Jak wygląda ocena bezpieczeństwa kosmetyków?
Każdy kosmetyk, zanim ostatecznie trafi do powszechnego użytkowania musi przejść wiele testów oraz badań. Dla bezpieczeństwa i wysokiej jakości nowopowstających kosmetyków przeprowadzany jest audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym, w którym opracowywania jest i testowana nowa formuła. Przy produkcji kosmetyku niezwykle ważna jest zawsze ocena bezpieczeństwa kosmetyku.
To nic innego jak dokument zawierający podsumowanie całej dokumentacji PIF (Product Information File). Warto tu wspomnieć o tym, że tylko te kosmetyczne produkty, które pozytywnie przejdą wszelkie testy oceniające jakość i bezpieczeństwo będą miały szansę wejścia do masowego obrotu. Ocena bezpieczeństwa kosmetyków dość szczegółowo jest regulowana przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 1223/2009.
Zgodnie z zapisami zawartymi w powyższym rozporządzeniem produktem kosmetycznym jest każda substancja/ mieszanina, która docelowo jest przeznaczona do kontaktu z zewnętrznymi częściami ludzkiego ciała. Za takie części uznaje się przede wszystkim paznokcie, owłosienie, naskórek, wargi czy zewnętrzne narządy płciowe. Dodatkowo produkty kosmetyczne, poza zewnętrznymi częściami ciała stosowane mogą być również do zębów czy błon śluzowych jamy ustnej.
Produkty kosmetyczne pełnią następujące funkcje:
- utrzymującą poszczególne części ciała w czystości,
- zapachową,
- zmieniającą wygląd poszczególnych części ciała,
- ochronną,
- utrzymującą ciało w nienagannej kondycji,
- korygującą zapach ciała.
W Rozporządzeniu Unijnym 1223/2009 znalazły się liczne załączniki. Pierwszy i najważniejszy załącznik podzielony został na dwie części - A i B. W części A zawarte zostały najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa kosmetycznego produktu, czyli:
- ilościowy i jakościowy skład produktu,
- właściwości fizyczne i chemiczne substancji zastosowanych w kosmetyku,
- jakość mikrobiologiczna,
- rodzaj i ilość zanieczyszczeń,
- stosowanie i możliwe działania niepożądane.
W części B zawarte zostały kwalifikacje eksperta oraz zatwierdzenie działania i jakości kosmetycznego produktu.
Kontrola kosmetyków na każdym etapie ich powstawania ma bardzo duże znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa ich użytkowania, jak i efektywnego działania. Im bardziej restrykcyjne zasady kontroli, tym szanse że produkt będzie najwyższej jakości znacząco wzrastają.