Jak wygląda budowanie autorytetu wśród pracowników?

Prowadzenie własnej firmy nie należy do łatwych zadań. Nie da się ukryć, że od tego w jaki sposób zareklamujemy usługi firmy w znaczącej mierze zależy jej sukces. Z tego też względu wielu właścicieli firm inwestuje w różnego rodzaju usługi reklamowe. Do najpopularniejszych form reklamy zaliczyć można chociażby ulotki, billboardy czy e-mail marketing, jeśli chodzi o reklamę w internecie.

Gamma - Jak wygląda budowanie autorytetu wśród pracowników?

 
Jak wygląda budowanie autorytetu wśród pracowników?

Prowadzenie własnej firmy nie należy do łatwych zadań. Nie da się ukryć, że od tego w jaki sposób zareklamujemy usługi firmy w znaczącej mierze zależy jej sukces. Z tego też względu wielu właścicieli firm inwestuje w różnego rodzaju usługi reklamowe. Do najpopularniejszych form reklamy zaliczyć można chociażby ulotki, billboardy czy e-mail marketing, jeśli chodzi o reklamę w internecie. Nie da się jednak ukryć, że nawet najskuteczniejsza reklama nie pomoże, jeżeli nasza firma nie będzie świadczyć usług na odpowiednio wysokim poziomie. Rosnąca konkurencja na rynku produktów i usług wymusza na właścicielach firm stałe podnoszenie standardów. Dlatego też niezmiernie ważne jest stworzenie profesjonalnej kadry pracowniczej. Wybór pracownika należy odpowiednio przemyśleć.

Oczywiście bardzo ważne jest właściwe wykształcenie. Nie da się jednak ukryć, że do pracy na pewnych stanowiskach wymagane jest również doświadczenie. Dotyczy to zwłaszcza stanowisk kierowniczych. Jak bowiem powszechnie wiadomo, kierownicy odpowiadają nie tylko za swoją pracę, ale również za pracę swojego zespołu. Zadaniem kierownika jest umiejętne zarządzanie zespołem. Kierownicy zespołu oraz szefowie firm muszą zdawać sobie sprawę z tego jak trudne jest budowanie autorytetu wśród pracowników. Muszą również wiedzieć, że bez autorytetu, zarządzanie zespołem może być nieskuteczne. Ciężko jest bowiem wypełniać polecenia służbowe osoby, przed którą nie czujemy respektu.

Autorytet to jednak coś więcej niż wzbudzanie w innych szacunku. Na autorytet składa się również zaufanie do kierownika oraz wiara w to, że podejmuje on skuteczne działania. Budowanie autorytetu wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Przede wszystkim musimy założyć, że budowanie autorytetu lidera grupy wymaga czasu. Należy więc nastawić się na ciężką pracę, której będziemy musieli poświęcić odpowiednią ilość czasu. Nie wolno również zapominać o cierpliwości. Cierpliwość sprawi, że będziemy bardziej odporni na porażki, które przydarzą nam się po drodze.

Nie da się bowiem ukryć, że budowanie pozycji lidera może sprawiać nam rozliczne trudności. Na szczęście coraz więcej firm szkoleniowych organizuje szkolenia dla team leaderów. Dzięki takim szkoleniom osoby kierujące zespołem mają szansę dowiedzieć się jak w stosunkowo krótkim czasie zostać skutecznym kierownikiem, cieszącym się autorytetem wśród swoich podwładnych. Szkolenie dla młodych managerów musi być jednak poprowadzone przez doświadczonego i wykwalifikowanego szkoleniowca. Najlepiej jeżeli będzie to osoba pewna siebie, posiadająca odpowiednie kompetencje do tego, by przekazywać innym wiedzę w zrozumiały sposób. Nie jest tajemnicą, że nie każdy ma predyspozycje do tego, by zostać kierownikiem.

O predyspozycjach możemy mówić, gdy dana osoba jest pewna siebie, posiada wysoką odporność na stres, jest cierpliwa oraz stanowcza. Nie da się bowiem ukryć, że osoba wrażliwa, mało odporna na stres może napotkać niemałe trudności podczas kierowania zespołem. Oczywiście nad pewnymi cechami można pracować, ale nie oszukujmy się, że każdy z nas zdobędzie autorytet wśród podwładnych w takim samym czasie. Podsumowując wyżej zebrane rozważania, z łatwością można dojść do wniosku, że sukces firmy w znaczącej mierze zależy od skuteczności pracowników. Aby pracownicy świadczyli pracę wysokiej jakości, konieczne jest umiejętne kierowanie nimi. Do kierowania zespołem niezbędne jest zaś posiadanie autorytetu. Budowa autorytetu nie jest zadaniem prostym. Nie da się ukryć, że trzeba przygotować się na ciężką i żmudną pracę nad sobą.

Oczywiście osoby z natury pewne siebie i odporne na stres mają dużo większe szanse na to, by zdobyć szacunek i zaufanie wśród pracowników. Kierownik, który posiada autorytet to osoba, do której pracownicy mają zaufanie oraz, którą darzą szacunkiem i pewnego rodzaju podziwem. Nie da się również ukryć, że kierownik powinien być stanowczy. Pobłażanie pracownikom z całą pewnością nie sprzyja budowie autorytetu. Na szczęście dzięki szkoleniom, menedżerowie oraz szefowie firm dowiedzą się jak zbudować autorytet w możliwie krótkim czasie. Poznają też zasady, na których opiera się skuteczne zarządzanie kadrą pracowniczą.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.