Jaka ustawa mówi o użytkowaniu wieczystym?
Zmiany w obszarze prawa, które dotyczą tak prawa własności jak i rynku nieruchomości pojawiają się stosunkowo często. Przykładem może być kwestia użytkowania wieczystego.
Sporo w tej materii zmieniła ubiegłoroczna ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Użytkowanie wieczyste szkolenie pomoże zrozumieć wszelkie kwestie prawne związane z tymi przekształceniami.
Co to jest użytkowanie wieczyste - szkolenia dla deweloperów
Użytkowanie wieczyste zostało ustanowione w połowie poprzedniego stulecia. Użytkowanie wieczyste ustawa, która je reguluje, była wielokrotnie nowelizowana.
Zamysł był taki, aby państwo czy też jednostki samorządu terytorialnego nie pozbywały się gruntów na rzecz osób fizycznych, czy też osobowości prawnych z tytułu ich sprzedaży, tylko by dalej będąc ich prawomocnymi właścicielami, oddawały je w użytkowanie wieczyste, oczywiście za stosowną opłatą. Realia gospodarcze od tego czasu jednak uległy istotnej przemianie i użytkowanie wieczyste w swojej pierwotnej formie przestało być potrzebne.
Ustawodawca podjął decyzję o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Prawo ma do tego każda osoba fizyczna, która jest użytkownikiem wieczystym gruntu, a także w określonych przypadkach osoby prawne i spółdzielnie mieszkaniowe.
Jak wygląda kwestia przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności?
Ustawa wskazywała trzy tryby, w jakich takie przekształcenie mogło się odbyć. Tryb standardowy obejmował oczekiwanie na decyzję do końca 2019 roku, tryb przyspieszony na wniosek realizowany był w ciągu czterech miesięcy, można było także ubiegać się o decyzję ekspresową - zaświadczenie wydane w ciągu miesiąca, jednak tylko wówczas gdy było ono niezbędne na przykład do sprzedaży nieruchomości.
Co ważne, przekształcenia wiążą się z konkretnymi opłatami. Jest to dwadzieścia rat opłaty przekształceniowej. Można zmniejszyć wysokość opłaty decydując się na wpłatę jednorazową. Wówczas dostępne są upusty, które określane są przez samorządy lokalne na mocy odrębnych przepisów prawnych.