Najważniejsze zasady zawarte w prawie przewozowym

Ustawa prawo przewozowe ( choć na dzień dzisiejszy w nieco zmienionej formie) wprowadzona w życie została 15 listopada 1984 roku. Ustawa przede wszystkim reguluje kwestie związane z wykonywaniem zarówno przewozu osób jak i mienia ( dokonywanego bardzo często także odpłatnie, na podstawie sporządzonej pomiędzy stronami umowy mającej moc prawną). W niektórych sytuacjach obowiązujące w Polsce przepisy prawa przewozowego mają swoje zastosowanie również z międzynarodowym transporcie, o ile oczywiście nie są sprzeczne z przepisami rajów wspólnoty czy pojedynczego państwa, na teren którego dany transport się udaje.

zdjęcie - (the_title())


Najważniejsze zasady zawarte w prawie przewozowym


Ustawa prawo przewozowe
(choć na dzień dzisiejszy w nieco zmienionej formie) wprowadzona w życie została 15 listopada 1984 roku. Ustawa przede wszystkim reguluje kwestie związane z wykonywaniem zarówno przewozu osób jak i mienia (dokonywanego bardzo często także odpłatnie, na podstawie sporządzonej pomiędzy stronami umowy mającej moc prawną).

W niektórych sytuacjach obowiązujące w Polsce przepisy prawa przewozowego mają swoje zastosowanie również z międzynarodowym transporcie, o ile oczywiście nie są sprzeczne z przepisami rajów wspólnoty czy pojedynczego państwa, na teren którego dany transport się udaje.

 
Zgodnie z przepisami prawa przewozowego, każdy z działających na polskim rynku przewoźników ma obowiązek upublicznić i w żadnym aspekcie nie zatajać zakresu swoje działalności. Jego obowiązkiem jest szczególnie upublicznienie takich danych jak adresy punktów dostawy czy rodzaj umowy, jaką posługuje się przewoźnik przy organizacji transportu danego towaru.


Obowiązkiem przewoźnika jest także używanie odpowiedniego środka transportu, adekwatnego do rodzaju przewożonego ładunku ( najprostszy przykład - samochody dostawcze nie nadają się do przewożenia osób, zatem zgodnie z prawem przewozowym takie praktyki są surowo zakazane).
 
Prawo przewozowe w Polsce określa również obowiązki przewoźników zajmujących się transportem publicznym.

Takie osoby, zgodnie z prawem mogą wydawać regulaminy, dość precyzyjnie określające warunki obsługi podróżnych, a także odprawy oraz przewozu osób i rzeczy (najlepszym przykładem jest tu komunikacja miejska).

Prawo przewozowe daje tak naprawdę bardzo dużo możliwości pracy przewoźnikom. Chodzi tu między innymi o możliwość zlecenia wykonania przewozu podwykonawcy lub podwykonawcom.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń dla ekspertów? Sprawdź nasze szkolenia z logistyki i transportu

Z zakresu logistyki
Zarządzanie łańcuchem dostaw, Incoterms 2020, Intrast i inne.
Pełna lista szkoleń: szkolenia logistyka

Sprawdź również nasze szkolenia online



Dodatkowo przewoźnik ma prawo odmówić przewozu, zarówno osób jak i mienia, w następujących sytuacjach:
  • gdy klient po prośbach i upomnieniach nie stosuje się do przepisów przewozowych oraz indywidualnego regulaminu, powszechnie dostępnego, ustalonego przez przewoźnika,
  • gdy transport może przynieść negatywne skutki, których przewoźnik jest świadomy.

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Przyspieszenie rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce możliwe było m.in. dzięki uchwaleniu tzw. specustawy drogowej. Jej głównym celem było uproszczenie i przyspieszenie procedur związanych z uzyskiwaniem zezwoleń na realizacje inwestycji w zakresie budowy dróg publicznych.
W tym artykule przedstawimy zasady oraz różne formy wypłacania wynagrodzeń (wypłata na rachunek, wypłata w gotówce). Poruszymy także tematy związane z Kodeksem Pracy – w tym o nałożeniu na Pracodawcę obowiązku informacyjnego dot. podania numeru rachunku do wypłaty wynagrodzenia. Nowelizacja ustawy o wypłacie wynagrodzeń odnosi się także do możliwości wypłaty wynagrodzenia w gotówce.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji pracowniczej w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika. Obowiązki w tym zakresie przewiduje kodeks pracy, w tym ustawa o aktach osobowych, a uszczegóławia akt wykonawczy Ministra pracy i polityki socjalnej. Akty prawne zostały znowelizowane, a od dnia 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe rozwiązania prawne. W artykule opowiemy o...
Program Płatnik w nowej wersji (10.02.002) został udostępniony od 1 stycznia 2019 r. Przez krótki okres przejściowy (od 1 do 25 stycznia) funkcjonowały dwie wersje programu – stara (10.01.001) i właśnie nowa. W tym artykule przedstawimy obowiązki pracodawcy wobec pracownika odnośnie przechowywania akt osobowych, w tym oświadczenia ZUS RIA.
Od 24 stycznia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 992 z późn. zm.). Rozporządzenie określa przede wszystkim wymagania dla transportu odpadów i...

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.