Co cechuje dobrego managera?

Niektórzy z nas nadal kojarzą lidera lub przywódcę z siłą, bezwzględnością i rygorem, choć teorie o skuteczności takiego postępowania zostały obalone już bardzo dawno temu. Już kilkadziesiąt lat temu zostało stwierdzone to, że osoby zarządzające zespołami ludzi uzyskują znacznie lepsze efekty wtedy, gdy starają się zrozumieć potrzeby swoich podwładnych i połączyć je z celem, który ma osiągnąć cała grupa.

1 sierpnia 2017
zdjęcie - Co cechuje dobrego managera?

Innymi słowy - manager, który do wymuszenia posłuszeństwa stosuje agresję, nie traktuje swoich podwładnych z szacunkiem i nie interesuje się ich zdaniem najprawdopodobniej nie osiągnie zbyt wiele i nie będzie cieszył się zaufaniem pracowników, którymi kieruje.

Dobry manager powinien więc przede wszystkim poznać potrzeby i oczekiwania swoich pracowników. Już sam fakt zainteresowania sprawi, że podwładni będą do niego nastawieni pozytywnie, co z pewnością przełoży się na lepsze wyniki pracy.

Jeśli managerowi uda się pogodzić indywidualne oczekiwania z tym, co jest oczekiwane od całego zespołu, z całą pewnością uzyska zaangażowanie pracowników, wzrost ich ambicji i chęci do wykonywania powierzonej im pracy jak najlepiej.

Lider powinien także dbać o dobre relacje pomiędzy członkami zespołu - jeśli osoby tworzące grupę są ze sobą w konflikcie, trudno oczekiwać od nich dobrze wykonywanej pracy lub umiejętności wspólnego zajęcia się zadaniem.

 

Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia menadżerskie i sprzedażowe np:

i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.

 

Warto motywować pracowników i doceniać ich wkład w osiągane przez firmę sukcesy - osoby, które czują się potrzebne, pracują znacznie bardziej efektywnie, a ich samoocena i ambicja wzrasta.

Ważną cechą lidera jest także dostrzeganie talentów i predyspozycji swoich pracowników i pomaganie im w rozwoju oraz motywowanie.

Dzięki temu członkowie zespołu rozwijają się, pracują z pasją i zaangażowaniem, a swojego managera traktują z szacunkiem i zaufaniem - wiedzą, że są dla niego istotni.

Manager powinien również sam dbać o to, jaki przykład daje swoim pracownikom - jeśli ustala określone zasady to powinny one obowiązywać wszystkich - również jego samego.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.