Awans pionowy oraz poziomy – a szkolenia w firmie

Awans zawodowy jest jednym z istotnych czynników które sprawiają, że pracownicy pragną związać się z danym przedsiębiorstwem na dłuższy czas. Powszechnie w pracy zawodowej wyróżnia się awans pionowy i poziomy. Znaczną rolę w rozwoj pracownika odgrywa awans w pracy szkolenie.

16 kwietnia 2019
zdjęcie - Awans pionowy oraz poziomy – a szkolenia w firmie

 Awans pionowy oraz poziomy - a szkolenia w firmie

Awans zawodowy jest jednym z istotnych czynników które sprawiają, że pracownicy pragną związać się z danym przedsiębiorstwem na dłuższy czas. Powszechnie w pracy zawodowej wyróżnia się awans pionowy i poziomy. Znaczną rolę w rozwoj pracownika odgrywa awans w pracy szkolenie.

W ostatnim czasie pytanie o awans zawodowy coraz częściej pojawia się już w czasie rozmów rekrutacyjnych. W szczególności młode osoby, chcą podejmować taką pracę zawodową, w której będą mieć możliwość rozwijania się, podnoszenia dotychczasowych kwalifikacji oraz możliwość dobrego zarobkowania. Istotną funkcję w miejscu pracy pełniawans w pracy szkolenie.

Awans pionowy i poziomy – jakie są istotne różnice?

Powszechnie awans zawodowy jest definiowany jako przejście na wyższe stanowisko w ramach hierarchii danego przedsiębiorstwa. Niemniej zwrot ten nie wyczerpuje wystarczająco wszystkich aspektów tego zjawiska. Istnieje awans pionowy i poziomy.

Awans pionowy jest związany z objęciem wyższego w hierarchii firmy stanowiska i jest on zazwyczaj związany z podwyżką płac lub zwiększeniem kompetencji. W wielu zakładach pracy rosnąca tendencja do spłaszczania struktur sprawia, że awans ten jest znacznie ograniczony.
 
Awans poziomy – dochodzi do niego wówczas, gdy podwładny zmienia swoje dotychczasowe stanowisko, ale nie jest ono jakoś szczególnie wyższe w strukturze danej firmy. Często wiąże się on z przeniesieniem danego pracownika do innej jednostki prosperującej w obrębie danego przedsiębiorstwa.
Taki awans zawodowy jest często związany ze zwiększeniem uprawnień czy też rozpoczęciem koordynacji pracy innych osób.

Zdarza się, że celem takiego awansu jest załagodzenie konfliktów istniejących często w miejscu pracy. Ponadto zapobiega on redukcji etatów lub ma na względzie lepsze dopasowanie stanowiska do kwalifikacji pracownika. Wyróżnienie takie często jest przygotowaniem danego pracownika do przyszłego awansu pionowego.
Awans w pracy szkolenie jest istotny w kazej sytuacji, w której dochodzi do zmian w strukturach organizacyjnych danej firmy.

Profesjonalne szkolenia dla Team Leaderów

Obecnie na rynku pracy nie brakuje zarówno ludzi sukcesu jak i takich którym w życiu zawodowym się nie powodzi. Pierwszym z nich w robieniu kariery zawodowej pomaga nie tylko zdobyta wiedza zawodowa lecz także pewność siebie oraz umiejętne wykorzystywanie swych umiejętności w praktyce. Budowanie autorytetu poprzez posiadanie wizji rozwoju zespołu w połączeniu z pewnością siebie to istotne cechy charakteru każdego lidera grupy.
Menager który wyuczył się kontrolować swoją gestykulację oraz dobrze zna mowę ciała, jest zawsze chętnie słuchany i szybko znajduje poważanie u swych podwładnych. Umiejętności takich uczą szkolenia dla team leaderów.

Przywódca grupy to silna osobowość obdarzona umiejętnościami przywódczymi, która to jest w pełni odpowiedzialna za osiągnięcia całego zespołu. Najważniejszym celem leadera jest integrowanie zespołu, ocenianie pracy i motywowanie pracowników poprzez system kar i nagród.
Szkolenia dla team leaderów uczą przywódców kompetencji miękkich, które to mają istotny wpływ na efektywność zespołu oraz atmosferę panująca w miejscu pracy.

Awans wewnętrzny - nowy szef wybrany spośród pracowników

Poszukiwanie pracowników na stanowiska kierownicze nie należy do łatwych zadań. W związku z tym coraz więcej właścicieli dużych przedsiębiorstw decyduje się na wybór szefów spośród swojej kadry. Działanie takie przynosi wiele istotnych korzyści.

Dzięki takiemu rozwiązaniu pracodawcy ograniczają ryzyko zatrudnienia nieznanego pracownika z zewnątrz, który to może okazać się osobą niekompetentną do sprawowania danego stanowiska.
Poprzez awans wewnętrzny następuje promowanie własnego zespołu pracowniczego. Informacja o awansie jest dla danego pracownika niezwykle ważną informacją o jego wartości. Czuje się on doceniony i w związku z tym zaczyna się jeszcze bardziej starać, żeby nie zawieść swojego przełożonego.

Ponadto osoba, która pracuje w firmie przez dłuższy czas jest już dobrze dopasowana do panującej kultury organizacyjnej. Awans wewnętrzny wiąże się też z niższym kosztem rekrutacji oraz wdrażania pracownika na nowe stanowisko. Niemniej awans w pracy szkolenie jest konieczne zawsze po objęciu nowego stanowiska.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.