Ustawa o transporcie drogowym
Transport drogowy towarów to jedna z gałęzi transportu, czyli przemieszczania ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków, w tym wypadku – pojazdów kołowych, np. samochodów, motocykli czy nawet rowerów.
Usługi transportowe, które wykonywane są w ramach tej gałęzi transportu są świadczone przez przewoźników drogowych, czyli przedsiębiorstwa posiadające odpowiednie uprawnienia z tym związane. Z transportem drogowym związana jest najbardziej rozbudowana sieć dróg.
Transport drogowy jest jedną z najbardziej uregulowanych prawnie sfer ludzkiej działalności. Dotyczy go zarówno szereg konwencji międzynarodowych, jak i krajowego prawodawstwa.
Na terenie Polski wyróżnić możemy Ustawę o transporcie drogowym, która reguluje zasady prowadzenia zarobkowego transportu drogowego oraz zasady działania Inspekcji Transportu Drogowego; Ustawę „Prawo przewozowe”, która określa wzory listu przewozowego, innych dokumentów oraz zasady zawierania umów o przewóz oraz Ustawę o czasie pracy kierowców, będącą dopełnieniem konwencji AETR.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Dodatkowo uzupełnieniem powyższych ustaw jest kodeks drogowy, regulujący zasady poruszania się po drogach pod względem organizacyjnym, jak i technicznych wymagań, jakie stawiane są pojazdom, które mają uczestniczyć w ruchu drogowym.
Ustawa o transporcie drogowym, a konkretnie Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym była kilkakrotnie nowelizowana. Ostatnie zmiany wprowadzone zostały do niej 3 września 2018 roku.
Najważniejsze dla przewoźników zmiany dotyczą taryfikatora, który dopasowany został do unijnego rozporządzenia 403/2016 i zawiera podział na naruszenia poważne, bardzo poważne i najpoważniejsze.
W związku z tym pojawiły się sankcje za takie naruszenia, za które do tej pory w Polsce nie wprowadzano kar. Inną istotną kwestia jest zmiana trybu nakładania kar z wykroczeniowego na administracyjny.
Doprecyzowane zostały także przepisy odnoszące się do postępowań związanych ze sprawami oceny dobrej reputacji danego przewoźnika. Kolejne zmiany związane są z transportem intermodalnym.