Prawo wodne - o czym mówi art 36?
Prawo wodne to szereg przepisów, które regulują kwestię korzystania z zasobów wodnych jak również ich ochrony. Jednym z artykułów, który dość mocno reguluje kwestię korzystania z wód jest artykuł 36 ustawy.
Obecnie można zauważyć, iż wprowadzono do niego wiele zmian, które wchodzą w życie dopiero za kilka lat. Dotyczą one konieczności wyposażania podmiotów korzystających z zasobów wodnych w urządzenia pomiarowe jak również ilości, przy których ich posiadanie jest niezbędne.
Jednakże obecnie obowiązujące zapisy tego właśnie przepisu stanowią, iż w przypadku gdy podmiot korzysta z usług wodnych na podstawie udzielonych zgód i pozwoleń wyposażyć w takie urządzenia mogą go zarówno Wody Polskie, jak również za zgodą tego organu może on tego dokonać na własny koszt.
Artykuł ten jest jednym z wielu norm prawnych tej ustawy, które w przyszłości ulegną zmianom. Dlatego obecnie prowadzone szkolenie prawo wodne obejmuje już kwestię zmian w prawie, nowe przepisy, które dopiero mają wejść w życie są na nich dokładnie omawiane.
Nowe prawo wodne bowiem wymaga często od podmiotów odpowiednich przygotowań, dlatego też czas wejścia w życie nowych norm prawnych został tak odsunięty w czasie. Bywa bowiem, iż dostosowanie się do nowych przepisów będzie dla podmiotów korzystających z zasobów wodnych sporym kosztem, jednakże znając treść nowych przepisów mają czas na to, aby ewentualne wydatki rozłożyć w czasie.
Niezwykle dużym powodzeniem cieszy się także szkolenie służebność przesyłu w stosunku do korzystania właśnie z zasobów wodnych. W wielu sytuacjach niezbędne jest umiejscowienie instalacji wodnych na gruntach należących do prywatnych właścicieli. To zaś sprawia, że niemalże zmuszeni są oni do powstrzymania się od prowadzenia na tych gruntach prac czy nawet korzystania z niego w jakikolwiek sposób.
Dlatego też ustanowienie służebności przesyłu nie zawsze następuje w drodze dobrowolnej zgody właściciela, bywa że konieczne jest skorzystanie z drogi sądowej. Oczywiście właściciele mogą liczyć na to, że za korzystanie z ich gruntów otrzymają odpowiednie odszkodowanie, często wypłacane w ratach miesięcznych.