Kontrola jakości – dla bezpieczeństwa pacjentów
W farmacji konieczne jest stosowanie różnych metod pomiarowych, których celem jest sprawdzenie jakości lekarstw sprzedawanych, czy stosowanych. Należy wiedzieć, że sama Komisja Europejska nakłada określone obowiązki, które muszą być realizowane, wszak wpływają one na bezpieczeństwo, a jednocześnie ich nie przestrzeganie wstrzymuje stosowanie danego środka.
Nowe wymagania często wiążą się z ponoszeniem wyższych kosztów przez firmy farmaceutyczne, jednak, aby móc wprowadzać do obiegu dane substancje konieczne jest przeprowadzenie nie tylko określonych badań, ale zastosowanie samych metody jakościowych. Zatem jakie metody jakościowe mają największe znaczenie?
Metody analityczne – niezbędne i pożądane
W farmacji stosowanie metod analitycznych ma bardzo duże znaczenie. Owe metody są wciąż unowocześniane, tak aby jeszcze bardziej poprawić bezpieczeństwo pacjentów. Ta metoda jest ściśle związana z samą analizą i na tej podstawie można jasno określić jakość produktów.
Na samym początku przygotowuje się daną próbkę do analizy, a następnie dochodzi już do samego pomiaru, gdzie ostatnim krokiem jest opracowanie wyników, a także stworzenie raportu. Nadzór nad wyposażeniem pomiarowym ulega walidacji i dotyczy szczególnie samych substancji, jak i już gotowych lekarstw.
Plan poborów prób z oceną ryzyka
Kolejną metodą jakościową, która jest stosowana w farmacji jest pobór próbek wraz z oceną ryzyka. Tutaj konieczne jest stosowanie określonego planu. Do wyboru jest także procedura, następnie dochodzi do samego oddzielenia i przygotowania próbek z danej partii materiału, przy czym każda partia musi być poddana analizie jakościowe w innym przypadku nie spełnia ona wymogów nałożonych przez samą Komisję Europejską, a dany produkt nie może być dystrybuowany na terenie całej Unii Europejskiej.
Pod uwagę bierze się liczbę opakować występujących w danej partii i na tej podstawie określa się ilość, która musi być przebadana. Tutaj należy też pamiętać o stosowaniu próbki pierwotnej, zbiorczej, a także laboratoryjnej i każda z nich musi zostać poddana próbie z oceną ryzyka.