Jakie są metody pomiaru płynności finansowej?

Co trzeba zrobić, aby firma tak naprawdę i prawdziwie odniosła sukces? Przede wszystkim na bieżąco należy kontrolować finanse, co jest trudne często dla wielu osób, które rozpoczęły karierę w firmach bez wcześniejszego przeszkolenia w zakresie finansów, rachunkowości czy też ekonomii.

zdjęcie - (the_title())


Jakie są metody pomiaru płynności finansowej?

Co trzeba zrobić, aby firma tak naprawdę i prawdziwie odniosła sukces? Przede wszystkim na bieżąco należy kontrolować finanse, co jest trudne często dla wielu osób, które rozpoczęły karierę w firmach bez wcześniejszego przeszkolenia w zakresie finansów, rachunkowości czy też ekonomii. W jakie kursy powinny zainwestować takie osoby? Jak zmierzyć płynność finansową firmy? Co to w ogóle jest ta płynność?

Szkolenia dla kierowników firm

Na początek warto powiedzieć słowo o tym, w jakie właśnie szkolenia warto inwestować, jeśli jest się kierownikiem firmy bez wykształcenia w zakresie finansów. Otóż wówczas oczywiście warto zainwestować w finanse dla niefinansistów szkolenie.

Taki kurs doskonale pomaga zrozumieć prawidłowości rządzące właśnie światem finansów oraz najważniejsze terminy i pojęcia. Ponadto bardzo ciekawą opcją jest szkolenie controlling finansowy - to bowiem z kolei w sposób prosty i jasny pomaga nam na bieżąco kontrolować wydatki w firmie. Na początek to jest najważniejsze, na odważne i śmiałe inwestycje przyjdzie czas dopiero później.

Płynność finansowa - najważniejsze informacje

Przejdźmy jednak do płynności finansowej. Co to w ogóle jest? Otóż jest to zdolność firmy do wypłacania w terminie krótkoterminowych zobowiązań.

W skrócie płynność finansową można porównać do tego, co mamy na bieżąco w portfelu (po odliczeniu wszystkich grubych spraw jak czynsz, zakupy, itp, po otrzymaniu pensji) i możemy jakoś na bieżąco tym rozporządzać.

Jak ocenić taką płynność finansową? Standardowo istnieją dwie główne metody. Statyczna odnosi się do oceny danych bilansowych, zaś dynamiczna na rachunku przepływów pieniężnych. Statyczne metody mają tutaj trzy podstawowe wskaźniki - płynności bieżącej, szybkiej oraz środków pieniężnych.

Która analiza jest lepsza? W zasadzie to odpowiedź na to pytanie nie istnieje, ponieważ najczęściej uznaje się, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest przeprowadzenie najpierw analizy płynności finansowej statycznej a następnie uzupełnienie jej o dynamiczną.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.