Jakie testy zapewniają bezpieczeństwo w laboratorium?

Każde laboratorium, obojętnie czy jest pracownią chemiczną, fizyczną, czy też biologiczną, to miejsce, które jest szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Niebezpieczeństwo wynika z rodzaju wykonywanej pracy.

zdjęcie - (the_title())


Jakie testy zapewniają bezpieczeństwo w laboratorium?

Każde laboratorium, obojętnie czy jest pracownią chemiczną, fizyczną, czy też biologiczną, to miejsce, które jest szczególnie narażone na niebezpieczeństwo.

Niebezpieczeństwo wynika z rodzaju wykonywanej pracy. Dlatego też w laboratoriach należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów BHP i nie tylko. Ważne są też szkolenia mikrobiologia dla pracowników laboratoriów i specjalne testy.

Zagrożenia pracowników

Pracownicy laboratorium są specyficzną grupą zawodową, która jest szczególnie narażona na różne niebezpieczeństwo, ponieważ pracują w miejscu o podwyższonym ryzyku. Są narażeni między innymi na groźne choroby.

Pracodawca musi więc odpowiednio chronić swoich pracowników. Jest zobowiązany przede wszystkim do stosowania niezbędnych środków zapobiegawczych, które pozwalają wyeliminować lub zminimalizować zagrożenie.

Niebezpieczne mogą być narzędzia, które nie spełniają wymogów sprawności oraz toksyczne substancje, które mogą powodować poparzenia, ciężkie zatrucie, a w najgorszym przypadku i śmierć.

BHP w laboratorium

Laboranci oraz wszystkie osoby postronne, które znajdują się w pracowni, powinny bezwzględnie przestrzegać zasad BHP oraz instrukcji korzystania z pomieszczeń laboratoryjnych oraz wszelkich niezbędnych urządzeń i wyposażenia laboratorium a także odzieży ochronnej. Dla bezpieczeństwa użytkowników powinno się też przeprowadzić odpowiedni test ochrony przeciwdrobnoustrojowej, dlatego konieczne są dla pracowników laboratoriów szkolenia mikrobiologia.

W laboratorium farmakologicznym...

Bardzo ważna jest jakość produktów leczniczych produkowanych w laboratoriach farmaceutycznych. Dotyczy ona bowiem zdrowia oraz życia człowieka. Najbardziej niebezpieczna jest obecność drobnoustrojów, które mogą pojawić się w produktach medycznych czy preparatach farmaceutycznych. A to może stać się przyczyną niebezpiecznych infekcji.

Takie ryzyko można zminimalizować i wykluczyć poprzez badania czystości mikrobiologicznej. Testy ochrony przeciwdrobnoustrojowej dostarczają specjalnych informacji o zanieczyszczeniu mikrobiologicznym produktów. Powinny być już przeprowadzone na etapie procesu produkcji. Ważne są badania skuteczności środków do dezynfekcji oraz dbałość o procesy sterylizacji.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.