Czym jest charyzma?

Zazwyczaj osoby, które cechuje charyzma to po prostu ludzie sukcesu. Odnajdują się stanowisku kierowniczym, mogą być kierownikiem, dyrektorem a nawet prezesem. A więc co to jest charyzma i czy można ją wypracować? Dlaczego ta cecha jest tak istotna w pracy? W jaki sposób i gdzie można się jej nauczyć?

zdjęcie - (the_title())

 
Czym jest charyzma?

Zazwyczaj osoby, które cechuje charyzma to po prostu ludzie sukcesu. Odnajdują się stanowisku kierowniczym, mogą być kierownikiem, dyrektorem a nawet prezesem. A więc co to jest charyzma i czy można ją wypracować? Dlaczego ta cecha jest tak istotna w pracy? W jaki sposób i gdzie można się jej nauczyć?

Odpowiadając na zadane pytania należy na wstępie wyjaśnić co to znaczy charyzma.
A więc najogólniej mówiąc charyzma to zespół cech charakteru obejmujących posiadanie u innych autorytetu, bycie dla kogoś wzorem do naśladowania oraz wszelkiego rodzaju umiejętności wpływu na innych ludzi. Obejmują one umiejętność rozmawiania z ludźmi i ich słuchania a także zdolność do przemawiania oraz motywowania innych do działania. Osoba o takich cechach jest zwykle człowiekiem otwartym i pewnym siebie. Po za tym, że zna swoje możliwości i wie co potrafi jednocześnie ma sprecyzowane cele swojego doskonalenia.

Osoba charyzmatyczna patrzy na siebie realnie, choć zdarza się że ma zbyt wysoka samoocenę. Ponadto są to osoby żywiołowe, każde zadanie uznają za interesujące wyzwanie i podchodzą do jego realizacji z ciekawością, zapałem oraz optymizmem. Dodatkowo bardzo często osobę charyzmatyczną cechuje również spryt oraz urok osobisty. Osoby z charyzmą to nie rzadko osoby inteligentne i błyskotliwe.
Charyzmatyczny pracownik jest z reguły lubiany, bardzo często wytwarza wokół siebie aurę, która przyciąga innych. Nie pozwala, by osoby postronne narzucały mu poglądy, po prostu wie do czego dąży i dlatego nie łamie swoich zasad pod czyimś wpływem. Z reguły pracownik charyzmatyczny nie ma obaw przed robieniem czegoś innowacyjnego.

Charyzma w pracy jest bardzo istotna, bowiem osoby, które się nią cechują, zasadniczo uwielbiają to, czym zajmują się zawodowo, stawiają przed sobą nieustannie nowe wyzwania. Pracownicy tacy znają swoją wartość, wiedzą co potrafią i cały czas dążą do tego, by robić więcej oraz lepiej.
Z kolei zaś współpracownicy chcą pracować z charyzmatyczną osobą, dlatego że zazwyczaj przyciąga ona do siebie innych i jednocześnie jest doskonałym liderem,
Nie ulega wątpliwości, że charyzma w pracy jest niezwykle ważna a charyzmatyczne osoby często stają się z upływem czasu prawdziwymi ekspertami w swojej dziedzinie. Chcąc osiągnąć sukces dążą do niego, jednocześnie porywając i motywując współpracowników.

Warto podkreślić, że charyzmę można wypracować. Zapewne są osoby, którym przychodzi ona z łatwością i właściwie są charyzmatyczne od urodzenia. Jednak nie wszyscy mają takie predyspozycje. Dlatego też warto się jej nauczyć.
Na rynku oferowane jest wiele różnego rodzaju szkolenia z zarządzania w tym, także szkolenia dla szefów, którzy chcą rozwinąć w sobie cechy charyzmatycznego lidera i kierować ludźmi w sposób etyczny oraz oparty na wartościach. Przede wszystkim dla tych pracowników, którzy są liderami małych i większych grup osób przeprowadzane są tego rodzaju szkolenia. Na szkoleniu takim zostaje wyjaśnione co to jest charyzma, prezentuje się cechy, zachowania i umiejętności osoby charyzmatycznej.

Ponadto pomaga ono rozwinąć te cechy u każdego z uczestników podczas praktycznych ćwiczeń przeprowadzanych wśród uczestników. Dodatkowo uczy się na nim komunikacji ze współpracownikami i klientami w sposób charyzmatyczny oraz pokazuje jak wzbogacić swoje wystąpienia publiczne o elementy charyzmy Szkolenie uczy w jaki sposób stać się charyzmatycznym liderem, za którym zespół podąża nie tylko ze względu na autorytet, ale przede wszystkim w oparciu o zaufanie oraz osobowość.
Podsumowując warto również wspomnieć, że nie tylko osoby menedżerowie decydują się na tego rodzaju szkolenia. Często szkolenia z zarządzania oferowane dla pracowników niższych szczebli zahaczają o zagadnienie charyzmy. Nabyte umiejętności podczas takich szkoleń wielu osobom ułatwiają otrzymanie wymarzonej pracy, bowiem potrafią zrobić one dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej a także uzyskać sympatię u szefa, kierowników, dyrektorów oraz wielu innych współpracowników.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.