Jakie są umowy cywilnoprawne w Polsce?

Oprócz umowy o pracę, oferującej połowę, trzy czwarte i cały etat zgodnie z normami przewidzianymi w Kodeksie Pracy, przedsiębiorstwo może zatrudnić pracownika w ramach tzw. umowy cywilnoprawnej. Jej zasady normowane są przez Kodeks Cywilny i podlegają karom i restrykcjom nieco innym niż umowa o pracę.

   

  Oprócz umowy o pracę, oferującej połowę, trzy czwarte i cały etat zgodnie z normami przewidzianymi w Kodeksie Pracy, przedsiębiorstwo może zatrudnić pracownika w ramach tzw. umowy cywilnoprawnej. Jej zasady normowane są przez Kodeks Cywilny i podlegają karom i restrykcjom nieco innym niż umowa o pracę.

  Jak działa umowa o dzieło?

  Formą najkorzystniejszą dla pracodawcy jest umowa o dzieło. Obejmuje ona w swoim zakresie wynagrodzenie za wykonane dzieło, bez uwzględniania czasu włożonego w jego wykonanie. Chodzi tutaj jedynie o produkt końcowy, nie zaś o cały proces prowadzący do otrzymania finalnego produktu.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W raz ze zmianami w przepisach dotyczących zawierania umów cywilno-prawnych pojawi pojawiło się sporo kwestii problematycznych. Tymi zagadnieniami zajmuje się to szkolenie UMOWY CYWILNOPRAWNE W PRAKTYCE

  Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:

  Co ważniejsze, jedynym obowiązkiem firmy jest odprowadzenie podatku. Wszystkie inne składki społeczne i składka zdrowotna nie są w tym wypadku uwzględniane. Znacznie zmniejsza to koszty zatrudniania pracownika i ułatwia rozwiązanie takiej umowy. Wystarczy poinformować drugą stronę o tym, że zaprzestajecie wykonywania pracy.

  Dla pracownika jednak jest to duża wada – zwłaszcza, gdy nie posiada on ubezpieczenia w ZUS-ie z żadnego innego tytułu. Może także zostać zawarta między dwiema osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej.

  Jak działa umowa zlecenie?

  Do niedawna podobnie wyglądała sytuacja z umową zlecenie, jednak od 2017 roku rząd wprowadził obowiązek opłacania składek ZUS od wynagrodzenia, czym podniósł koszty zatrudniania pracowników w ramach takiej umowy.

  Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:

  Teraz przypomina ona zatrudnianie na umowie o pracę, z tą różnicą, że pracodawca nie jest zobowiązany przez Kodeks Pracy do przestrzegania ustalonych norm w zakładach pracy. Jest to zatem mniej zobowiązująca forma z jego strony. Jej rozwiązanie także przebiega znacznie prościej niż wypowiadanie umowy o pracę.

  Normuje ona wynagrodzenie za czasy wykonywania zlecenia, nie zaś za samo dzieło końcowe. Dlatego też wykorzystywana jest w branży IT, przy remontach, budowie czy w niektórych agencjach reklamowych. W wypadku tej umowy konieczny jest płatnik składek, dlatego też nie może ona zostać zawarta między dwiema osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności.

  Ponadto istnieje także umowa agencyjna. Polega ona na tym, że agent zobowiązuje się do stałego zobowiązania, jakim jest zawieranie umów z klientami. Może być zawierana jedynie z przedsiębiorcami.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.