Cudzoziemcy pracujący na terenie Polski są zobowiązania, jak wszyscy inni obywatele to płacenia podatków. Ich wysokość w dużej mierze zależy od tego czy posiadają oni certyfikat rezydencji. Zatem dlaczego warto go posiadać i ile wynosi wysokość podatku?
Czym jest certyfikat rezydencji?
Aby móc legalnie pracować na terenie Polski potrzebne jest pozwolenie. Ten przepis dotyczy obcokrajowców, którzy pochodzą z terenów nie należących do Unii Europejskiej. Wszyscy oni podlegają polskim przepisom kodeksu pracy, do których muszą się stosować.
Od ich wynagrodzenia pobierane są składki ZUS. Potrzebują oni wtedy certyfikatu rezydencji, który jest dokumentem urzędowym. Potwierdza on siedzibę podatnika. Warto zauważyć, że posiadanie go niesie za sobą pozytywy zarówno dla obcokrajowca, jak i zatrudniającego go przedsiębiorcy.
W przypadku cudzoziemca jego podatek jest znacznie niższy, natomiast przedsiębiorca jest także zwolniony z opłat, tzn nie musi odprowadzać podatku od wypłat.
Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:
Opodatkowanie cudzoziemców w Polsce
Jeżeli cudzoziemiec posiada certyfikat rezydencji jest opodatkowany jak każdy obywatel Polski. Z jego wynagrodzenia pobierana jest zaliczka na podatek. Rozlicza się on w Urzędzie Skarbowym, ale w wydziale dla obcokrajowców. Musi on wypełnić PIT-11.
W przypadku, gdy cudzoziemiec nie posiada certyfikatu również może rozliczać PIT-11. Jednak wymaganym warunkiem jest posiadanie umowy o pracę. Jeżeli pracuje on na umowie cywilno-prawnej zobowiązany jest do płacenia ryczałtu, który wynosi aż 20%.
Przez to wynagrodzenie cudzoziemca jest zdecydowanie niższe pomimo wykonywania tej samej pracy. Istnieje jeszcze możliwość rozliczania się na normalnych warunkach, czyli za pomocą PIT-11, nawet jeśli obcokrajowiec pracuje na umowę zlecenie. Jednak musi on posiadać wizę i udokumentować pracę na terenie Polski, która wynosi powyżej 183 dni w roku.
Jeżeli przekroczy on tę ilość dni automatycznie rozliczany jest tak jakby posiadał certyfikat rezydencji, zatem może również skorzystać z przysługujących mu ulg podatkowych.