Warunki zatrudnienia cudzoziemców

Obecnie w polskich firmach pracuje coraz więcej obcokrajowców nie tylko z Europy, ale także z innych kontynentów. Jednak, aby obcokrajowiec mógł pracować legalnie należy spełnić określone wymagania formalne. Nie jest to wcale takie proste, a wręcz przeciwnie. Ewentualne pomyłki, czy nie spełnienie obowiązkowych wymagań może wiązać się z karami finansowymi.

zdjęcie - Warunki zatrudnienia cudzoziemców
 
Obecnie w polskich firmach pracuje coraz więcej obcokrajowców nie tylko z Europy, ale także z innych kontynentów. Jednak, aby obcokrajowiec mógł pracować legalnie należy spełnić określone wymagania formalne. Nie jest to wcale takie proste, a wręcz przeciwnie. Ewentualne pomyłki, czy nie spełnienie obowiązkowych wymagań może wiązać się z karami finansowymi.

Najważniejsze jest zezwolenie

Aby osoba, która nie posiada polskiego obywatelstwa mogła pracować na terenie Polski koniecznie musi posiadać zgodę. Tutaj należy wystąpić o pozwolenie do wojewody. Na samym początku należy zauważyć, że pierwszeństwo w podjęciu określonej pracy mają obywatele Polski, zatem zgoda na pracę zależna będzie od tego, czy nie ma innych chętnych do podjęcia zatrudnienia. Sprawdza się rejestry bezrobotnych, które dostępne są w urzędzie pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce Szkolenie porusza aspekty prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe. Zapraszamy!

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Jeżeli braki kadrowe występują zgoda zostanie udzielona. Jest jeszcze jeden warunek, otóż pracodawca musi zapewnić wynagrodzenie, takie samo jakie miałby Polak pracujący na danym stanowisku.

Na jaki czas zostaje wydane pozwolenie na pracę w Polsce?

Długość zależy od stanowiska i rodzaju zatrudnienia. W przypadku delegacji pozwolenie na pracę występuje tylko i wyłącznie na okres owej delegacji. Z kolei w innym wypadku pozwolenie udzielane jest na okres do 3 lat. Oczywiście z możliwością przedłużenia w razie konieczności.

Tryb uproszczony- co to takiego?

Jak wiadomo załatwianie formalności jest czasochłonne. Jest możliwość skorzystania z trybu uproszczonego. Jednak wszystko zależy od rodzaju pracy. Tylko niektóre stanowiska, gdzie występuje największe zapotrzebowanie objęte są trybem uproszczonym, który nie wymaga składania wniosków do starosty.

Zatrudnianie cudzoziemców- szkolenie ma znaczenie

Warto tutaj zauważyć, że formalności jest wiele i są one bardzo skomplikowane zatem każdy pracodawca, który chce zatrudnić cudzoziemca powinien ukończyć specjalne szkolenie. Odbywa się ono w wielu miastach, dzięki temu łatwo można poradzić sobie z wszelkimi formalnościami i nie popełniać pomyłek.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.