Podatek dla obcokrajowców- dlaczego warto posiadać certyfikat rezydencji?

Cudzoziemcy pracujący na terenie Polski są zobowiązania, jak wszyscy inni obywatele to płacenia podatków. Ich wysokość w dużej mierze zależy od tego czy posiadają oni certyfikat rezydencji. Zatem dlaczego warto go posiadać i ile wynosi wysokość podatku?

   

  Cudzoziemcy pracujący na terenie Polski są zobowiązania, jak wszyscy inni obywatele to płacenia podatków. Ich wysokość w dużej mierze zależy od tego czy posiadają oni certyfikat rezydencji. Zatem dlaczego warto go posiadać i ile wynosi wysokość podatku?

  Czym jest certyfikat rezydencji?

  Aby móc legalnie pracować na terenie Polski potrzebne jest pozwolenie. Ten przepis dotyczy obcokrajowców, którzy pochodzą z terenów nie należących do Unii Europejskiej. Wszyscy oni podlegają polskim przepisom kodeksu pracy, do których muszą się stosować.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Aspekty prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe zatrudniania cudzoziemców. Praktyczny warsztat. Zapraszamy ZATRUDNIENIE CUDZOZIEMCÓW W POLSCE ORAZ POLAKÓW I CUDZOZIEMCÓW ZA GRANICĄ W 2017 R.

  Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

  Od ich wynagrodzenia pobierane są składki ZUS. Potrzebują oni wtedy certyfikatu rezydencji, który jest dokumentem urzędowym. Potwierdza on siedzibę podatnika. Warto zauważyć, że posiadanie go niesie za sobą pozytywy zarówno dla obcokrajowca, jak i zatrudniającego go przedsiębiorcy.

  W przypadku cudzoziemca jego podatek jest znacznie niższy, natomiast przedsiębiorca jest także zwolniony z opłat, tzn nie musi odprowadzać podatku od wypłat.

  Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:

  Opodatkowanie cudzoziemców w Polsce

  Jeżeli cudzoziemiec posiada certyfikat rezydencji jest opodatkowany jak każdy obywatel Polski. Z jego wynagrodzenia pobierana jest zaliczka na podatek. Rozlicza się on w Urzędzie Skarbowym, ale w wydziale dla obcokrajowców. Musi on wypełnić PIT-11.

  W przypadku, gdy cudzoziemiec nie posiada certyfikatu również może rozliczać PIT-11. Jednak wymaganym warunkiem jest posiadanie umowy o pracę. Jeżeli pracuje on na umowie cywilno-prawnej zobowiązany jest do płacenia ryczałtu, który wynosi aż 20%.

  Przez to wynagrodzenie cudzoziemca jest zdecydowanie niższe pomimo wykonywania tej samej pracy. Istnieje jeszcze możliwość rozliczania się na normalnych warunkach, czyli za pomocą PIT-11, nawet jeśli obcokrajowiec pracuje na umowę zlecenie. Jednak musi on posiadać wizę i udokumentować pracę na terenie Polski, która wynosi powyżej 183 dni w roku.

  Jeżeli przekroczy on tę ilość dni automatycznie rozliczany jest tak jakby posiadał certyfikat rezydencji, zatem może również skorzystać z przysługujących mu ulg podatkowych.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.