ZRID
Decyzja ZRID to inaczej decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.
Powstała ona w celu uproszczenia procedur administracyjnych związanych w planowanymi inwestycjami związanymi z drogami publicznymi (czyli drogami ekspresowymi, krajowymi, wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi) a co za tym idzie znacznym usprawnieniu i przyspieszeniu całego procesu związanego z konkretną inwestycją.
Decyzja ta wydawana jest w miejsce kilku innych, indywidualnych decyzji, które wymagane były wcześniej – stanowi ich zintegrowaną całość.
Powstanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stanowi jeden z zapisów tak zwanej Specustawy Drogowej, czyli potocznej i powszechnie obowiązującej nazwy Ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Ustawa ta, wielokrotnie nowelizowana (ostatnie zmiany wprowadzone zostały 10 września 2018 roku) dotyczy szczegółowych zasad przygotowywania wszelkich inwestycji drogowych oraz ich realizacji, określa ona wszelkie warunki, jakie muszą być spełnione, aby do takiej inwestycji doszło oraz wszystkie zasady, które muszą być przestrzegane w trakcie trwania jej realizacji.
Ustawa ma także zapewnić jak najszybsze wypłacenie odszkodowania osobom, które w związku w prowadzoną inwestycją utraciły swoją własność w drodze tak zwanego wywłaszczenia.
Do wywłaszczenia nieruchomości dochodzi na mocy zwykłej decyzji ZRID lub też na mocy takiej decyzji ZRID, która otrzymała dodatkowo przymiot związany z natychmiastową wykonalnością.
Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych decyzja o przyznaniu odszkodowania z tytułu wywłaszczenia powinna być wydana przez odpowiedni organ w terminie 30 dni w przypadku zwykłej decyzji ZRID oraz 60 dni w przypadku decyzji ZRID z zapisem o natychmiastowej wykonalności.
Niestety terminy te są umowne i osoby ubiegające się o odszkodowanie często napotykają na wiele trudności, dlatego poleca się im skorzystanie z pomocy prawnej.