O czym mówi nam rozporządzenie gmp?

GMP to temat, który zdecydowanie powinien być znany przedstawicielom naprawdę wielu różnych branż. Co to dokładniej jest za dokument i co on reguluje? O tym za chwilę…

zdjęcie - (the_title())


O czym mówi nam rozporządzenie gmp?

GMP to temat, który zdecydowanie powinien być znany przedstawicielom naprawdę wielu różnych branż. Co to dokładniej jest za dokument i co on reguluje? O tym za chwilę...

GMP - najważniejsze informacje
Zacznijmy od absolutnie najważniejszych informacji dotyczących GMP. Otóż ten skrót pochodzi od angielskiej nazwy, którą na język polski można przetłumaczyć jako Dobrą Praktykę Produkcyjną.

Zasadniczo bowiem GMP to właśnie zbiór różnych standardów w produkcji przemysłowej, mających na celu zapewnienie jak najwyższej jakości oraz czystości i bezpieczeństwa wytwarzanego produktu. Szczególnie nacisk kładziony jest na dokładnie badanie surowców oraz na odpowiednie parametry technologiczne.

Szczególnie istotny jest także aneks 15 GMP, mówiący o walidacji oraz kwalifikacji poszczególnych surowców. Warto jeszcze podkreślić, że pierwotnie GMP powstało dla branży farmaceutycznej i tu jest ono wymagane, zaś w wielu innych sytuacjach także znajduje ono swoje zastosowanie, jak np. w branży gastronomicznej.

Kto powinien mieć wiedzę na temat GMP?

Teraz przejdźmy do następnego zagadnienia, a mianowicie tego, kto w zasadzie powinien mieć pełną wiedzę odnośnie GMP? Otóż na pewno muszą to być osoby zarządzające szeroko pojętą jakością i bezpieczeństwem w danej firmie, a zatem kierownicy, zarząd, pracownicy działów związanych z jakością i kontrolą oraz wielu innych.

Aby dobrze znać się na standardach GMP najlepiej jest przejść przez odpowiednie szkolenie z tego zakresu. Wymagane jest ono szczególnie dla osób mających przeprowadzać audyty.

Audyt - ważna kwestia

Co to jest ten audyt i dlaczego jest to tak istotne? Otóż audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym oraz w innych miejscach ma na celu sprawdzenie, czy dana jednostka dokładnie stosuje się do zasad i standardów GMP.

Audyty wewnętrzne prowadzone są regularnie przez specjalnie przeszkolonych w tym kierunku pracowników danej firmy. Warto jeszcze napomknąć o tym, że wskazane jest raz na jakiś czas przeprowadzenie audytów zewnętrznych, prowadzonych przez zewnętrzne firmy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.