Mobbing jest negatywnym zjawiskiem, które rzutuje nie tylko na pracownika i jego samoocenę, ale również na cały zakład pracy. Obecnie podejmowane są szeroko zakrojone akcje na rzecz walki z nim, mimo to nadal wiele osób wciąż doświadcza mobbingu. Może on przybierać różne formy, jednak cele zawsze jest jeden- to poniżenie pracownika.
Mobbing- zjawisko
Zjawisko mobbingu jasno zostało określone i umieszczone w kodeksie pracy. To wszystkie formy nękania, które są skierowane przeciwko pracownikowi. Polegają one na długotrwałym zastraszaniu go i obrażaniu. Ofiara mobbingu może mieć niskie poczucie własnej wartości, a także zmagać się z depresją. Długotrwały stres negatywnie odbija się nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale także fizycznym i może przyczyniać się np. do nadciśnienia tętniczego.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przeciwdziałanie dyskryminacji, mobbingowi i molestowaniu w zatrudnieniu na podstawie aktualnego orzecznictwa sądowego. Zapraszamy na szkolenie DYSKRYMINACJA, MOBBING I MOLESTOWANIE W ZATRUDNIENIU
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Mobbing w pracy niejedno ma imię
Mobbing to szereg zachowań, które są skierowane przeciwko pracownikowi. Są one systematyczne i długotrwałe. Jego celem może być ośmieszenie, odizolowanie pracownika. Mobbingujący może dyskredytować wszystkie wypowiedzi ofiary, ośmieszać je, przerywać.
Ofiara nie może wyrazić swojego zdania, bardzo często jest ignorowana. Inną formą jest także rozsiewanie nieprawdziwych plotek na temat danej osoby, wymyślanie kłamstw na jej temat. Mobbing to także sugerowanie choroby psychicznej, a także zmuszanie do zachowań, które są uwłaczające i niezgodne ze stanowiskiem. Mobbing w pracy bardzo często polega także na tym, że przełożony nakłada na pracownika zbyt wiele obowiązków, bądź zleca mu prace do których nie posiada on kompetencji.
Mobbingujący może także grozić przemocą fizyczną, a także narzucać wykonywanie prac, które są szkodliwe dla zdrowia.
Na szczęście z mobbingiem można walczyć, a wręcz trzeba. Do tego są powołane odpowiednie instytucje. Już w zakładzie pracy można napisać skargę, która musi być rozpatrzona, a w razie potwierdzenia mobbingu to mobbingujący musi zostać ukarany. Oczywiście ofiara tego zjawiska ma także prawo starać się o odszkodowanie, jednak musi zgłosić sprawę do sądu.