Jakie zasady obowiązują w obrocie towarowym z zagranicą?

Miarą rozwoju firmy jest między innymi to, czy wchodzi ona na rynki zagraniczne oraz czy nawiązuje współpracę z zagranicznymi towarami, sprowadzając je do kraju. Zasadniczo zatem każda firma dąży do wprowadzenia eksportu i importu.

zdjęcie - (the_title())


Jakie zasady obowiązują w obrocie towarowym z zagranicą?

Miarą rozwoju firmy jest między innymi to, czy wchodzi ona na rynki zagraniczne oraz czy nawiązuje współpracę z zagranicznymi towarami, sprowadzając je do kraju. Zasadniczo zatem każda firma dąży do wprowadzenia eksportu i importu.

Niemniej jednak zanim podejmiemy znaczący krok, jakim jest właśnie rozszerzenie granic handlu, warto nieco dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują w takim obrocie towarowym za granicą kraju. Tak, aby przypadkiem pozorny sukces nie zmienił nam się w porażkę z powodu nieznajomości prawa...

Przepisy celne - pierwsza zasada

Na początek zatem mamy przepisy celne. Oczywiście można niby tutaj zapoznać się z dokumentami zamieszczonymi przez Centrum Informacji Służby Celnej, jednak zdecydowanie lepiej jest zainwestować w profesjonalne szkolenie z zakresu właśnie przepisów celnych.

Dlaczego jest to lepsze rozwiązanie? Otóż na takim szkoleniu dowiemy się dokładnie, jakie przepisy są najbardziej istotne, o co szczególnie musimy zadbać w zakresie dokumentacji itp. Często na podstawie tylko lektury przepisów możemy się tego nie domyślić.

Instrastat - wewnątrz unijny system statystyki handlu

To że dany towar nie podlega ocleniu albo specjalnemu oznakowaniu w myśl przepisów celnych, nie oznacza jeszcze, że może sobie tak spokojnie przejeżdżać przez granicę, bez zupełnie żadnej dokumentacji.

Tutaj bowiem w rzeczywistość wkradają się przepisy Intrastrat. W skrócie odnoszą się one właśnie do pewnej statystyki handlu, a wiąże się z tym konieczność pewnej dość szczególnej dokumentacji.

Oznacza to, że warto zainwestować także intrastat szkolenie. W tym momencie trzeba jeszcze przypomnieć dość banalną pozornie sprawę, niemniej jednak takie pomyłki się ciągle zdarzają... Otóż to, że kraj leży na terenie Europy, nie oznacza że jest w Unii, a ponadto że jest w strefie Schengen. Czasem może nawet być w Unii a nie być w Schengen...

Zarządzanie procesami logistycznymi w przedsiębiorstwie

Na koniec warto jeszcze dodać, że dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w szkolenie z zakresu zarządzania w przedsiębiorstwie poza granicami kraju.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.