Jakie zasady występują w postępowaniu administracyjnym?

Nie da się ukryć że każdy z nas stara się posiadać jak największą wiedzę z tych obszarów, które dotyczą naszego życia prywatnego albo zawodowego. Najczęściej jednak staramy się poszerzać naszą wiedzę dotyczącą życia zawodowego, gdyż jesteśmy do tego niejako zmuszeni.

zdjęcie - (the_title())


Jakie zasady występują w postępowaniu administracyjnym?

Nie da się ukryć że każdy z nas stara się posiadać jak największą wiedzę z tych obszarów, które dotyczą naszego życia prywatnego albo zawodowego. Najczęściej jednak staramy się poszerzać naszą wiedzę dotyczącą życia zawodowego, gdyż jesteśmy do tego niejako zmuszeni.

Na pewno należy zaznaczyć, że niezmiernie istotne jest to, aby poszerzać wiedzę w kierunku w jakim zostaliśmy wykształceni. Powinny pamiętać o tym zwłąszcza osoby, które są zatrudnione w administracji publicznej i samorządowej.

Przepisy administracyjne oraz prawne mają bowiem tendencję do ciągłego przeobrażania się. Każdego dnia słyszymy o tym, że planowana jest jakaś nowelizacja albo, że dojdzie prawdopodobnie do zmiany przepisów Ustawy.

Jedną z ważniejszych Ustaw, na których opiera swoją działalność wiele urzędów jest Ustawa uchwalone jeszcze w 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego. Ustawa ta obowiązuje wszystkie podmioty postępowania adminstracyjnego.

Warto wiedzieć, że podmiotem postępowania administracyjnego może być tak naprawdę każda osoba fizyczna. Na pewno na uwagę zasługuje fakt, że podmiotem władczym będzie zawsze organ administracji publicznej, który jest wyposażony w tak zwane władztwo administracyjne. Na pewno dobrze byłoby wiedzieć jakie zasady obowiązują w postępowaniu administracyjnym.

Postępowanie administracyjne może bowiem w pewnym momencie życia zacząć dotyczyć każdego z nas. Nie ulega wątpliwości, że dobrze byłoby wziąć udział w szkoleniu ze znajomości kpa. Kpa szkolenie może nam pomóc poznać wyżej wspomniane zasady.

Do najważniejszych zasad jakimi rządzi się postępowanie administracyjne z całą pewnością zaliczyć należy: zasadę bezstronności, która oznacza, że organ jest neutralny wobec każdej ze stron postępowania. Nie da się również zapomnieć o zasadzie legalizmu, która oznacza, że postępowanie administracyjne prowadzone jest w oparciu o przepisy prawne.

Warto pamiętać także o zasadzie rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych na korzyść strony, która to jest niezwykle pozytywnym rozwiązaniem dla każdej osoby biorącej udział w postępowaniu.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.