Jaka ustawa mówi o użytkowaniu wieczystym?

Zmiany w obszarze prawa, które dotyczą tak prawa własności jak i rynku nieruchomości pojawiają się stosunkowo często. Przykładem może być kwestia użytkowania wieczystego.

10 stycznia 2020
zdjęcie - Jaka ustawa mówi o użytkowaniu wieczystym?

Jaka ustawa mówi o użytkowaniu wieczystym?

Zmiany w obszarze prawa, które dotyczą tak prawa własności jak i rynku nieruchomości pojawiają się stosunkowo często. Przykładem może być kwestia użytkowania wieczystego.

Sporo w tej materii zmieniła ubiegłoroczna ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Użytkowanie wieczyste szkolenie pomoże zrozumieć wszelkie kwestie prawne związane z tymi przekształceniami.

Co to jest użytkowanie wieczyste - szkolenia dla deweloperów

Użytkowanie wieczyste zostało ustanowione w połowie poprzedniego stulecia. Użytkowanie wieczyste ustawa, która je reguluje, była wielokrotnie nowelizowana.

Zamysł był taki, aby państwo czy też jednostki samorządu terytorialnego nie pozbywały się gruntów na rzecz osób fizycznych, czy też osobowości prawnych z tytułu ich sprzedaży, tylko by dalej będąc ich prawomocnymi właścicielami, oddawały je w użytkowanie wieczyste, oczywiście za stosowną opłatą. Realia gospodarcze od tego czasu jednak uległy istotnej przemianie i użytkowanie wieczyste w swojej pierwotnej formie przestało być potrzebne.

Ustawodawca podjął decyzję o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Prawo ma do tego każda osoba fizyczna, która jest użytkownikiem wieczystym gruntu, a także w określonych przypadkach osoby prawne i spółdzielnie mieszkaniowe.

Jak wygląda kwestia przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności?

Ustawa wskazywała trzy tryby, w jakich takie przekształcenie mogło się odbyć. Tryb standardowy obejmował oczekiwanie na decyzję do końca 2019 roku, tryb przyspieszony na wniosek realizowany był w ciągu czterech miesięcy, można było także ubiegać się o decyzję ekspresową - zaświadczenie wydane w ciągu miesiąca, jednak tylko wówczas gdy było ono niezbędne na przykład do sprzedaży nieruchomości.

Co ważne, przekształcenia wiążą się z konkretnymi opłatami. Jest to dwadzieścia rat opłaty przekształceniowej. Można zmniejszyć wysokość opłaty decydując się na wpłatę jednorazową. Wówczas dostępne są upusty, które określane są przez samorządy lokalne na mocy odrębnych przepisów prawnych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.