Jakie są metody pomiaru płynności finansowej?
Co trzeba zrobić, aby firma tak naprawdę i prawdziwie odniosła sukces? Przede wszystkim na bieżąco należy kontrolować finanse, co jest trudne często dla wielu osób, które rozpoczęły karierę w firmach bez wcześniejszego przeszkolenia w zakresie finansów, rachunkowości czy też ekonomii.

Jakie są metody pomiaru płynności finansowej?
Co trzeba zrobić, aby firma tak naprawdę i prawdziwie odniosła sukces? Przede wszystkim na bieżąco należy kontrolować finanse, co jest trudne często dla wielu osób, które rozpoczęły karierę w firmach bez wcześniejszego przeszkolenia w zakresie finansów, rachunkowości czy też ekonomii. W jakie kursy powinny zainwestować takie osoby? Jak zmierzyć płynność finansową firmy? Co to w ogóle jest ta płynność?
Szkolenia dla kierowników firm
Na początek warto powiedzieć słowo o tym, w jakie właśnie szkolenia warto inwestować, jeśli jest się kierownikiem firmy bez wykształcenia w zakresie finansów. Otóż wówczas oczywiście warto zainwestować w finanse dla niefinansistów szkolenie.
Taki kurs doskonale pomaga zrozumieć prawidłowości rządzące właśnie światem finansów oraz najważniejsze terminy i pojęcia. Ponadto bardzo ciekawą opcją jest szkolenie controlling finansowy – to bowiem z kolei w sposób prosty i jasny pomaga nam na bieżąco kontrolować wydatki w firmie. Na początek to jest najważniejsze, na odważne i śmiałe inwestycje przyjdzie czas dopiero później.
Płynność finansowa – najważniejsze informacje
Przejdźmy jednak do płynności finansowej. Co to w ogóle jest? Otóż jest to zdolność firmy do wypłacania w terminie krótkoterminowych zobowiązań.
W skrócie płynność finansową można porównać do tego, co mamy na bieżąco w portfelu (po odliczeniu wszystkich grubych spraw jak czynsz, zakupy, itp, po otrzymaniu pensji) i możemy jakoś na bieżąco tym rozporządzać.
Jak ocenić taką płynność finansową? Standardowo istnieją dwie główne metody. Statyczna odnosi się do oceny danych bilansowych, zaś dynamiczna na rachunku przepływów pieniężnych. Statyczne metody mają tutaj trzy podstawowe wskaźniki – płynności bieżącej, szybkiej oraz środków pieniężnych.
Która analiza jest lepsza? W zasadzie to odpowiedź na to pytanie nie istnieje, ponieważ najczęściej uznaje się, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest przeprowadzenie najpierw analizy płynności finansowej statycznej a następnie uzupełnienie jej o dynamiczną.
Gospodarka odpadami 2019 / 2020 r.
Od 24 stycznia 2018 r. marszałkowie województw prowadzą rejestr i bazę danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Nowy rejestr zastąpił dotychczas…Controlling i budżetowanie
Kluczowe techniki controllingu ze szczególnym uwzględnieniem budżetowania. Szkolenie prowadzi doświadczony ekspert, autor licznych publikacji i wdrożeń w wielu organizacjach. Zapraszamy na praktyczne szkolenie controlling finansowy.- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej