Z czego składa się sprawozdanie finansowe?
Prowadzenie każdej firmy dzisiaj wymaga przekładania pewnych sprawozdań. Ponadto warto je potraktować nie tylko jako konieczność, lecz także jako pomoc w oszacowaniu wartości firmy i jej miejscu na rynku.
Niestety jednak dla wielu osób nie jest to wcale takie proste. Warto bowiem zauważyć, że XXI wiek przyniósł pewną rewolucję - na czele firm nie stoją już finansiści, lecz ludzie z ideami i pomysłami... którzy jednak muszą się trochę poduczyć wiedzy finansowej.
Finanse dla niefinansistów szkolenie - ciekawy pomysł
Warto w tym momencie zrobić pewną dygresję po to, aby wspomnieć o doskonałym szkoleniu, które obecnie zdobywa coraz więcej uczestników. Mowa tu oczywiście o finansach dla niefinansistów. Na takim szkoleniu w prostu, jasny i klarowny sposób tłumaczone są różne pojęcia oraz mechanizmy finansowe rządzące właśnie biznesem.
Co więcej warto odbyć także szkolenie controlling finansowy, które nauczy nas, jak na bieżąco monitorować stan finansowy naszej firmy.
Sprawozdanie finansowe - najważniejsze informacje
Wróćmy jednak teraz do meritum artykułu a mianowicie do sprawozdania finansowego. Co ono powinno zawierać? Jakie informacje powinny obowiązkowo się tam znaleźć? A zatem przede wszystkim sprawozdanie finansowe składa się z bilansu.
Co się wykazuje w bilansie? Otóż mówiąc w skrócie bilans to stan aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy. Następną częścią składową sprawozdania finansowego jest oczywiście rachunek zysków i strat.
Trzeba tu jednakże powiedzieć od razu, że niestety nie jest to najbardziej obiektywna metoda na świecie, bowiem niestety zaliczane są tu wszystkie operacje finansowe, także te o wartości oszacowanej a nie de facto tylko i wyłącznie czyste przepływy pieniężne.
Dalszą część sprawozdania finansowego stanowią różnego rodzaju informacje dodatkowe. Co może być pośród nich zawarte? Chociażby mogą to być podstawowe informacje dotyczące pracowników oraz jednostki czy też proponowany podział zysku lub pokrycia straty.