Ustawa o transporcie drogowym

Transport drogowy to jedna z gałęzi transportu, czyli przemieszczania ludzi czy ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków, w tym wypadku – pojazdów kołowych, np. samochodów, motocykli czy nawet rowerów.

zdjęcie - (the_title())


Ustawa o transporcie drogowym

Transport drogowy towarów to jedna z gałęzi transportu, czyli przemieszczania ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków, w tym wypadku – pojazdów kołowych, np. samochodów, motocykli czy nawet rowerów.

Usługi transportowe, które wykonywane są w ramach tej gałęzi transportu są świadczone przez przewoźników drogowych, czyli przedsiębiorstwa posiadające odpowiednie uprawnienia z tym związane. Z transportem drogowym związana jest najbardziej rozbudowana sieć dróg.

Transport drogowy jest jedną z najbardziej uregulowanych prawnie sfer ludzkiej działalności. Dotyczy go zarówno szereg konwencji międzynarodowych, jak i krajowego prawodawstwa.

Na terenie Polski wyróżnić możemy Ustawę o transporcie drogowym, która reguluje zasady prowadzenia zarobkowego transportu drogowego oraz zasady działania Inspekcji Transportu Drogowego; Ustawę „Prawo przewozowe”, która określa wzory listu przewozowego, innych dokumentów oraz zasady zawierania umów o przewóz oraz Ustawę o czasie pracy kierowców, będącą dopełnieniem konwencji AETR.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Dodatkowo uzupełnieniem powyższych ustaw jest kodeks drogowy, regulujący zasady poruszania się po drogach pod względem organizacyjnym, jak i technicznych wymagań, jakie stawiane są pojazdom, które mają uczestniczyć w ruchu drogowym.

Ustawa o transporcie drogowym, a konkretnie Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym była kilkakrotnie nowelizowana. Ostatnie zmiany wprowadzone zostały do niej 3 września 2018 roku.

Najważniejsze dla przewoźników zmiany dotyczą taryfikatora, który dopasowany został do unijnego rozporządzenia 403/2016 i zawiera podział na naruszenia poważne, bardzo poważne i najpoważniejsze.

W związku z tym pojawiły się sankcje za takie naruszenia, za które do tej pory w Polsce nie wprowadzano kar. Inną istotną kwestia jest zmiana trybu nakładania kar z wykroczeniowego na administracyjny.

Doprecyzowane zostały także przepisy odnoszące się do postępowań związanych ze sprawami oceny dobrej reputacji danego przewoźnika. Kolejne zmiany związane są z transportem intermodalnym.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.