Oprócz umowy o pracę, oferującej połowę, trzy czwarte i cały etat zgodnie z normami przewidzianymi w Kodeksie Pracy, przedsiębiorstwo może zatrudnić pracownika w ramach tzw. umowy cywilnoprawnej. Jej zasady normowane są przez Kodeks Cywilny i podlegają karom i restrykcjom nieco innym niż umowa o pracę.
Jak działa umowa o dzieło?
Formą najkorzystniejszą dla pracodawcy jest umowa o dzieło. Obejmuje ona w swoim zakresie wynagrodzenie za wykonane dzieło, bez uwzględniania czasu włożonego w jego wykonanie. Chodzi tutaj jedynie o produkt końcowy, nie zaś o cały proces prowadzący do otrzymania finalnego produktu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W raz ze zmianami w przepisach dotyczących zawierania umów cywilno-prawnych pojawi pojawiło się sporo kwestii problematycznych. Tymi zagadnieniami zajmuje się to szkolenie UMOWY CYWILNOPRAWNE W PRAKTYCE
Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:
Co ważniejsze, jedynym obowiązkiem firmy jest odprowadzenie podatku. Wszystkie inne składki społeczne i składka zdrowotna nie są w tym wypadku uwzględniane. Znacznie zmniejsza to koszty zatrudniania pracownika i ułatwia rozwiązanie takiej umowy. Wystarczy poinformować drugą stronę o tym, że zaprzestajecie wykonywania pracy.
Dla pracownika jednak jest to duża wada – zwłaszcza, gdy nie posiada on ubezpieczenia w ZUS-ie z żadnego innego tytułu. Może także zostać zawarta między dwiema osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej.
Jak działa umowa zlecenie?
Do niedawna podobnie wyglądała sytuacja z umową zlecenie, jednak od 2017 roku rząd wprowadził obowiązek opłacania składek ZUS od wynagrodzenia, czym podniósł koszty zatrudniania pracowników w ramach takiej umowy.
Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:
Teraz przypomina ona zatrudnianie na umowie o pracę, z tą różnicą, że pracodawca nie jest zobowiązany przez Kodeks Pracy do przestrzegania ustalonych norm w zakładach pracy. Jest to zatem mniej zobowiązująca forma z jego strony. Jej rozwiązanie także przebiega znacznie prościej niż wypowiadanie umowy o pracę.
Normuje ona wynagrodzenie za czasy wykonywania zlecenia, nie zaś za samo dzieło końcowe. Dlatego też wykorzystywana jest w branży IT, przy remontach, budowie czy w niektórych agencjach reklamowych. W wypadku tej umowy konieczny jest płatnik składek, dlatego też nie może ona zostać zawarta między dwiema osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności.
Ponadto istnieje także umowa agencyjna. Polega ona na tym, że agent zobowiązuje się do stałego zobowiązania, jakim jest zawieranie umów z klientami. Może być zawierana jedynie z przedsiębiorcami.