Design thinking – innowacyjna metoda rozwiązywania problemów

O design thinking słyszymy przede wszystkim w kontekście rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Jednak czym tak naprawdę jest cały ten system i gdzie się może przydać? Przedstawiamy krótki poradnik, który z pewnością przekona każdego przedsiębiorce do skorzystania z możliwości, jakie oferuje twórcze rozwiązywanie problemów!

zdjęcie - Design thinking – innowacyjna metoda rozwiązywania problemów


O design thinking słyszymy przede wszystkim w kontekście rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Jednak czym tak naprawdę jest cały ten system i gdzie się może przydać? Przedstawiamy krótki poradnik, który z pewnością przekona każdego przedsiębiorce do skorzystania z możliwości, jakie oferuje twórcze rozwiązywanie problemów!

Design thinking - co to jest?

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Firma Gamma sp. j. zaprasza na szkolenie z Design Thinking. Szkolenie prowadzone jest metodą warsztatową, gdzie uczestnicy zostaną przeprowadzeni przez cykl Design Thinking. Dzięki temu, mogą oni od razu przećwiczyć  idee Design Thinking, co pozwala na szybsze  wdrożenie tej metodyki w praktykę zawodową. Szkolenie jest przeznaczone dla pracowników działu HR. Zobacz również: szkolenie zarządzanie projektami, szkolenia dla menedżerów.

Design thinking to metoda innowacyjnego poszukiwania rozwiązań.

Składa się z kilku etapów:

  • empatyzacja - to etap, który polega na wcieleniu się w daną rolę, postawieniu samego siebie na miejscu osób, których dotyczy zagadnienie. Jest to szczególnie istotny element całego procesu, po którym interdyscyplinarny zespół może zająć się już wykorzystaniem swojej wiedzy i doświadczeń w celu znalezienia optymalnego rozwiązania problemu.

  • generowanie pomysłów - drugi etap polega na jak największej aktywności i kreatywności wszystkich uczestników. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu tak zwaną burzę mózgów, podczas której jedna koncepcja jest napędem do kolejnych. Wszystkie pomysły są spisywane (nawet te, które wydają się niedorzeczne) a następnie oceniane przez samych zainteresowanych.

  • budowa prototypów - choć brzmi to jak zadanie dla inżynierów, w rzeczywistości jest to po prostu schematyczne zaprezentowanie rozwiązania w celu jego wizualizacji. Zwykle korzysta się z modeli, makiet a nawet zwykłego rysunku, dzięki czemu możemy zastanowić się, czy nasze rozwiązanie jest sensowne.

  • testowanie - ostatnia faza polega na wyborze prototypu, który sprawdzał się najlepiej oraz na przełożeniu go do użytku praktycznego. Jeśli rozwiązanie nie spełnia naszych oczekiwań porzuca się je, na rzecz innego prototypu, który został dobrze oceniony przez zespół.


Gdzie sprawdza się design thinking?

To z pewnością metoda, która może sprawdzić się w każdym przedsiębiorstwie. Do działania wystarcza nam zespół złożony z kilku osób (zwykle szacuje się, że jest to od 5 do 10 osób, by można pracować efektywnie), najlepiej złożony osób, które posiadają różne wykształcenie i doświadczenie - zarówno życiowe, jak i zawodowe.

Zespół design thinking może zająć się każdym problemem - od takiego, które wymaga znacznych nakładów finansowych i technologicznych, jak i prostych do rozwiązania problemów natury społecznej. Bez względu na to, z jakim problemem się borykamy w naszej firmie, metoda design thinking pozwala na skupienie się na nim oraz twórcze i skuteczne rozwiązanie sytuacji.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.