Urządzenia przesyłowe - czym są roszczenia sieciowe?
Energetyka ze względu na dynamiczny rozwój potrzebuje odpowiednich instalacji. Te zaś do ich prawidłowego przeprowadzenia wymagają przed wszystkim odpowiedniej ilości miejsca. Dlatego też wielokrotnie przechodzą one przez grunty, które nie są własnością ani Skarbu Państwa, ani tez firmy, które są właścicielami urządzeń sieciowych.
Jednakże zdarza się, iż właściciele gruntów nie chcą dobrowolnie zgodzić się na ustanowienie służebności przesyłu, i wówczas ta kwestia rozstrzygana jest przez Sąd. Nie ma się co temu dziwić, zazwyczaj bowiem w określonej odległości od posadowionych urządzeń instalacji nie można nic zrobić. Dotyczy to również linii napowietrznych, ze względu na ich oddziaływanie.
Jednakże nie oznacza to, iż właściciele gruntów są skazani na takie rozwiązanie. Mają oni bowiem możliwość wystąpienia z szeregiem roszczeń w stosunku do form energetycznych. Maja one ogólna nazwę roszczenia sieciowe, i obejmują wszystkie kwestie związane z przeprowadzaniem sieci przez grunty należące do innych właścicieli.
Jednym z takich roszczeń jest także żądanie wykupu konkretnego gruntu przez firmę. Jeszcze nie tak dawno firmy uchylały się od tego, tłumacząc na przykład ustanowioną służebnością przesyłu. Jednakże orzecznictwo ostatnich lat jednoznacznie wskazuje, ze w sytuacji gdy wartość posadowionych na gruncie urządzeń znacznie przekracza wartość samego gruntu, firma nie może uchylić się od wykupu gruntu od właściciela, jeżeli wystąpi on z takim żądaniem.
Odpowiednie przepisy prawa energetycznego regulują bardzo wiele kwestii, dlatego też również w przypadku roszczeń warto je znać. Szkolenie prawo energetyczne jest przydatne szczególnie tym, którzy z racji wykonywanej pracy mają szeroką styczność z ta branżą, jednakże każdy może skorzystać z możliwości zapisania się na taki kurs.
Prawo energetyczne szkolenie przede wszystkim omawia ważne przepisy ustawy, umożliwia także nabycie wiedzy pozwalającej bez problemu odpowiednio je interpretować. Także szkolenie dostęp do urządzeń sieciowych jest jednym z częściej wybieranych, ponieważ omawia kwestie związane właśnie z tym, kto i w jakich okolicznościach ma prawo dostępu do poszczególnych urządzeń.