Odszkodowanie za wywłaszczenie

Specustawa drogowa (czyli Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych z dnia 10. 04. 2003 roku) dotyczy wszelkich kwestii związanych z realizacją inwestycji drogowych i określa zasady, jakie muszą zostać spełnione w trakcie planowania i realizowania tych inwestycji. Ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, ostatnie zmiany zostały do niej wprowadzone we wrześniu roku 2018.

Gamma - Odszkodowanie za wywłaszczenie


Odszkodowanie za wywłaszczenie

Specustawa drogowa (czyli Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych z dnia 10. 04. 2003 roku) dotyczy wszelkich kwestii związanych z realizacją inwestycji drogowych i określa zasady, jakie muszą zostać spełnione w trakcie planowania i realizowania tych inwestycji.

Ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, ostatnie zmiany zostały do niej wprowadzone we wrześniu roku 2018.

Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej

Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, znana w skrócie jako ZRID powstała w celu usprawnienia prac związanych z inwestycjami poprzez uproszczenie procedur administracyjnych.

Zastąpiła ona obowiązek uzyskania kilku decyzji związanych z konkretną inwestycją, co znacznie uprościło i przyspieszyło całą procedurę.

Często na mocy decyzji ZRID dochodzi do sytuacji, w której niezbędne jest wywłaszczenie nieruchomości znajdujących się na terenie przeznaczonym pod inwestycje.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Do wywłaszczenia dojść może na mocy ostatecznej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej lub na mocy takiej decyzji ZRID, która otrzyma dodatkowo przymiot natychmiastowej wykonalności.

Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości

Osobom, które na mocy wiążącej decyzji zmuszone były do wywłaszczenia nieruchomości przysługuje odszkodowanie z tytułu utraty utraconej własności.

W przypadku wywłaszczenia opartego o decyzję ZRID organ odpowiedzialny (gmina, powiat bądź województwo) powinien wydać decyzję o wysokości odszkodowania za wywłaszczenie w terminie do 30 dni.

Jeśli zaś do wywłaszczenia doszło w oparciu o decyzję ZRID z rygorem natychmiastowej wykonalności, decyzja o odszkodowaniu i jego wysokości powinna być podjęta w terminie nie dłuższym niż 60 dni od nadania tego rygoru.

Ponieważ terminy te są wyłącznie terminami instrukcyjnymi, w rzeczywistości formalności związane z odszkodowaniem za wywłaszczenie mogą trwać dłużej.

Ponieważ właściciel wywłaszczonej nieruchomości często spotyka się na swojej drodze do odszkodowania z wieloma trudnościami natury prawnej zaleca się zaciągnięcia pomocy u profesjonalnego źródła.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.