Podmioty uprawnione do przewozu materiałów niebezpiecznych

Zgodnie z zapisami konwencji ADR wyróżnia się 3 typy podmiotów, na których spoczywają różnorodne zadania w procesie transportu ładunków niebezpiecznych. Podmiotami tymi są: nadawca, odbiorca i przewoźnik (kierowca).W procesie transportowym wyróżnić można trzech uczestników: nadawcę, przewoźnika i odbiorcę. 

   
  Zgodnie z zapisami konwencji ADR wyróżnia się 3 typy podmiotów, na których spoczywają różnorodne zadania w procesie transportu ładunków niebezpiecznych. Podmiotami tymi są: nadawca, odbiorca i przewoźnik (kierowca).

  W procesie transportowym wyróżnić można trzech uczestników:  nadawcę, przewoźnika i odbiorcę. Obowiązkiem nadawcy jest przygotowanie przesyłki, klasyfikacji przewożonego towaru niebezpiecznego i wprowadzenie stosowanych danych do dokumentacji oraz wybór stosowanego sposobu przewożenia materiałów niebezpiecznych zależny od klasyfikacji towaru.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jeżeli interesują Cię zagadnienia związane z towarami niebezpiecznymi, obowiązkami uczestników przewozu, a także sposobów korzystania z możliwości zwolnień i wyłączeń od przepisów ADR to zapraszamy na szkolenie: PRZEPISY UMOWY ADR 2017.

  Na szkolenie zapisują się osoby wyszukujące poniższe frazy w przeglądarkach internetowych:

  Obowiązkiem przewoźnika jest weryfikacja prawidłowości wyboru środka transportu, przygotowanie pojazdu wraz z odpowiednim wyposażeniem (zależnym od klasyfikacji towaru) oraz zastosowania odpowiedniego oznakowania (również zależnego od klasyfikacji towaru).
   
  W końcu, obowiązkiem kierowcy jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji i szkoleń wymaganych przez prawo i konwencję ADR (wymagane umiejętności również zależą od klasyfikacji towaru), posiadanie wiedzy dot. ustaw i rozporządzeń z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych oraz umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym i udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

  Teoretycznie przewozem ładunków, materiałów i substancji niebezpiecznych mogą zajmować się wszyscy przewoźnicy. Muszą oni jednak dysponować odpowiednim sprzętem, zdolnościami oraz stosownie wykwalifikowanym personelem, by spełnić wymogi prawne i posiadać możliwość przewozu takich towarów.

  W Konwencji ADR regulującej kwestie transportu materiałów niebezpiecznych transportem drogowym, w załączniku B wyróżnia się szereg rodzajów wymagań jakimi muszą sprostać przewoźnicy, by móc zająć się transportem materiałów niebezpiecznych.
   
  Typologia prezentuje się następująco:
  • wymagania dot. konstrukcji i dopuszczenia pojazdów, jak również cystern, przyczep, naczep i kontenerów;
  • dodatkowe wyposażenie jednostek transportowych (np. specjalne tablice informacyjne);
  • wymagania dot. załogi pojazdu;
  • wymagania dot. innych osób uczestniczących w przewozie;
  • dokumentacja wymagania przy przewozie;
  • wymagania dot. nadzorowania pojazdów.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szukasz szkoleń dla ekspertów? Sprawdź nasze szkolenia z logistyki i transportu

  Z zakresu logistyki
  Zarządzanie łańcuchem dostaw, Incoterms 2020, Intrast i inne.
  Pełna lista szkoleń: szkolenia logistyka

  Sprawdź również nasze szkolenia online

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.