Kontrola jakości- dla bezpieczeństwa pacjentów

W farmacji konieczne jest stosowanie różnych metod pomiarowych, których celem jest sprawdzenie jakości lekarstw sprzedawanych, czy stosowanych. Należy wiedzieć, że sama Komisja Europejska nakłada określone obowiązki, które muszą być realizowane, wszak wpływają one na bezpieczeństwo, a jednocześnie ich nie przestrzeganie wstrzymuje stosowanie danego środka.

zdjęcie - (the_title())


Kontrola jakości - dla bezpieczeństwa pacjentów

W farmacji konieczne jest stosowanie różnych metod pomiarowych, których celem jest sprawdzenie jakości lekarstw sprzedawanych, czy stosowanych. Należy wiedzieć, że sama Komisja Europejska nakłada określone obowiązki, które muszą być realizowane, wszak wpływają one na bezpieczeństwo, a jednocześnie ich nie przestrzeganie wstrzymuje stosowanie danego środka.

Nowe wymagania często wiążą się z ponoszeniem wyższych kosztów przez firmy farmaceutyczne, jednak, aby móc wprowadzać do obiegu dane substancje konieczne jest przeprowadzenie nie tylko określonych badań, ale zastosowanie samych metody jakościowych. Zatem jakie metody jakościowe mają największe znaczenie?

Metody analityczne - niezbędne i pożądane

W farmacji stosowanie metod analitycznych ma bardzo duże znaczenie. Owe metody są wciąż unowocześniane, tak aby jeszcze bardziej poprawić bezpieczeństwo pacjentów. Ta metoda jest ściśle związana z samą analizą i na tej podstawie można jasno określić jakość produktów.

Na samym początku przygotowuje się daną próbkę do analizy, a następnie dochodzi już do samego pomiaru, gdzie ostatnim krokiem jest opracowanie wyników, a także stworzenie raportu. Nadzór nad wyposażeniem pomiarowym ulega walidacji i dotyczy szczególnie samych substancji, jak i już gotowych lekarstw.

Plan poborów prób z oceną ryzyka

Kolejną metodą jakościową, która jest stosowana w farmacji jest pobór próbek wraz z oceną ryzyka. Tutaj konieczne jest stosowanie określonego planu. Do wyboru jest także procedura, następnie dochodzi do samego oddzielenia i przygotowania próbek z danej partii materiału, przy czym każda partia musi być poddana analizie jakościowe w innym przypadku nie spełnia ona wymogów nałożonych przez samą Komisję Europejską, a dany produkt nie może być dystrybuowany na terenie całej Unii Europejskiej.

Pod uwagę bierze się liczbę opakować występujących w danej partii i na tej podstawie określa się ilość, która musi być przebadana. Tutaj należy też pamiętać o stosowaniu próbki pierwotnej, zbiorczej, a także laboratoryjnej i każda z nich musi zostać poddana próbie z oceną ryzyka.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.