Najważniejsze zmiany w prawie budowlanym na przestrzeni 10 lat

Ostatnie dziesięciolecie obfitowało w wiele pozytywnych zmian w polskim prawodawstwie, które to znacząco ułatwiły proces realizacji inwestycji budowlanych, skróciły ścieżki administracyjne i pozwoliły o wiele prościej przygotowywać inwestycje o charakterze komercyjnym. |
zdjęcie - (the_title())

  W tym miejscu należy wskazać na najistotniejsze zmiany z punktu widzenia polskiego prawodawstwa dla zwykłego Kowalskiego.

  Dzięki zmianom ustanowionym w lutym 2015 roku właściciele nieruchomości nie muszą uzyskiwać pozwolenia na budowę oraz przebudowę domu jednorodzinnego. Dotyczy to budynków na ograniczonym obszarze jednej działki albo kilku objętych inwestycją. Obecnie wystarczy jedynie zgłosić budowę wraz z projektem budowlanym i pozostałymi dokumentami wymaganymi w „starej procedurze”.
  Starostwo Powiatowe ma miesiąc na zgłoszenie sprzeciwu.

   

  Jak skutecznie i sprawnie zarządzać magazynem? Międzynarodowe prawo przewozowe - reklamacja i odszkodowania. Jak sprawnie windykować należności? Bezpieczeństwo prawnie w kontraktowaniu i realizacji usług transportowych. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu, logistyki i prawa!

   

  Obecnie zgłoszeniu podlegają także parterowe budynki gospodarcze oraz ganki, altany, garaże do 35 m2. Łączna liczba tych budynków gospodarczych nie może przekraczać liczby dwóch na każde 500m2 działki). Dodatkowo w celu wybudowania takich obiektów jak przydomowa siłownia, basen, kryty kort tenisowy nie jest wymagane pozwolenie na budowę, o ile ich powierzchnia nie przekracza 35m2. Firmy energetyczne mogą bez pozwolenia na budowę alokować stacje transformatorowe na terenie nieruchomości.
  Istotnym ułatwieniem procedury jest zrezygnowanie z obowiązku wykazania gwarancji realizacji przez dostawcę dostaw wody, ciepła, gazu, kanalizacji i energii do nieruchomości oraz dostępu do drogi publicznej, z wyjątkiem magistrali wojewódzkich i dróg krajowych.

  Należy nadmienić, iż swoista deregulacja przepisów w zakresie budownictwa jednorodzinnego jest bardzo dobrym posunięciem. Sprawy odnośnie legalizacji samowoli budowlanej potrafią się ciągnąć długie lata, w tym czasie ludzie żyją w swoim domu w poczuciu strachu przed eksmisją i nakazem rozbiórki.
  Podobnie się to ma dla konieczności wykonywania stosownych modyfikacji w budynku, które z wielu wskazań egzystencjalnych mogą wymagać szybkiej realizacji w czasie.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.