Podpisanie umowy o pracę to pierwszy krok na drodze ku zawodowej karierze. Trzeba jednak mieć świadomość, że poza wymogami dotyczącymi treści oraz formy umowy o pracę na pracodawcy ciążą także inne obowiązki, które można określić, jako formalne.
Ich niedopełnienie jest dla pracodawcy sporym uchybieniem, natomiast dla pracownika niedogodnością, która finalnie może skutkować sporymi nieporozumieniami. Dlatego dobrze jest znać swoje prawa i tym samym obowiązki pracodawcy, by móc się odpowiednio zabezpieczyć przed nieuczciwością pracodawców.
Wszelkie kwestie związane ze stosunkiem pracy opartym o umowę o pracę są regulowane przez Kodeks Pracy. Jest to naczelny akt dotyczący praw pracowniczych i wszelkich kwestii związanych z szeroko rozumianym stosunkiem pracy.
Co za tym idzie także obowiązki pracodawcy wynikające z zatrudnienia pracownika, znajdują swoje uregulowania w tym akcie prawnym.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.
Zgodnie zatem z Kodeksem Pracy, po przyjęciu do pracy pracownika, pracodawca ma obowiązek w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę poinformować pracownika o:
obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.
Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Rozwikłaj zagadnienia związane z ochrona danych osobowych w dziale kadr i HR. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Efektywnie zarządzaj zasobami ludzkimi. Dowiedz się jak planować i rozliczać czas pracy w obecnym roku. Zobacz też:
Natomiast w przypadkach, kiedy pracodawca nie ma prawnego obowiązku tworzenia regulaminy pracy to musi poinformować pracownika o:
porze nocnej,
miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia,
sposobie w jaki pracownik ma obowiązek potwierdzać swoje przyjście do pracy i wyjście z pracy.
formach usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Wszelkie tego typu informacje muszą być przedstawione pracownikowi na piśmie. Dodatkowo trzeba pamiętać, że są to informacje, które mogą choć z reguły nie są ujmowane w ramach umowy o pracę.
Jak zatem widać prawo pracy szkolenia od pracowników wymaga. Nie jest to jednak materia na tyle skomplikowana by niemożna było jej spokojnie pojąć.
Analizując dziesiątki przykładów i autentycznych zdarzeń z zakresu czasu pracy uczestnicy zostaną zapoznani z zasadami podejmowania decyzji z zakresu czasu pracy pod kątem opłacalności, zgodności z prawem, zasadności i celowości.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Zapraszamy do naszej
gamma Wiki +
Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.