Jakich zasad należy przestrzegać w laboratorium badawczym?

Laboratorium badawcze to bardzo specyficzne miejsce pracy. Jakich zasad trzeba tam przestrzegać? Co jest szczególnie istotne? Jest to w zasadzie temat rzeka, niemniej jednak najważniejsze informacje postaramy się zamieścić poniżej…

zdjęcie - (the_title())


Jakich zasad należy przestrzegać w laboratorium badawczym?

Laboratorium badawcze to bardzo specyficzne miejsce pracy. Jakich zasad trzeba tam przestrzegać? Co jest szczególnie istotne? Jest to w zasadzie temat rzeka, niemniej jednak najważniejsze informacje postaramy się zamieścić poniżej...

Praca w laboratorium - specyfika

Przede wszystkim warto tu nieco powiedzieć o tym, czemu taka praca w laboratorium nie jest taka prosta, jakby to się mogło wydawać. Otóż przede wszystkim bardzo istotne jest tutaj zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Co to w zasadzie oznacza? Trzeba tu wspomnieć koniecznie o tym, że bezpieczeństwo musi być zachowane zarówno w stosunku do pracowników, jak i produkowanych rzeczy oraz do środowiska.

W końcu w laboratoriach pracuje się często z trującymi albo szkodliwymi substancjami, a co więcej istnieje także ryzyko skażenia czy to produktu czy środowiska. Ponadto wiele składników i wyrobów musi być przechowywane w bardzo określonych warunkach. Jakich zasad zatem należy przestrzegać w laboratorium badawczym?

BHP oraz regulamin pracowni

Przede wszystkim każda pracownia powinna mieć swój regulamin, a co więcej każdy pracownik musi doskonale orientować się, jakie są zasady BHP w danym laboratorium. Regulamin musi tu określać dokładne drogi ewakuacji, poruszania się, postępowania z różnymi odczynnikami itp.

Kodeks pracy

Nie zapominajmy, że jest to miejsce pracy, jak każde inne. Wobec tego jak najbardziej obowiązuje tu kodeks pracy regulujący najważniejsze kwestie.

GMP

Każde laboratorium także jest zobowiązane do wprowadzenia zasad GMP, czyli dobrej praktyki produkcyjnej. Określa ona ogólnie, jak powinna wyglądać walidacja danego produktu, jak dbać o bezpieczeństwo itp. Szczególnie istotny w tym zakresie jest własnie aneks 15 gmp, który określa szczegółowo kwalifikację oraz sposoby walidacji danego produktu.

Kontrola jakości

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że niezwykle istotna w każdym laboratorium jest wewnętrzna kontrola jakości. W tym celu służy chociażby audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.