Jakie obowiązki ma kierownik produkcji w branży farmaceutycznej?

Kierownik produkcji – to zadanie samo w sobie jest już bardzo odpowiedzialne. A już kierownik produkcji w branży farmaceutycznej musi opanować nie lada wiedzę i umiejętności, aby móc dobrze pełnić swoje stanowisko. Dlaczego tak jest?

Gamma - Jakie obowiązki ma kierownik produkcji w branży farmaceutycznej?


Jakie obowiązki ma kierownik produkcji w branży farmaceutycznej?

Kierownik produkcji - to zadanie samo w sobie jest już bardzo odpowiedzialne. A już kierownik produkcji w branży farmaceutycznej musi opanować nie lada wiedzę i umiejętności, aby móc dobrze pełnić swoje stanowisko. Dlaczego tak jest?

Specyfika pracy w branży farmaceutycznej

Na początek warto powiedzieć trochę o tym, czym w ogóle zajmuje się branża farmaceutyczna i dlaczego jest to tak specyficzna praca. Otóż istotne jest tutaj to, że branża farmaceutyczna zajmuje się produkcją leków oraz suplementów diety a także wszelakich innych wyrobów medycznych.

W związku z tym konieczne jest zachowanie wielu procedur. Na wstępie należy powiedzieć o standardach GMP. GMP odnosi się do zasad dobrej praktyki produkcyjnej, czyli pewnych standardów, które muszą być zachowane, aby produkt posiadał odpowiednio wysoką jakość oraz był w pełni bezpieczny w stosowaniu. Oczywiście praktyka ta związana jest z obowiązkiem, jakim jest dokumentacja GMP.

To jednak jeszcze nie koniec zasad, jakie należy wdrożyć do firmy branży farmaceutycznej. Tu bowiem bardzo istotne jest właściwy nadzór nad wyposażeniem pomiarowym. Nie zachowanie odpowiedniej temperatury, wilgotności czy innych parametrów może nieraz skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci zaniku działania leku, a w najgorszym razie - nawet utratą bezpieczeństwa leku.

No właśnie tym sposobem przechodzimy do jeszcze jednej sprawy, jaką jest właśnie bezpieczeństwo. To jest szczególnie istotna sprawa w branży farmaceutycznej, ponieważ tu możliwe jest właśnie zarówno skażenie środowiska, jak i wypadek przy pracy oraz skażenie leku.

Standardy GMP i nadzór nad urządzeniami to jedno, jednak oprócz tego należy wprowadzić ogólne standardy bezpieczeństwa związane z pracą z substancjami wykorzystywanymi w produkcji oraz zasady specyficzne dla danej produkcji.

Szkolenie obowiązki wytwórców - to podstawa!

Skąd jednak kierownik produkcji, nawet posiadając odpowiednie wykształcenie np. z farmacji czy biotechnologii, ma wiedzieć? Otóż konieczne jest tutaj właśnie odpowiednie szkolenie w tym kierunku.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.