Jak budować zaangażowanie pracowników w firmie?

Dobry pracownik to prawdziwy skarb dla każdej firmy. Jedynie dzięki ludziom wykwalifikowanym, kreatywnym i faktycznie oddanym swoim obowiązkom firma jest w stanie stale się rozwijać i sprawnie funkcjonować. Nie można jednak oczekiwać, że pracownicy sami z siebie będą wykazywali się ogromnym zaangażowaniem i potraktują sprawy firmy jak swoje własne.

25 kwietnia 2019
zdjęcie - Jak budować zaangażowanie pracowników w firmie?

 Jak budować zaangażowanie pracowników w firmie?

Dobry pracownik to prawdziwy skarb dla każdej firmy. Jedynie dzięki ludziom wykwalifikowanym, kreatywnym i faktycznie oddanym swoim obowiązkom firma jest w stanie stale się rozwijać i sprawnie funkcjonować. Nie można jednak oczekiwać, że pracownicy sami z siebie będą wykazywali się ogromnym zaangażowaniem i potraktują sprawy firmy jak swoje własne. Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić im współpracy na dobrych warunkach i przy obopólnych korzyściach, to nie powinien się spodziewać, że praca będzie dla takiej osoby czymś faktycznie istotnym.
Budowanie zaangażowania pracowników to bardzo szeroki proces. Istnieje wiele czynników które wpływają na to, czy dana osoba podchodzi do spraw firmy z dużą powagą. Każdy pracodawca powinien jednak poświęcić nieco czasu na uzyskanie chociażby podstawowej wiedzy z tym związanej. Budowanie zaangażowania pracowników to między innymi wiele niewielkich elementów tego, jak na co dzień podchodzimy do zatrudnianych przez nas ludzi.

Kim jest zaangażowany pracownik?

Cechy zaangażowanego pracownika są dość oczywiste i łatwe do rozpoznania. Od razu widać, kiedy dana osoba rzeczywiście mocno przejmuje się sprawami firmy. Obowiązki służbowe stają się dla niej równie istotne, jak jej własne życiowe sprawy. Takie zaangażowanie buduje się poprzez swego rodzaju identyfikację. Pracownik będzie wykazywał się wielkim zaangażowaniem, jeśli poczuje, że może identyfikować się ze swoją firmą. Taka osoba wykazuje się większym zapałem nie tylko do pracy, ale również do poszerzania swoich kwalifikacji. Jest to oczywiste - skoro chcemy dla naszej firmy jak najlepiej, to staramy się również polepszać swoje umiejętności, aby móc pracować dla niej jak najlepiej.

Zaangażowanie pracowników - co jest potrzebne?

Aby wzbudzić w pracowniku pełne zaangażowanie, sami musimy wykazać się odpowiednim traktowaniem takiej osoby. Dobrym pomysłem dla każdego pracownika jest motywowanie pracowników szkolenie. Na takich kursach można dowiedzieć się naprawdę wielu przydatnych rzeczy na temat całej psychologii motywacji.

Trudno jest wzbudzić w sobie motywację jeśli wiemy, że nasza praca nie jest przez nikogo doceniana. Z tego powodu przedsiębiorca musi dbać o to, aby jego pracownicy czuli się po prostu dobrze w firmie. Warto dostrzegać wszelkie wysiłki jakie podejmują zatrudniane osoby. Pochwały oraz świadomość, że praca jaką włożyliśmy w dane zadanie przyniosła nam realne korzyści działa bardzo motywująco.

Udzielanie pracownikom informacji zwrotnych dotyczących ich działań jest niezmiernie istotne. Nie chodzi jednak wyłącznie o pochwały. Jeśli w pracy danej osoby jest coś, co powinna ona zmienić i poprawić, to również należy o tym mówić wprost. Nie chodzi rzecz jasna o nadmierne krytykowanie, ale o otwartą ocenę wyników danej osoby. Większość pracowników docenia takie uczciwe podejście do swojej osoby.

Daj swoim pracownikom nieco wolności

Budowanie zaangażowania pracowników to również danie im wolności działania, tak, aby w dużym stopniu sami mogli ustalać swoje cele w miejscu pracy oraz sposoby ich realizowania. Nie chodzi oczywiście o całkowitą samowolkę - działania firmy muszą być zawsze kontrolowane i koordynowane. Pracownicy zwykle chcą jednak mieć możliwość kreatywnego realizowania się w danej pracy, zaś szef nie powinien im w tym przeszkadzać.
Samo poszukiwanie odpowiednich sposobów na realizację konkretnych celów jest bardzo angażującym zadaniem. Pracownik ma wówczas świadomość, że robi coś nie tylko dla samej firmy, ale również dla samego siebie. Tak rozwijająca praca jest po prostu bardzo wciągająca.

Stwórz zgrany zespół

O ile pełne zaangażowanie sprzyja indywidualności i samodzielnemu rozwiązywaniu problemów, o tyle dobrze jest, kiedy w firmie panuje niemalże rodzinna atmosfera. Oczywiście, należy umiejętnie połączyć to z jasnym podziałem obowiązków i ściśle określoną hierarchią. Poczucie bycia częścią czegoś większego zawsze działa bardzo motywująca. W dobrze zgranym zespole pracownicy angażują się jeszcze bardziej, nie chcąc rozczarować swoich współpracowników.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.