Najważniejsze zasady zawarte w prawie przewozowym

Ustawa prawo przewozowe ( choć na dzień dzisiejszy w nieco zmienionej formie) wprowadzona w życie została 15 listopada 1984 roku. Ustawa przede wszystkim reguluje kwestie związane z wykonywaniem zarówno przewozu osób jak i mienia ( dokonywanego bardzo często także odpłatnie, na podstawie sporządzonej pomiędzy stronami umowy mającej moc prawną). W niektórych sytuacjach obowiązujące w Polsce przepisy prawa przewozowego mają swoje zastosowanie również z międzynarodowym transporcie, o ile oczywiście nie są sprzeczne z przepisami rajów wspólnoty czy pojedynczego państwa, na teren którego dany transport się udaje.

25 października 2018
zdjęcie - Najważniejsze zasady zawarte w prawie przewozowym


Najważniejsze zasady zawarte w prawie przewozowym


Ustawa prawo przewozowe
(choć na dzień dzisiejszy w nieco zmienionej formie) wprowadzona w życie została 15 listopada 1984 roku. Ustawa przede wszystkim reguluje kwestie związane z wykonywaniem zarówno przewozu osób jak i mienia (dokonywanego bardzo często także odpłatnie, na podstawie sporządzonej pomiędzy stronami umowy mającej moc prawną).

W niektórych sytuacjach obowiązujące w Polsce przepisy prawa przewozowego mają swoje zastosowanie również z międzynarodowym transporcie, o ile oczywiście nie są sprzeczne z przepisami rajów wspólnoty czy pojedynczego państwa, na teren którego dany transport się udaje.

 
Zgodnie z przepisami prawa przewozowego, każdy z działających na polskim rynku przewoźników ma obowiązek upublicznić i w żadnym aspekcie nie zatajać zakresu swoje działalności. Jego obowiązkiem jest szczególnie upublicznienie takich danych jak adresy punktów dostawy czy rodzaj umowy, jaką posługuje się przewoźnik przy organizacji transportu danego towaru.


Obowiązkiem przewoźnika jest także używanie odpowiedniego środka transportu, adekwatnego do rodzaju przewożonego ładunku ( najprostszy przykład - samochody dostawcze nie nadają się do przewożenia osób, zatem zgodnie z prawem przewozowym takie praktyki są surowo zakazane).
 
Prawo przewozowe w Polsce określa również obowiązki przewoźników zajmujących się transportem publicznym.

Takie osoby, zgodnie z prawem mogą wydawać regulaminy, dość precyzyjnie określające warunki obsługi podróżnych, a także odprawy oraz przewozu osób i rzeczy (najlepszym przykładem jest tu komunikacja miejska).

Prawo przewozowe daje tak naprawdę bardzo dużo możliwości pracy przewoźnikom. Chodzi tu między innymi o możliwość zlecenia wykonania przewozu podwykonawcy lub podwykonawcom.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń dla ekspertów? Sprawdź nasze szkolenia z logistyki i transportu

Z zakresu logistyki
Zarządzanie łańcuchem dostaw, Incoterms 2020, Intrast i inne.
Pełna lista szkoleń: szkolenia logistyka

Sprawdź również nasze szkolenia onlineDodatkowo przewoźnik ma prawo odmówić przewozu, zarówno osób jak i mienia, w następujących sytuacjach:
  • gdy klient po prośbach i upomnieniach nie stosuje się do przepisów przewozowych oraz indywidualnego regulaminu, powszechnie dostępnego, ustalonego przez przewoźnika,
  • gdy transport może przynieść negatywne skutki, których przewoźnik jest świadomy.

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Po zawirowaniach związanych z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi czas na kolejny system dodatkowego oszczędzania z myślą o emeryturze. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają zapewnić Polakom wyższe świadczenia w przyszłości i jednocześnie nie stanowić zbyt dużego obciążenia finansowego w trakcie aktywności zawodowej. W tym artykule opiszemy czym są pracownicze plany kapitałowe oraz jak będzie wyglądał harmonogram PPK.

Z dniem 1 stycznia 2019 r. w życie wejdą nowe przepisy dotyczące prowadzenia i archiwizacji akt osobowych pracowników. Najważniejsze zmiany to skrócenie obowiązkowego okresu przechowywania akt osobowych z 50 do 10 lat oraz wprowadzenie możliwości ich przechowywania oraz archiwizacji w formie cyfrowej.

Prawidłowy przepływ towarowy wewnątrz przedsiębiorstwa stanowi kluczowy element logistycznej działalności firmy, który pozwala na realizowanie założonych celów statutowych i sprzedażowych.

Służebność przesyłu jest prawem rzeczowym, pozwalającym na ograniczone korzystanie z przedsiębiorcy przesyłowego z nieruchomości nie należącej do niego. Rodzi to po stronie właściciela nieruchomości możliwość roszczenie określonych korzyści majątkowych w postaci wynagrodzenia oraz odszkodowania za okres bezumownego korzystania przez przedsiębiorcę z danej nieruchomości.

Zmiany w ustawie o związkach zawodowych, które wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r. można nazwać rewolucyjnymi. Jest to najdalej idąca nowelizacja przepisów dotyczących funkcjonowania związków zawodowych od kilkudziesięciu lat. Najważniejszą zmianą jest rozszerzenie możliwości zrzeszania się w związki zawodowe na wszystkich pracujących.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.