Jak wygląda ocena bezpieczeństwa wyrobów kosmetycznych?

Każdy kosmetyk, zanim ostatecznie trafi do powszechnego użytkowania musi przejść wiele testów oraz badań. Dla bezpieczeństwa i wysokiej jakości nowopowstających kosmetyków przeprowadzany jest audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym, w którym opracowywania jest i testowana nowa formuła.

Gamma - Jak wygląda ocena bezpieczeństwa wyrobów kosmetycznych?


Jak wygląda ocena bezpieczeństwa kosmetyków?

Każdy kosmetyk, zanim ostatecznie trafi do powszechnego użytkowania musi przejść wiele testów oraz badań. Dla bezpieczeństwa i wysokiej jakości nowopowstających kosmetyków przeprowadzany jest audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym, w którym opracowywania jest i testowana nowa formuła. Przy produkcji kosmetyku niezwykle ważna jest zawsze ocena bezpieczeństwa kosmetyku.

To nic innego jak dokument zawierający podsumowanie całej dokumentacji PIF (Product Information File). Warto tu wspomnieć o tym, że tylko te kosmetyczne produkty, które pozytywnie przejdą wszelkie testy oceniające jakość i bezpieczeństwo będą miały szansę wejścia do masowego obrotu. Ocena bezpieczeństwa kosmetyków dość szczegółowo jest regulowana przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 1223/2009.

Zgodnie z zapisami zawartymi w powyższym rozporządzeniem produktem kosmetycznym jest każda substancja/ mieszanina, która docelowo jest przeznaczona do kontaktu z zewnętrznymi częściami ludzkiego ciała. Za takie części uznaje się przede wszystkim paznokcie, owłosienie, naskórek, wargi czy zewnętrzne narządy płciowe. Dodatkowo produkty kosmetyczne, poza zewnętrznymi częściami ciała stosowane mogą być również do zębów czy błon śluzowych jamy ustnej.

Produkty kosmetyczne pełnią następujące funkcje:

  • utrzymującą poszczególne części ciała w czystości,
  • zapachową,
  • zmieniającą wygląd poszczególnych części ciała,
  • ochronną,
  • utrzymującą ciało w nienagannej kondycji,
  • korygującą zapach ciała.

W Rozporządzeniu Unijnym 1223/2009 znalazły się liczne załączniki. Pierwszy i najważniejszy załącznik podzielony został na dwie części - A i B. W części A zawarte zostały najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa kosmetycznego produktu, czyli:

  • ilościowy i jakościowy skład produktu,
  • właściwości fizyczne i chemiczne substancji zastosowanych w kosmetyku,
  • jakość mikrobiologiczna,
  • rodzaj i ilość zanieczyszczeń,
  • stosowanie i możliwe działania niepożądane.

W części B zawarte zostały kwalifikacje eksperta oraz zatwierdzenie działania i jakości kosmetycznego produktu.

Kontrola kosmetyków na każdym etapie ich powstawania ma bardzo duże znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa ich użytkowania, jak i efektywnego działania. Im bardziej restrykcyjne zasady kontroli, tym szanse że produkt będzie najwyższej jakości znacząco wzrastają.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza