Kim jest administrator bezpieczeństwa informacji?

Choć określenie Administrator Bezpieczeństwa Informacji jest używane w ustawie z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych wielokrotnie, to nie otrzymujemy wprost definicji tego pojęcia.

zdjęcie - (the_title())

  Oczywiście ustawa dość szczegółowo opisuje zakres jego obowiązków oraz warunki wstępne niezbędne go jego powołania, jednak można odnieść wrażenie, że ustawodawca traktuje tutaj odbiorców prawa nieco zbyt swobodnie. Wyjaśnienie pojęcia Administratora Bezpieczeństwa Informacji jest najbardziej czytelne, kiedy porównamy je z Administratorem Danych.

  Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych pod pojęciem administratora danych rozumie się organ, jednostkę organizacyjną, podmiot lub osobę, decydujące o celach i środkach przetwarzania danych osobowych. Tym samym, co wyraźnie widać administratorem jest instytucja bądź też osoba mająca w swoich kompetencjach władze nad konkretnymi danymi osobistymi.

  Co za tym idzie, w sensie hierarchii administrator danych będzie nadrzędny wobec administratora bezpieczeństwa informacji. Jak wynika bowiem z ustawy o ochronie danych osobowych to właśnie administrator może, ale nie musi powołać ABI. Dla przykładu można wskazać, że administratorem danych będzie :

  • spółka z o. o, a konkretnie jej zarząd,
  • urząd gminy, a konkretnie wójt,
  • jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli przedsiębiorca osobiście.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Praktyczne szkolenia komputerowe usprawniające pracę w programach takich jak: excel, word

  Zobacz:

  Tym samym można wskazać kolejną cechę odróżniającą administratora danych od administratora bezpieczeństwa informacji. Jest nią stałość tego pierwszego i uznaniowość powołania drugiego, który jest zależny od swojego, w gruncie rzeczy, pracodawcy. Co więcej administrator danych nie może zrzec się swojej odpowiedzialności na inne osoby. Powołując jednak administratora bezpieczeństwa informacji może zlecić mu konkretne zadania, które zresztą wynikają wprost z ustawy o ochronie danych osobowych. Tym samym ABI nie zastępuję ADO, a jest jedynie wykonawcą części zadań dotyczących przetwarzania danych.


  W praktyce zatem można określić ABI, jako pracownika konkretnego ADO, którego obowiązki ograniczają się do tego, by zabezpieczać dane osobowe przed ich niewłaściwym wykorzystaniem przez osoby postronne lub uszkodzeniem czy utratą. Tym samym nie posiada on żadnych z uprawnień dotyczących ADO, a jedynie obowiązki i podwójną odpowiedzialność przed ADO i GIODO.

  Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia:
  Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.