Jakie wymagania musi spełniać laboratorium według gmp?

Laboratorium badawcze to naprawdę wyjątkowe środowisko pracy. Tutaj w końcu musi być zachowany naprawdę wysoki poziom bezpieczeństwa i jakości, a co jest z tym w zasadzie nierozerwalnie związane – laboratorium musi spełniać pewne wymagania.

zdjęcie - (the_title())


Jakie wymagania musi spełniać laboratorium według gmp?

Laboratorium badawcze to naprawdę wyjątkowe środowisko pracy. Tutaj w końcu musi być zachowany naprawdę wysoki poziom bezpieczeństwa i jakości, a co jest z tym w zasadzie nierozerwalnie związane - laboratorium musi spełniać pewne wymagania. Skąd wiadomo, jak one się w zasadzie przedstawiają?

GMP - jeden z najważniejszych dokumentów

Przede wszystkim należy tu wspomnieć o GMP, czyli Dobrej Praktyce Produkcyjnej. Jest to zbiór pewnych standardów i procedur, które właśnie mają na celu osiągnięcie jak najwyższej jakości, a co za tym idzie i bezpieczeństwa danego produktu. Szczególnie istotny jest tu właśnie aneks 15 GMP, który mówi nam o zasadach kwalifikacji oraz walidacji.

GMP początkowo tworzone było przede wszystkim dla branży farmaceutycznej i tu też jest ono obowiązkowe, natomiast wskazane jest w wielu innych miejscach jak chociażby tych związanych z branżą gastronomiczną.

Wymagania laboratorium według GMP

Co zaś mówi nam GMP o laboratoriach? GMP przede wszystkim w tym zakresie odnosi się do odpowiedniej kontroli surowców urządzeń pomiarowych, określa co i jak powinno być wykonane. Na podstawie GMP oraz prawa farmaceutycznego, a także cech specyficznych danych produktów i materiałów, powinien zostać opracowany specjalny dokument zwany regulaminem pracowni. Taki regulamin musi określać dokładnie, jak powinno się poruszać po laboratorium, co jest szczególnie istotne.

Kontrola przede wszystkim

GMP kładzie też szczególnie duży nacisk na prowadzenie właściwej dokumentacji oraz na regularne kontrolowanie procesów produkcyjnych, bezpieczeństwa mikrobiologicznego, tego, czy nie doszło do skażenia, jakości leku itp.

Sporą rolę odgrywa tu audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym. Jest on prowadzony przez specjalnie wyszkolonych w tym zakresie pracowników laboratorium. Ma on na celu oczywiście określenie, czy na pewno nie doszło do zaniedbań na polu przestrzegania standardów GMP oraz innych np. higienicznych. Ważne jest to, aby pracownicy wykonujący takie audyty odpowiednio się wcześniej wyszkolili z zakresu GMP.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.