Jakich zasad należy przestrzegać przy pracy w laboratorium?

Praca w laboratorium stanowczo i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych istotnych kroków pod kątem zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz czystości. Zanieczyszczenie, skażenie otaczającego środowiska, wadliwy wynik pomiarów – te wszystkie błędy mogą doprowadzić naprawdę do bardzo tragicznych skutków.

zdjęcie - (the_title())


Jakich zasad należy przestrzegać przy pracy w laboratorium?

Praca w laboratorium stanowczo i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych istotnych kroków pod kątem zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz czystości. Zanieczyszczenie, skażenie otaczającego środowiska, wadliwy wynik pomiarów - te wszystkie błędy mogą doprowadzić naprawdę do bardzo tragicznych skutków. Należy zatem koniecznie temu zapobiegać.

Zasady GMP - bardzo ważna kwestia

Przede wszystkim dzisiaj w zasadzie każde laboratorium zobowiązane jest do wprowadzenia w życie zasad GMP, czyli dobrej praktyki produkcyjnej. Zasadniczo jest to właśnie zbiór standardów i procedur, mających na celu otrzymanie jak najwyższej jakości produktów oraz wysokiego stopnia bezpieczeństwa.

Rola GMP szczególnie jest wysoka w laboratoriach z branży farmaceutycznej, niemniej jednak również ma duże znaczenie w laboratoriach medycznych, przemysłowych. Dokumentacja GMP obejmuje tutaj chociażby poszczególne procedury, opisy instrukcji technologicznych, specyfikacje dotyczące surowców (zasady ich kwalifikacji określa aneks 15 GMP), produktów i półproduktów a także poszczególne raporty, czyli dokumentacje wspomnianych wcześniej procedur.

Warto jeszcze zaznaczyć, że GMP odnosi się generalnie nie tylko do samego wytwarzania produktu, lecz również do magazynowania i transportu poszczególnych produktów, wymogów dotyczących pomieszczeń, zasad odnośnie kontroli jakości czy też sposobu oczyszczania ścieków i utylizacji odpadów.

Regulamin laboratorium

Warto jednak podkreślić, że zasady GMP, GHP, poszczególne paragrafy Prawa Kosmetycznego, rozporządzenia dotyczące wymagań stawianych poszczególnym laboratoriom znane są jedynie wybranym pracownikom - głównie znajdującym się na stanowiskach kierowniczych.

Z kolei jednak regulamin pracowni laboratoryjnych opracowywany jest na bazie wszystkich powyższych dokumentów i znać go musi absolutnie każdy pracownik. Zasady określone w nim dotyczą chociażby zakresu odpowiedzialności poszczególnych osób, sposobu poruszania się po laboratorium, pracy z konkretnymi substancjami itp.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.