Najważniejsze zmiany w prawie budowlanym na przestrzeni 10 lat

Ostatnie dziesięciolecie obfitowało w wiele pozytywnych zmian w polskim prawodawstwie, które to znacząco ułatwiły proces realizacji inwestycji budowlanych, skróciły ścieżki administracyjne i pozwoliły o wiele prościej przygotowywać inwestycje o charakterze komercyjnym. |
zdjęcie - Najważniejsze zmiany w prawie budowlanym na przestrzeni 10 lat

W tym miejscu należy wskazać na najistotniejsze zmiany z punktu widzenia polskiego prawodawstwa dla zwykłego Kowalskiego.

Dzięki zmianom ustanowionym w lutym 2015 roku właściciele nieruchomości nie muszą uzyskiwać pozwolenia na budowę oraz przebudowę domu jednorodzinnego. Dotyczy to budynków na ograniczonym obszarze jednej działki albo kilku objętych inwestycją. Obecnie wystarczy jedynie zgłosić budowę wraz z projektem budowlanym i pozostałymi dokumentami wymaganymi w „starej procedurze”.
Starostwo Powiatowe ma miesiąc na zgłoszenie sprzeciwu.

 

Jak skutecznie i sprawnie zarządzać magazynem? Międzynarodowe prawo przewozowe - reklamacja i odszkodowania. Jak sprawnie windykować należności? Bezpieczeństwo prawnie w kontraktowaniu i realizacji usług transportowych. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu, logistyki i prawa!

 

Obecnie zgłoszeniu podlegają także parterowe budynki gospodarcze oraz ganki, altany, garaże do 35 m2. Łączna liczba tych budynków gospodarczych nie może przekraczać liczby dwóch na każde 500m2 działki). Dodatkowo w celu wybudowania takich obiektów jak przydomowa siłownia, basen, kryty kort tenisowy nie jest wymagane pozwolenie na budowę, o ile ich powierzchnia nie przekracza 35m2. Firmy energetyczne mogą bez pozwolenia na budowę alokować stacje transformatorowe na terenie nieruchomości.
Istotnym ułatwieniem procedury jest zrezygnowanie z obowiązku wykazania gwarancji realizacji przez dostawcę dostaw wody, ciepła, gazu, kanalizacji i energii do nieruchomości oraz dostępu do drogi publicznej, z wyjątkiem magistrali wojewódzkich i dróg krajowych.

Należy nadmienić, iż swoista deregulacja przepisów w zakresie budownictwa jednorodzinnego jest bardzo dobrym posunięciem. Sprawy odnośnie legalizacji samowoli budowlanej potrafią się ciągnąć długie lata, w tym czasie ludzie żyją w swoim domu w poczuciu strachu przed eksmisją i nakazem rozbiórki.
Podobnie się to ma dla konieczności wykonywania stosownych modyfikacji w budynku, które z wielu wskazań egzystencjalnych mogą wymagać szybkiej realizacji w czasie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.