Ustanowienie służebności przesyłu
Ustanowienie może nastąpić także na mocy decyzji administracyjnej lub wyroku sądu. W celu ustanowienia służebności właściciel lub użytkownik nieruchomości powinien złożyć oświadczenie woli, które musi mieć formę aktu notarialnego.
Oświadczenie woli składane przez przedsiębiorcę nie musi mieć żadnej szczególnej formy. Po ustanowieniu służebności należy przeprowadzić wpis tego prawa do księgi wieczystej danej nieruchomości.
Często zdarza się, że między właścicielem nieruchomości a przedsiębiorcą przesyłowym dochodzi do nieporozumienia dotyczącego warunków na jakich zostanie ustanowiona służebność przesyłu. W takiej sytuacji obie strony mają prawo do żądania sądowego ustanowienia służebności.
W tego typu przypadku stosuje się przepisy dotyczące ustanowienia służebności drogi koniecznej. Jeśli właściciel nieruchomości nie chce zawrzeć umowy, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za wynagrodzeniem. Jeśli to przedsiębiorca odmawia zawarcia tej umowy, właściciel nieruchomości może żądać stosownego wynagrodzenia.
Innym rozwiązaniem jest wydanie przez starostę decyzji administracyjnej ustanawiającej służebność. Warto również pamiętać, że przedsiębiorca przesyłowy może nabyć służebność przesyłu na skutek zasiedzenia.
Więcej szczegółów dotyczących tych zagadnień przedstawią szkolenia służebność przesyłu, które szczegółowo omawiają kwestie dotyczące różnych sposobów ustanawiania służebności przesyłu.
Szkolenie prawo energetyczne obejmują szereg różnych zagadnień związanych z realizacją inwestycji.
Często są to bardzo skomplikowane kwestie prawne. Warto poszerzyć swoją wiedzę na temat służebności przesyłu, ponieważ jest to zagadnienie, które często prowadzi do sporów między przedsiębiorstwami przesyłowymi i właścicielami nieruchomości.
Kontrowersje budzi nie tylko samo ustanawianie służebności, ale także problemy związane z wynagrodzeniem, czy zasiedzeniem.