W tym miejscu należy wskazać na najistotniejsze zmiany z punktu widzenia polskiego prawodawstwa dla zwykłego Kowalskiego.
Dzięki zmianom ustanowionym w lutym 2015 roku właściciele nieruchomości nie muszą uzyskiwać pozwolenia na budowę oraz przebudowę domu jednorodzinnego. Dotyczy to budynków na ograniczonym obszarze jednej działki albo kilku objętych inwestycją. Obecnie wystarczy jedynie zgłosić budowę wraz z projektem budowlanym i pozostałymi dokumentami wymaganymi w „starej procedurze”.
Starostwo Powiatowe ma miesiąc na zgłoszenie sprzeciwu.
Jak skutecznie i sprawnie zarządzać magazynem? Międzynarodowe
prawo przewozowe - reklamacja i odszkodowania. Jak sprawnie windykować należności? Bezpieczeństwo prawnie w kontraktowaniu i realizacji usług transportowych. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu, logistyki i prawa!
Obecnie zgłoszeniu podlegają także parterowe budynki gospodarcze oraz ganki, altany, garaże do 35 m2. Łączna liczba tych budynków gospodarczych nie może przekraczać liczby dwóch na każde 500m2 działki). Dodatkowo w celu wybudowania takich obiektów jak przydomowa siłownia, basen, kryty kort tenisowy nie jest wymagane pozwolenie na budowę, o ile ich powierzchnia nie przekracza 35m2. Firmy energetyczne mogą bez pozwolenia na budowę alokować stacje transformatorowe na terenie nieruchomości.
Istotnym ułatwieniem procedury jest zrezygnowanie z obowiązku wykazania gwarancji realizacji przez dostawcę dostaw wody, ciepła, gazu, kanalizacji i energii do nieruchomości oraz dostępu do drogi publicznej, z wyjątkiem magistrali wojewódzkich i dróg krajowych.
Należy nadmienić, iż swoista deregulacja przepisów w zakresie budownictwa jednorodzinnego jest bardzo dobrym posunięciem. Sprawy odnośnie legalizacji samowoli budowlanej potrafią się ciągnąć długie lata, w tym czasie ludzie żyją w swoim domu w poczuciu strachu przed eksmisją i nakazem rozbiórki.
Podobnie się to ma dla konieczności wykonywania stosownych modyfikacji w budynku, które z wielu wskazań egzystencjalnych mogą wymagać szybkiej realizacji w czasie.