Najprościej rzecz ujmując umowa spedycji opiera się na zobowiązaniu jednej ze stron, w tym przypadku spedytora, do wykonania różnego typu, określonych w umowie, usług z zakresu przewozu ładunków w ramach działalności gospodarczej swojej firmy.
Spedytor może się zobowiązać np. do wysłania, odebrania lub przewozu danych przesyłek, ładunków, materiałów, czy substancji, a druga strona – do wypłaty spedytorowi stosownego, określonego w umowie, wynagrodzenia za daną usługę.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Łańcuch dostaw budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych. Zapraszamy na praktyczne szkolenie ŁAŃCUCH DOSTAW
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Jeśli chodzi o regulacje prawne dotyczące kwestii umowy spedycji to w tym przypadku mamy do czynienia z umową o świadczenie usług, jak również umową nazwaną, która została uregulowana w artykułach 794-804 kodeksu cywilnego. Zastosowanie do niej mają również przepisy umowy zlecenia oraz przewozu, jeśli spedytor świadczy taką usługę.
Typowymi usługami świadczonymi przez spedytora są w szczególności:- poradnictwo spedycyjne (dotyczące drogi przewozu, opakowania, oznakowania i kompletowania ładunku etc.);
- zorganizowanie dostawy towaru do miejsca załadunku na główny środek transportu;
- zawieranie umów z przewoźnikami oraz innymi przedsiębiorstwami biorącymi udział w usłudze przemieszczania ładunku;
- sporządzanie i kompletowanie dokumentów;
- ubezpieczenie towarów (na zlecenie zleceniodawcy);
- organizowanie odprawy celnej;
- monitorowanie spraw związanych z załadunkiem, przeładunkiem oraz przewozem towarów;
- opracowywanie koncepcji przewozu w odniesieniu do towarów specjalnych.
Czasami umowy spedycyjne obejmują wykonanie dodatkowych usług przez spedytora takich jak:- kładowanie przesyłki,
- podjęcie należności za dostarczoną przesyłkę,
- przeprowadzenie cesji praw do przesyłki,
- sprzedaż przesyłki,
- awizowanie.
Świadczeniem zlecającego jest zapłata za usługę spedycyjną, zwykle w formie prowizji. Nie zawsze jednak należna spedytorowi prowizja jest jedynym składnikiem wynagrodzenia spedytora. Zapłata za niektóre dodatkowe usługi spedytora obejmuje wynagrodzenie ustalane w sposób odmienny od prowizyjnego.
Szczegóły obliczania i wypłaty wynagrodzeń za wykonane usługi precyzować powinny zapisy umowy spedycji.