Dlaczego dobry pracownik odchodzi z pracy?

Obecnie dobry i wykwalifikowany pracownik w firmie jest na wagę złota. Niemniej jego pozyskanie do organizacji to dopiero połowa sukcesu. Zatem warto zastanowić się nad tym jak zatrzymać wartościowego pracownika w firmie na dłużej i nie dopuścić do tego, aby przejęła go konkurencja.

zdjęcie - (the_title())

 
Dlaczego dobry pracownik odchodzi z pracy?

Obecnie dobry i wykwalifikowany pracownik w firmie jest na wagę złota. Niemniej jego pozyskanie do organizacji to dopiero połowa sukcesu. Zatem warto zastanowić się nad tym jak zatrzymać wartościowego pracownika w firmie na dłużej i nie dopuścić do tego, aby przejęła go konkurencja.

Dlaczego dobry pracownik odchodzi z pracy?

Wielu szefów często chce znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego dobry pracownik odchodzi z pracy?Otóż jak się okazuje przyczyn może być wiele.

Dobry pracownik odchodzi z pracy zazwyczaj gdy:

  • ma brak perspektyw dalszego rozwoju
  • jest zbyt silne obciążony wykonywaną pracą
  • ma brak możliwości otrzymania wyższej pensji
  • istnieje brak możliwości komunikacyjnych z przełożonymi
  • odchodzi z pracy jego dobry kolega
  • wprowadzane są zmiany organizacyjne bez akceptacji pracowników

Jak zatrzymać wartościowego pracownika w firmie?

Pracodawcy często zastanawiają się nad tym jak zatrzymać wartościowego pracownika w firmie?[/b ]Otóż jak się okazuje istnieją sprawdzone sposoby na zatrzymanie pracownika w danej firmie.
Ogromną motywacj pracownikowi daje możliwość połączenia rozwoju firmy z osobistym rozwojem. Coraz częściej mówi się o tworzeniu,,ścieżek zawodowych”. Otóż każdy ambitny pracownik, który wie, że za swoje sukcesy zostanie nagrodzony lepszym stanowiskiem jest w stanie pracować jeszcze bardziej efektywnie. Niemniej pracodawca powinien pamiętać o tym, że osoby na dane stanowisko należy starannie dobierać i nie dokonywać awansu w wymuszony i nienaturalny sposób.

Istotne sposoby na zatrzymanie pracownika w firmie to również odpowiednie szkolenia zawodowe, które pozwalają rozszerzyć pracownikowi własne horyzonty oraz zdobyć ciekawą wiedzę w swojej profesji.

Inne sprawdzone sposoby na zatrzymanie pracownika to częste chwalenie oraz nagradzanie go za rzetelną pracę i osiągnięcia zawodowe. Jednym z najpowszechniejszych sposobów nagradzania pracownika są świadczenia pieniężne takie jak: wyższe wynagrodzenie, premia oraz świadczenia socjalne w postaci służbowego samochodu, telefonu, świątecznych podarunków czy darmowych wyjazdów służbowych czy integracyjnych.

Dobre sposoby na zatrzymanie pracownika to także stwarzanie w firmie przyjemnej i miłej atmosfery. Ponadto w każdej firmie powinno być miejsce na dialog, czy zostały jasno sprecyzowane oczekiwania wobec pracowników. Ogromną rolę odgrywa także zacunek oraz swobodna możliwość zgłaszania swoich pomysłów i zastrzeżeń. Ponadto na zachowanie dobrej atmosfery w przedsiębiorstwie składa się też szereg istotnych drobiazgów takich jak: darmowa kawa, herbata czy przyjemnie urządzone pomieszczenie do spożywania posiłków w trakcie przerwy.

Na czym polega retencja pracowników?

W obszarze zarządzania zasobami ludzkimi termin retencja pracowników jest rozumiana jako zdolność firmy do zatrzymywania w niej dobrych i cenionych pracowników. Wysoka retencja istotna jest w szczególności dla firm zatrudniających poszukiwanych specjalistów oraz dla tych, które dużo inwestują w szkolenia pracowników.

Retencja pracowników jest ceniona przez firmy budujące kulturę organizacyjną odwołującą się w dużej mierze do lojalności. W firmach takich mówi się niej szczególnie dużo w okresach rynku pracownika, gdy znalezienie odpowiednich kandydatów do pracy nie jest łatwe.

Retencja pracowników jest mierzona w celu uzyskania odpowiedzi jaka część pracowników wiąże się z daną organizacją na dłuższy czas.
Spadek wskaźnika retencji sygnalizuje, że w firmie dzieje się coś złego i należy temu przeciwdziałać. Wysoki wskaźnik retencji oznacza, że:

  • pracownicy są zadowoleni z pracy jaką wykonują,
  • odpowiadają im warunki pracy - w kontekście higieny pracy oraz czynników motywacyjnych,
  • oferta konkurencji nie jest wystarczająco atrakcyjna, aby skłonić pracowników do odejścia firmy w której pracują.

Na czym polega szkolenie retencja pracowników?

Szkolenia retencja ma na celu zatrzymanie wartościowych pracowników w firmie oraz zapobieganie nadmiernej retencji w danej firmie. Zmniejszenie retencji pracowników wymaga szeregu działań, zarówno ze strony specjalistów z działu HR np. (hr business partner) jak i kierowników, bowiem tylko wspólnie tworzone procesy i przemyślane działania mogą zatrzymać wartościowych pracowników.

Szkolenie retencja jest w całości poświęcone praktycznym działaniom umożliwiającym zatrzymanie wartościowej kadry pracowniczej w firmie.
Szkolenie retencja jest przede wszystkim skierowane do działów kadr oraz osób mających bezpośredni oraz pośredni wpływ na satysfakcje i zadowolenie pracowników z wykonywanej pracy.

Szkolenia te pozwalają na:

  • zdobycie umiejętności tworzenia w firmie narzędzi pozwalających zwiększać satysfakcję pracowników
  • zdobycie wiedzy pozwalającej tworzyć skuteczną komunikację z poszczególnymi pracownikami
  • poznanie skutecznych taktyk zwiększenia więzi pracowników z firmą
  • zdobycie wiedzy pozwalającej budować poprawny wizerunek pracodawcy

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.