Kim jest administrator bezpieczeństwa informacji?

Choć określenie Administrator Bezpieczeństwa Informacji jest używane w ustawie z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych wielokrotnie, to nie otrzymujemy wprost definicji tego pojęcia.

zdjęcie - (the_title())

Oczywiście ustawa dość szczegółowo opisuje zakres jego obowiązków oraz warunki wstępne niezbędne go jego powołania, jednak można odnieść wrażenie, że ustawodawca traktuje tutaj odbiorców prawa nieco zbyt swobodnie. Wyjaśnienie pojęcia Administratora Bezpieczeństwa Informacji jest najbardziej czytelne, kiedy porównamy je z Administratorem Danych.

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych pod pojęciem administratora danych rozumie się organ, jednostkę organizacyjną, podmiot lub osobę, decydujące o celach i środkach przetwarzania danych osobowych. Tym samym, co wyraźnie widać administratorem jest instytucja bądź też osoba mająca w swoich kompetencjach władze nad konkretnymi danymi osobistymi.

Co za tym idzie, w sensie hierarchii administrator danych będzie nadrzędny wobec administratora bezpieczeństwa informacji. Jak wynika bowiem z ustawy o ochronie danych osobowych to właśnie administrator może, ale nie musi powołać ABI. Dla przykładu można wskazać, że administratorem danych będzie :

  • spółka z o. o, a konkretnie jej zarząd,
  • urząd gminy, a konkretnie wójt,
  • jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli przedsiębiorca osobiście.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Praktyczne szkolenia komputerowe usprawniające pracę w programach takich jak: excel, word

Zobacz:

Tym samym można wskazać kolejną cechę odróżniającą administratora danych od administratora bezpieczeństwa informacji. Jest nią stałość tego pierwszego i uznaniowość powołania drugiego, który jest zależny od swojego, w gruncie rzeczy, pracodawcy. Co więcej administrator danych nie może zrzec się swojej odpowiedzialności na inne osoby. Powołując jednak administratora bezpieczeństwa informacji może zlecić mu konkretne zadania, które zresztą wynikają wprost z ustawy o ochronie danych osobowych. Tym samym ABI nie zastępuję ADO, a jest jedynie wykonawcą części zadań dotyczących przetwarzania danych.


W praktyce zatem można określić ABI, jako pracownika konkretnego ADO, którego obowiązki ograniczają się do tego, by zabezpieczać dane osobowe przed ich niewłaściwym wykorzystaniem przez osoby postronne lub uszkodzeniem czy utratą. Tym samym nie posiada on żadnych z uprawnień dotyczących ADO, a jedynie obowiązki i podwójną odpowiedzialność przed ADO i GIODO.

Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.