Podmioty uprawnione do przewozu materiałów niebezpiecznych

Zgodnie z zapisami konwencji ADR wyróżnia się 3 typy podmiotów, na których spoczywają różnorodne zadania w procesie transportu ładunków niebezpiecznych. Podmiotami tymi są: nadawca, odbiorca i przewoźnik (kierowca).W procesie transportowym wyróżnić można trzech uczestników: nadawcę, przewoźnika i odbiorcę. 

     
    Zgodnie z zapisami konwencji ADR wyróżnia się 3 typy podmiotów, na których spoczywają różnorodne zadania w procesie transportu ładunków niebezpiecznych. Podmiotami tymi są: nadawca, odbiorca i przewoźnik (kierowca).

    W procesie transportowym wyróżnić można trzech uczestników:  nadawcę, przewoźnika i odbiorcę. Obowiązkiem nadawcy jest przygotowanie przesyłki, klasyfikacji przewożonego towaru niebezpiecznego i wprowadzenie stosowanych danych do dokumentacji oraz wybór stosowanego sposobu przewożenia materiałów niebezpiecznych zależny od klasyfikacji towaru.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jeżeli interesują Cię zagadnienia związane z towarami niebezpiecznymi, obowiązkami uczestników przewozu, a także sposobów korzystania z możliwości zwolnień i wyłączeń od przepisów ADR to zapraszamy na szkolenie: PRZEPISY UMOWY ADR 2017.

    Na szkolenie zapisują się osoby wyszukujące poniższe frazy w przeglądarkach internetowych:

    Obowiązkiem przewoźnika jest weryfikacja prawidłowości wyboru środka transportu, przygotowanie pojazdu wraz z odpowiednim wyposażeniem (zależnym od klasyfikacji towaru) oraz zastosowania odpowiedniego oznakowania (również zależnego od klasyfikacji towaru).
     
    W końcu, obowiązkiem kierowcy jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji i szkoleń wymaganych przez prawo i konwencję ADR (wymagane umiejętności również zależą od klasyfikacji towaru), posiadanie wiedzy dot. ustaw i rozporządzeń z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych oraz umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym i udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

    Teoretycznie przewozem ładunków, materiałów i substancji niebezpiecznych mogą zajmować się wszyscy przewoźnicy. Muszą oni jednak dysponować odpowiednim sprzętem, zdolnościami oraz stosownie wykwalifikowanym personelem, by spełnić wymogi prawne i posiadać możliwość przewozu takich towarów.

    W Konwencji ADR regulującej kwestie transportu materiałów niebezpiecznych transportem drogowym, w załączniku B wyróżnia się szereg rodzajów wymagań jakimi muszą sprostać przewoźnicy, by móc zająć się transportem materiałów niebezpiecznych.
     
    Typologia prezentuje się następująco:
    • wymagania dot. konstrukcji i dopuszczenia pojazdów, jak również cystern, przyczep, naczep i kontenerów;
    • dodatkowe wyposażenie jednostek transportowych (np. specjalne tablice informacyjne);
    • wymagania dot. załogi pojazdu;
    • wymagania dot. innych osób uczestniczących w przewozie;
    • dokumentacja wymagania przy przewozie;
    • wymagania dot. nadzorowania pojazdów.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Szukasz szkoleń dla ekspertów? Sprawdź nasze szkolenia z logistyki i transportu

    Z zakresu logistyki
    Zarządzanie łańcuchem dostaw, Incoterms 2020, Intrast i inne.
    Pełna lista szkoleń: szkolenia logistyka

    Sprawdź również nasze szkolenia online

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
    Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
    Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
    Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
    Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza