Ustawa ADR - co po zmianach?
Konieczność wprowadzania zmian wielu przepisów to niemal nieodłączny element naszego życia. Nowe rozwiązania technologiczne i szybki rozwój bardzo często wymuszają wiele zmian, tak samo jak fakt, iż Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Niektóre przepisy zmieniają się co pewien czas, aby dostosowywać się do zmian w życiu codziennym.
Co nowego w ADR
Ustawa ADR to jeden z tych dokumentów prawnych, który zmienia się co pewien czas. Zmiany w latach 2017-2019 objęły wiele elementów, między innymi w związku z koniecznością dopasowania ich do jednolitych przepisów obowiązujących w UE.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeżeli interesują Cię zagadnienia związane z towarami niebezpiecznymi, obowiązkami uczestników przewozu, a także sposobów korzystania z możliwości zwolnień i wyłączeń od przepisów ADR to zapraszamy na szkolenie: PRZEPISY UMOWY ADR 2017.
Na szkolenie zapisują się osoby wyszukujące poniższe frazy w przeglądarkach internetowych:
Nowe nazwy i definicje
Jedną z bardziej widocznych zmian jest przede wszystkim wprowadzenie nowych definicji lub nowe nazewnictwo tych, które już funkcjonowały w ustawie. Odpowiednie dyrektywy unijne bowiem nakazują dostosować przepisy prawne w taki sposób, aby nazewnictwo było jak najbardziej jednolite i nie sprawiało problemów z interpretacją w różnych krajach Unii. Niektóre z definicji, jak na przykład gaz ziemny sprzężony są nowością, wcześniej bowiem nie funkcjonowały w dokumencie, inne zaś, jak przykładowo „załadunek” zostały opisane w inny sposób, nie budzący wątpliwości.
Klasyfikacja towarów po zmianach
W ustawie ADR została zmieniona także klasyfikacja towarów niebezpiecznych. Takie zmiany wprowadzane równocześnie w wielu krajach pozwalają uniknąć problemów związanych z dokumentacją dotyczącą towarów transportowanych na terenie Unii jak również ich klasyfikowania. W związku z tym zmieniło się także bardzo wiele znaczeń, które także zostały ujednolicone zgodnie z wytycznymi UE.
Mowa tutaj między innymi o określeniu nowego typu kontenera czy zmianach w numeracji tabeli. Pewne zmiany objęły także samochody, przeznaczone do przewozu tego typu materiałów. Zgodnie z nowymi przepisami maja one posiadać obowiązkowo wiele rozwiązań, których celem jest zapewnienie przede wszystkim maksymalnego bezpieczeństwa, jak na przykład odpowiednia instalacja czy obowiązek instalacji zwalniacza. Zgodnie z ustawą jednak ma to dotyczyć wyłącznie nowych aut produkowanych po wejściu w życie zmian.