Urządzenia przesyłowe – czym są roszczenia sieciowe?

Energetyka ze względu na dynamiczny rozwój potrzebuje odpowiednich instalacji. Te zaś do ich prawidłowego przeprowadzenia wymagają przed wszystkim odpowiedniej ilości miejsca. Dlatego też wielokrotnie przechodzą one przez grunty, które nie są własnością ani Skarbu Państwa, ani tez firmy, które są właścicielami urządzeń sieciowych.

zdjęcie - (the_title())


Urządzenia przesyłowe - czym są roszczenia sieciowe?

Energetyka ze względu na dynamiczny rozwój potrzebuje odpowiednich instalacji. Te zaś do ich prawidłowego przeprowadzenia wymagają przed wszystkim odpowiedniej ilości miejsca. Dlatego też wielokrotnie przechodzą one przez grunty, które nie są własnością ani Skarbu Państwa, ani tez firmy, które są właścicielami urządzeń sieciowych.

Jednakże zdarza się, iż właściciele gruntów nie chcą dobrowolnie zgodzić się na ustanowienie służebności przesyłu, i wówczas ta kwestia rozstrzygana jest przez Sąd. Nie ma się co temu dziwić, zazwyczaj bowiem w określonej odległości od posadowionych urządzeń instalacji nie można nic zrobić. Dotyczy to również linii napowietrznych, ze względu na ich oddziaływanie.

Jednakże nie oznacza to, iż właściciele gruntów są skazani na takie rozwiązanie. Mają oni bowiem możliwość wystąpienia z szeregiem roszczeń w stosunku do form energetycznych. Maja one ogólna nazwę roszczenia sieciowe, i obejmują wszystkie kwestie związane z przeprowadzaniem sieci przez grunty należące do innych właścicieli.

Jednym z takich roszczeń jest także żądanie wykupu konkretnego gruntu przez firmę. Jeszcze nie tak dawno firmy uchylały się od tego, tłumacząc na przykład ustanowioną służebnością przesyłu. Jednakże orzecznictwo ostatnich lat jednoznacznie wskazuje, ze w sytuacji gdy wartość posadowionych na gruncie urządzeń znacznie przekracza wartość samego gruntu, firma nie może uchylić się od wykupu gruntu od właściciela, jeżeli wystąpi on z takim żądaniem.

Odpowiednie przepisy prawa energetycznego regulują bardzo wiele kwestii, dlatego też również w przypadku roszczeń warto je znać. Szkolenie prawo energetyczne jest przydatne szczególnie tym, którzy z racji wykonywanej pracy mają szeroką styczność z ta branżą, jednakże każdy może skorzystać z możliwości zapisania się na taki kurs.

Prawo energetyczne szkolenie przede wszystkim omawia ważne przepisy ustawy, umożliwia także nabycie wiedzy pozwalającej bez problemu odpowiednio je interpretować. Także szkolenie dostęp do urządzeń sieciowych jest jednym z częściej wybieranych, ponieważ omawia kwestie związane właśnie z tym, kto i w jakich okolicznościach ma prawo dostępu do poszczególnych urządzeń.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.