Atmosfera w pracy i motywowanie pracowników

Każdy dobry manager wie, jak istotna jest dobra atmosfera w zespole. To od niej zależy efektywność pracy i motywacja pracowników do jej jak najlepszego wykonywania. Jak zadbać o dobrą atmosferę w zespole?

zdjęcie - Atmosfera w pracy i motywowanie pracowników

Jasne i konkretne polecenia - to bardzo ważne dla zachowania w grupie dobrej atmosfery. Pracownicy powinni wiedzieć, czego oczekuje od nich manager, w jaki sposób powinni wykonywać swoje zadania i jakie są ich obowiązki.

Każdy z jego podwładnych powinien także mieć możliwość swobodnego wyrażenia swojej opinii i zdania bez obaw o to że zostanie skrytykowany lub wyśmiany i upokorzony.

Manager zespołu powinien wiedzieć, jak nie dopuścić do powstawania konfliktów pomiędzy pracownikami.

Powinien traktować ich z szacunkiem i nie dopuszczać do powstawania plotek. Niektórzy managerowie prowadzą co jakiś czas spotkania z pracownikami, na których pytają o ich samopoczucie w miejscu pracy i to, co chcieliby zmienić w nim i zasadach, jakie tam obowiązują. Może to być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Zostan skuteczniejszym sprzedawcą. Opracuj najlepsze strategie sprzedaży. Zobacz jakie szkolenia sprzedażowe mamy dla Ciebie: Zaufaj firmie szkoleniowej roku!

Motywacja jest kolejnym kluczowym dla sukcesu elementem. Dobry lider wie, w jaki sposób motywować członków zespołu i zachęcać ich do rozwoju i podnoszenia własnych kwalifikacji.

Doskonałą metodą jest często pochwalenie pracownika w obecności całego zespołu - motywuje to nie tylko osobę, która otrzymuje pochwałę, ale także pozostałych pracowników.

Nagrody są ważnym dla managera narzędziem motywowania pracowników - nie powinien jednak sięgać po nie zbyt często, ponieważ staną się zbyt "powszednie" i przestaną być dla pracowników atrakcyjne.

Również stosowanie przez managera kar powinno być ograniczone do naprawdę skrajnych sytuacji - choć kary to silny motywator, często stosowane wpływają na pojawienie się u pracowników niechęci i braku zaufania do przełożonego.

Manager powinien przede wszystkim pamiętać, że ustalane przez niego zasady obowiązują wszystkich - sam też musi ich przestrzegać. Dając dobry przykład swoją postawą, motywuje pracowników do lepszego wypełniania swoich obowiązków.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.