Jakie istnieją metody kontroli jakości w farmacji?

Wprowadzanie nowych leków do aptek wymaga wielu badań w tym przed klinicznych, ale i klinicznych. Jednak już gotowe lekarstwa, czy suplementy diety są poddawane rygorystycznym metodom jakościowym, które mają określić wpływ czynników zewnętrznych na dany produkt.

zdjęcie - (the_title())


Jakie istnieją metody kontroli jakości w farmacji?

Wprowadzanie nowych leków do aptek wymaga wielu badań w tym przed klinicznych, ale i klinicznych. Jednak już gotowe lekarstwa, czy suplementy diety są poddawane rygorystycznym metodom jakościowym, które mają określić wpływ czynników zewnętrznych na dany produkt. Tutaj kluczowe znaczenie na sam nadzór nad wyposażeniem pomiarowym. Zatem jakie istnieją metody kontroli jakości w farmacji?

Badania fizykochemiczne wszelkich produktów farmaceutycznych

Wśród metod jakościowych wyróżniamy badania fizykochemiczne wszelkich produktów farmaceutycznych. Są one niezbędne dla oceny potencjalnego ryzyka wynikającego z wpływu czynników zewnętrznych.

Oczywiście nadzór nad wyposażeniem pomiarowym leży w woli specjalistów min, zakresu toksykologi, czy nawet biochemii. Badania fizykochemiczne wszelkich produktów farmaceutycznych na samym początku obejmują identyfikacje samych substancji. Na tej podstawie należy przeprowadzić wszelkie badani substancji pokrewnych.

Kolejnym krokiem jest tworzenie potencjalnie występujących zagrożeń, które wynikają z zanieczyszczenia próbek, czy nawet samego polimorfizmu. Wszystkie produkty muszą być także sprawdzone pod kątem badań na obecność ninhydrin. Konieczne jest również sprawdzania, czy w danym produkcie nie występują pozostałości np. pestycydów, mykotoksyn, zanieczyszczeń genotoksycznych, a nawet metali ciężkich.

Badania jakościowe w zakresie materiałów opakowaniowych i pojemników

Poza sprawdzeniem samych substancji należy również dokonać badań jakościowych w zakresie metod fizykochemicznych dotyczących rozpuszczalności i rozpadu. Konieczna jest także analiza materiałów opakowaniowych i wszelkich pojemników nad potencjalnym ryzykiem, czy ich wpływem na substancje lecznicze.

Kolejnym krokiem jest badanie stabilności i badanie dotyczące możliwych metod przechowywania produktów, a także wpływu wysokich, czy niskich temperatur. Dzięki badaniom jakościowym można określić jakość produktów. Bardzo ważna jest też spektroskopia bliskiej podczerwieni, która również może wykazać potencjalne nieprawidłowości.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.