Podatek dla obcokrajowców- dlaczego warto posiadać certyfikat rezydencji?

Cudzoziemcy pracujący na terenie Polski są zobowiązania, jak wszyscy inni obywatele to płacenia podatków. Ich wysokość w dużej mierze zależy od tego czy posiadają oni certyfikat rezydencji. Zatem dlaczego warto go posiadać i ile wynosi wysokość podatku?

 

Cudzoziemcy pracujący na terenie Polski są zobowiązania, jak wszyscy inni obywatele to płacenia podatków. Ich wysokość w dużej mierze zależy od tego czy posiadają oni certyfikat rezydencji. Zatem dlaczego warto go posiadać i ile wynosi wysokość podatku?

Czym jest certyfikat rezydencji?

Aby móc legalnie pracować na terenie Polski potrzebne jest pozwolenie. Ten przepis dotyczy obcokrajowców, którzy pochodzą z terenów nie należących do Unii Europejskiej. Wszyscy oni podlegają polskim przepisom kodeksu pracy, do których muszą się stosować.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Aspekty prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe zatrudniania cudzoziemców. Praktyczny warsztat. Zapraszamy ZATRUDNIENIE CUDZOZIEMCÓW W POLSCE ORAZ POLAKÓW I CUDZOZIEMCÓW ZA GRANICĄ W 2017 R.

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

Od ich wynagrodzenia pobierane są składki ZUS. Potrzebują oni wtedy certyfikatu rezydencji, który jest dokumentem urzędowym. Potwierdza on siedzibę podatnika. Warto zauważyć, że posiadanie go niesie za sobą pozytywy zarówno dla obcokrajowca, jak i zatrudniającego go przedsiębiorcy.

W przypadku cudzoziemca jego podatek jest znacznie niższy, natomiast przedsiębiorca jest także zwolniony z opłat, tzn nie musi odprowadzać podatku od wypłat.

Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:

Opodatkowanie cudzoziemców w Polsce

Jeżeli cudzoziemiec posiada certyfikat rezydencji jest opodatkowany jak każdy obywatel Polski. Z jego wynagrodzenia pobierana jest zaliczka na podatek. Rozlicza się on w Urzędzie Skarbowym, ale w wydziale dla obcokrajowców. Musi on wypełnić PIT-11.

W przypadku, gdy cudzoziemiec nie posiada certyfikatu również może rozliczać PIT-11. Jednak wymaganym warunkiem jest posiadanie umowy o pracę. Jeżeli pracuje on na umowie cywilno-prawnej zobowiązany jest do płacenia ryczałtu, który wynosi aż 20%.

Przez to wynagrodzenie cudzoziemca jest zdecydowanie niższe pomimo wykonywania tej samej pracy. Istnieje jeszcze możliwość rozliczania się na normalnych warunkach, czyli za pomocą PIT-11, nawet jeśli obcokrajowiec pracuje na umowę zlecenie. Jednak musi on posiadać wizę i udokumentować pracę na terenie Polski, która wynosi powyżej 183 dni w roku.

Jeżeli przekroczy on tę ilość dni automatycznie rozliczany jest tak jakby posiadał certyfikat rezydencji, zatem może również skorzystać z przysługujących mu ulg podatkowych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.