Na czym polega walidacja metod badawczych?
Praca w laboratorium badawczym z pewnością nie jest prostą sprawą. Abstrahując już bowiem od konieczności zachowania naprawdę wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa, to jeszcze należy znać się na szeroko rozumianych technikach badawczych oraz walidacyjnych.
Czym one są? Na czym polega taka walidacja? Do czego przydaje się audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym? Na to wszystko odpowiemy poniżej...
Walidacja metod badawczych, surowców, produktów...
Na początek warto w zasadzie powiedzieć, co to jest ta walidacja i jaką pełni rolę w laboratoriach. Otóż walidacja jest to wszelkiego rodzaju działanie mające na celu potwierdzić, że dane materiały, sposób badań, surowce, produkt itp. rzeczywiście prowadzą do zamierzonych efektów. Co jest dość istotne, to należy podkreślić, że jest to pojęcie naprawdę szerokie i czym innym będzie walidacja materiałów a czym innym metod badawczych.
Powiedzmy teraz jednak nieco o tej właśnie walidacji metod badawczych. Na czym ona polega? Otóż będzie to zbiór różnego rodzaju technik, dzięki którym mamy określić, czy rzeczywiście dana metoda jaką obraliśmy jest dobra.
Dajmy bardzo prosty przykład. Wyobraźmy sobie, że chcemy zbadać wpływ zakupów na poczucie szczęścia. Stwierdziliśmy, że najlepiej będzie wysłać randomową grupę na zakupy raz w tygodniu.
Walidacja ma na celu określić tu, czy działając w ten sposób rzeczywiście zbadamy wpływ zakupów na szczęście, czy tak naprawdę nie będziemy badać np. wpływu wyjścia z domu i podjęcia aktywności na szczęście.
GMP - warto o tym pamiętać
Trzeba także wiedzieć, że dzisiaj praktycznie w każdym laboratorium badawczym obowiązkowo wprowadzane są zasady GMP, czyli dobrej praktyki produkcyjnej. W szczególności tutaj istotny jest dla nas aneks 15 GMP odnoszący się właśnie do walidacji i kwalifikacji poszczególnych surowców.
Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym - najważniejsza sprawa
Już zostało wspomniane to wcześniej, jednak warto podkreślić jeszcze raz, że walidacja jest niejako częścią audytu wewnętrznego w laboratorium.