ZRID

Decyzja ZRID to inaczej decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Powstała ona w celu uproszczenia procedur administracyjnych związanych w planowanymi inwestycjami związanymi z drogami publicznymi (czyli drogami ekspresowymi, krajowymi, wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi) a co za tym idzie znacznym usprawnieniu i przyspieszeniu całego procesu związanego z konkretną inwestycją.

zdjęcie - (the_title())


ZRID

Decyzja ZRID to inaczej decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Powstała ona w celu uproszczenia procedur administracyjnych związanych w planowanymi inwestycjami związanymi z drogami publicznymi (czyli drogami ekspresowymi, krajowymi, wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi) a co za tym idzie znacznym usprawnieniu i przyspieszeniu całego procesu związanego z konkretną inwestycją.

Decyzja ta wydawana jest w miejsce kilku innych, indywidualnych decyzji, które wymagane były wcześniej – stanowi ich zintegrowaną całość.

Powstanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stanowi jeden z zapisów tak zwanej Specustawy Drogowej, czyli potocznej i powszechnie obowiązującej nazwy Ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Ustawa ta, wielokrotnie nowelizowana (ostatnie zmiany wprowadzone zostały 10 września 2018 roku) dotyczy szczegółowych zasad przygotowywania wszelkich inwestycji drogowych oraz ich realizacji, określa ona wszelkie warunki, jakie muszą być spełnione, aby do takiej inwestycji doszło oraz wszystkie zasady, które muszą być przestrzegane w trakcie trwania jej realizacji.

Ustawa ma także zapewnić jak najszybsze wypłacenie odszkodowania osobom, które w związku w prowadzoną inwestycją utraciły swoją własność w drodze tak zwanego wywłaszczenia.

Do wywłaszczenia nieruchomości dochodzi na mocy zwykłej decyzji ZRID lub też na mocy takiej decyzji ZRID, która otrzymała dodatkowo przymiot związany z natychmiastową wykonalnością.

Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych decyzja o przyznaniu odszkodowania z tytułu wywłaszczenia powinna być wydana przez odpowiedni organ w terminie 30 dni w przypadku zwykłej decyzji ZRID oraz 60 dni w przypadku decyzji ZRID z zapisem o natychmiastowej wykonalności.

Niestety terminy te są umowne i osoby ubiegające się o odszkodowanie często napotykają na wiele trudności, dlatego poleca się im skorzystanie z pomocy prawnej.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.