Najważniejsze zmiany w ustawie o transporcie drogowym

W związku z wieloma problemami, z jakimi zmaga się współczesny transport, Ministerstwo Infrastruktury niejako zmuszone zostało do opracowania nowego projektu ustawy, która pozwoliłaby na wyeliminowanie jeśli nie wszystkich, to przynajmniej znacznej większości problemów związanych z współczesnym transportem drogowym.

zdjęcie - (the_title())


Najważniejsze zmiany w ustawie o transporcie drogowym

W związku z wieloma problemami, z jakimi zmaga się współczesny transport, Ministerstwo Infrastruktury niejako zmuszone zostało do opracowania nowego projektu ustawy, która pozwoliłaby na wyeliminowanie jeśli nie wszystkich, to przynajmniej znacznej większości problemów związanych z współczesnym transportem drogowym towarów.

Zmiany, które weszły w życie wraz z opracowaniem nowej ustawy miały przede wszystkim na celu próbę wyeliminowania dość powszechnie występującej nieuczciwej konkurencji pomiędzy licznymi działającymi na polskim rynku przewoźnikami.

Ponadto nowa ustawa ma chronić rodzime przedsiębiorstwa przed nieuczciwą konkurencją firm transportowych pochodzących spoza terenów obecnej Unii Europejskiej.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Łańcuch dostaw budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych. Zapraszamy na praktyczne szkolenie ŁAŃCUCH DOSTAW

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Zmiany w nowej ustawie dotyczą przede wszystkim taryfikatora naruszeń. W praktyce oznacza to, że dość znacząco zmienią się zasady karania nieuczciwych przewoźników. W zależności od przewinienia kary te mogą wzrosnąć dwukrotnie, a nawet i trzykrotnie.

Warto tu jednak dodać, że nowy taryfikator kar za poszczególne przewinienia w transporcie drogowym jest w pełni dostosowany do unijnego rozporządzenia numer 403/2016. Zgodnie z nim wszystkie przewinienia popełniane przez przewoźników podzielone są na trzy grupy.

Pierwsza z nich to naruszenia poważne (PN), drugie to naruszenia bardzo poważne (BPN), natomiast trzecia grupa to naruszenia najpoważniejsze (NN). Co istotne, w nowej ustawie pojawiają się sankcje za wykroczenia, które dotychczas w polskim prawie dotyczącym transportu drogowego nie były karane.

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy o transporcie drogowym, karane zaczną być przewinienia takie jak:

  • brak wpisu dotyczącego rozpoczęcia czy zakończenia pracy w tachografie cyfrowym,
  • przekroczenie 10 godzin czasu pracy wykonywanej w porze nocnej.

Ponadto nowa ustawa poza wprowadzaniem w życie licznych nowości, będzie precyzowała wiele dotychczas obowiązujących przepisów, które niestety bardzo często były nie do końca zrozumiałe zarówno przez przewoźników, jak i kierowców dokonujących przewozów czy to krajowych czy międzynarodowych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.