Jak wybrać najlepszego pracownika?
Każdej firmie zależy na jak najlepszych pracownikach - to jest rzecz jak najbardziej zrozumiała i oczywista. Niemniej jednak pojawia się zasadnicze pytanie - jak w zasadzie takiego pracownika wybrać?
Problemy z zatrudnieniem najlepszego pracownika
Wiele osób zapyta teraz - no ale co to za problem, przecież wybiera się po prostu najlepszego kandydata i koniec. Teoretycznie tak, niemniej jednak kto to jest, ten najlepszy kandydat? Jakie cechy musi on spełniać?
Dajmy na to, że szukamy pracownika na stanowisko księgowego w mniejszym oddziale firmy. Najlepszy kandydat ma dyplom zagranicznej uczelni, zna kilka języków i pracował w międzynarodowej firmie. Na pytanie, czemu z takimi kwalifikacjami zgłosił się do pracy w firmie odpowiada, że potrzebuje pracy dość szybko, musiał wrócić ze względów rodzinnych itp.
Co robimy? Rzecz jest oczywista - zatrudniamy tę osobę. Ale czy na pewno na to stanowisko? No właśnie - może lepiej będzie się przyjrzeć księgowym na naczelnych stanowiskach, czy przypadkiem nie powinno się zmienić stanowiska komuś?
Inny problem - napisaliśmy ogłoszenie o pracę, zaś nikt odpowiadający standardom się nie zgłosił. Gdzie szukać winy? Często jest tak, że źle określiliśmy warunki zatrudnienia. Przykładowo - żadna osoba znająca perfekcyjnie 3 języki nie zgodzi się na niską stawkę albo na pracę bez żadnych benefitów..
Jak prowadzić skuteczną rekrutację?
Co się stanie, jak się pomylimy i zatrudnimy niewłaściwą osobę? No właśnie - niestety wcale nie tak mało! Stracimy kilka miesięcy efektywnej pracy, czas rekruterów i wiele innych. Lepiej jest zatem od razu wiedzieć, jak sprawnie i odpowiednio przeprowadzić rekrutację. W tym
też pomogą nam na pewno odpowiednie szkolenia z rekrutacji.
Co więcej - warto jeszcze dokładnie się orientować, co w zasadzie możemy zaproponować naszym przyszłym pracownikom, jak zachęcić ich do pracy - pomocne będą tu na pewno kodeks pracy szkolenia, szkolenia z prawa pracy. Dzięki nim dowiemy się, jak prawidłowo zorganizować rekrutację oraz proces zatrudnienia.