Generacja y na rynku pracy

Każde pokolenie ma swoje cechy charakterystyczne, kompetencje i nieco inaczej odnajduje się na rynku pracy. Nie ma określonej granicy, po której następuje zmiana pokolenia. Jest to proces niezwykle płynny, który kształtowany jest głównie przez czynniki historyczne, ekonomiczne czy społeczne. Jednocześnie na rynku pracy aktywni są przedstawiciele baby boomers, a także pokolenia X, Y oraz najmłodsze – Z, przez niektórych nazywane także pokoleniem C.

zdjęcie - (the_title())

 
Generacja y na rynku pracy

Każde pokolenie ma swoje cechy charakterystyczne, kompetencje i nieco inaczej odnajduje się na rynku pracy. Nie ma określonej granicy, po której następuje zmiana pokolenia. Jest to proces niezwykle płynny, który kształtowany jest głównie przez czynniki historyczne, ekonomiczne czy społeczne. Jednocześnie na rynku pracy aktywni są przedstawiciele baby boomers, a także pokolenia X, Y oraz najmłodsze - Z, przez niektórych nazywane także pokoleniem C.

Jak dobrze zarządzać ludźmi?

Pytanie o to, jak dobrze zarządzać ludźmi zadaje sobie chyba każdy manager, któremu zależy na podniesieniu efektywności i wydajności swojego zespołu. Kluczem do sukcesu jest to, aby nie traktować wszystkich w taki sam sposób. Nie dość, że ludzie posiadają różny zestaw cech osobowości, które kształtują odmienne charaktery, to w dodatku na rynku pracy jednocześnie znajdują się przedstawiciele kilku pokoleń. A każde z takich pokoleń ma nieco odmienne predyspozycje zawodowe, umiejętności, a przede wszystkim cele rozwojowe i podejście do kwestii zatrudnienia.

Nowe pokolenie na rynku pracy

W momencie, w którym na rynek pracy weszło nowe pokolenie, czyli tak zwane pokolenie millenium nastąpił pewien przełom. Jest to pierwsza generacja pracowników, która wyrosła w otoczeniu nowoczesnych technologii. Dlaczego pokolenie millenium? Osoby urodzone pomiędzy rokiem 1980 a 1989 pełnoletność osiągały na przełomie wieków i w tym czasie zaczynały one podejmować pierwszą aktywność zawodową. Nowe pokolenie to było początkowo duże wyzwanie dl kadry zarządzającej. Pokolenie y na rynku pracy miało bowiem zupełnie inne cele niż przedstawiciele wcześniejszych pokoleń. Przedstawiciele pokolenia y wykazują chociażby dużo większą elastyczność w podejmowaniu zatrudnienia. Nie są tak bardzo związani z jednym miejscem pracy, co oznacza, że to nagle firmy musiały zacząć się starać o to, aby utrzymać kluczowych pracowników. Taka sytuacja zmieniła postrzeganie pracowników na rynku pracy. Przedstawicielom nowego pokolenia coraz bardziej zależy na rozwoju osobistym, komforcie pracy i to właśnie te czynniki przekładają oni nieraz ponad wysokość wynagrodzenia, chociaż to też jest oczywiście dla nich ważne. Nowe pokolenie potrzebuje rozwoju jak tlenu. Wartościowych pracowników można przyciągnąć do firmy proponując im cykl rozwojowy oparty o specjalistyczne szkolenia. Taka oferta powinna zainteresować przedstawicieli pokolenia y. Sami menagerowie również powinni podnosić swoje kompetencje i poszerzać swoją wiedzę na temat różnych stylów zarządzania ludźmi z różnych pokoleń. Znacznie ułatwi to komunikację i budowanie wartościowych relacji w miejscu pracy.

Jakie mogą być cele rozwojowe pracownika?

W dzisiejszych czasach jedynie wysoko wykwalifikowany pracownik ma szansę na rozwój w obszarze zawodowym. Firmy zarządzane w sposób nowoczesny coraz częściej skupiają się na tym, aby swoim pracownikom zapewnić możliwość rozwoju. Udział w szkoleniach to jedna z form nagradzania za efekty pracy. Stworzenie indywidualnego planu rozwojowego pracownika przyniesie korzyść zarówno firmie jak i osobie zatrudnionej. Osoba zarządzająca personelem powinna poznać cele rozwojowe pracownika chociażby po to, aby sprawdzić czy są one zbieżne z potrzebami firmy. Pracownik obszar rozwoju może wyznaczyć między innymi dzięki testom określającym predyspozycje zawodowe i umiejętności społeczne. Warto rozwijać te obszary, w których występują największe deficyty, a które są pomocne w codziennej pracy z innymi ludźmi. Obszar zainteresowania na szkoleniach dla pracowników koncentruje się przede wszystkim na umiejętnościach miękkich. Współpraca w grupie, w której występują różne osobowości jest bowiem nie lada wyzwaniem. Sprawna komunikacja ułatwi realizację nawet bardzo skomplikowanych projektów. Szkolenia otwarte z umiejętności miękkich kierowane są do wszystkich osób, zarówno tych aktywnych na rynku pracy jak i dopiero poszukujących zatrudnienia. Jest do doskonały sposób na to aby podnieść swoje kompetencje i stworzyć sobie szansę rozwoju zawodowego.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.