Jak budować zaangażowanie pracowników w firmie?

Dobry pracownik to prawdziwy skarb dla każdej firmy. Jedynie dzięki ludziom wykwalifikowanym, kreatywnym i faktycznie oddanym swoim obowiązkom firma jest w stanie stale się rozwijać i sprawnie funkcjonować. Nie można jednak oczekiwać, że pracownicy sami z siebie będą wykazywali się ogromnym zaangażowaniem i potraktują sprawy firmy jak swoje własne.

zdjęcie - (the_title())

 
Jak budować zaangażowanie pracowników w firmie?

Dobry pracownik to prawdziwy skarb dla każdej firmy. Jedynie dzięki ludziom wykwalifikowanym, kreatywnym i faktycznie oddanym swoim obowiązkom firma jest w stanie stale się rozwijać i sprawnie funkcjonować. Nie można jednak oczekiwać, że pracownicy sami z siebie będą wykazywali się ogromnym zaangażowaniem i potraktują sprawy firmy jak swoje własne. Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić im współpracy na dobrych warunkach i przy obopólnych korzyściach, to nie powinien się spodziewać, że praca będzie dla takiej osoby czymś faktycznie istotnym.
Budowanie zaangażowania pracowników to bardzo szeroki proces. Istnieje wiele czynników które wpływają na to, czy dana osoba podchodzi do spraw firmy z dużą powagą. Każdy pracodawca powinien jednak poświęcić nieco czasu na uzyskanie chociażby podstawowej wiedzy z tym związanej. Budowanie zaangażowania pracowników to między innymi wiele niewielkich elementów tego, jak na co dzień podchodzimy do zatrudnianych przez nas ludzi.

Kim jest zaangażowany pracownik?

Cechy zaangażowanego pracownika są dość oczywiste i łatwe do rozpoznania. Od razu widać, kiedy dana osoba rzeczywiście mocno przejmuje się sprawami firmy. Obowiązki służbowe stają się dla niej równie istotne, jak jej własne życiowe sprawy. Takie zaangażowanie buduje się poprzez swego rodzaju identyfikację. Pracownik będzie wykazywał się wielkim zaangażowaniem, jeśli poczuje, że może identyfikować się ze swoją firmą. Taka osoba wykazuje się większym zapałem nie tylko do pracy, ale również do poszerzania swoich kwalifikacji. Jest to oczywiste - skoro chcemy dla naszej firmy jak najlepiej, to staramy się również polepszać swoje umiejętności, aby móc pracować dla niej jak najlepiej.

Zaangażowanie pracowników - co jest potrzebne?

Aby wzbudzić w pracowniku pełne zaangażowanie, sami musimy wykazać się odpowiednim traktowaniem takiej osoby. Dobrym pomysłem dla każdego pracownika jest motywowanie pracowników szkolenie. Na takich kursach można dowiedzieć się naprawdę wielu przydatnych rzeczy na temat całej psychologii motywacji.

Trudno jest wzbudzić w sobie motywację jeśli wiemy, że nasza praca nie jest przez nikogo doceniana. Z tego powodu przedsiębiorca musi dbać o to, aby jego pracownicy czuli się po prostu dobrze w firmie. Warto dostrzegać wszelkie wysiłki jakie podejmują zatrudniane osoby. Pochwały oraz świadomość, że praca jaką włożyliśmy w dane zadanie przyniosła nam realne korzyści działa bardzo motywująco.

Udzielanie pracownikom informacji zwrotnych dotyczących ich działań jest niezmiernie istotne. Nie chodzi jednak wyłącznie o pochwały. Jeśli w pracy danej osoby jest coś, co powinna ona zmienić i poprawić, to również należy o tym mówić wprost. Nie chodzi rzecz jasna o nadmierne krytykowanie, ale o otwartą ocenę wyników danej osoby. Większość pracowników docenia takie uczciwe podejście do swojej osoby.

Daj swoim pracownikom nieco wolności

Budowanie zaangażowania pracowników to również danie im wolności działania, tak, aby w dużym stopniu sami mogli ustalać swoje cele w miejscu pracy oraz sposoby ich realizowania. Nie chodzi oczywiście o całkowitą samowolkę - działania firmy muszą być zawsze kontrolowane i koordynowane. Pracownicy zwykle chcą jednak mieć możliwość kreatywnego realizowania się w danej pracy, zaś szef nie powinien im w tym przeszkadzać.
Samo poszukiwanie odpowiednich sposobów na realizację konkretnych celów jest bardzo angażującym zadaniem. Pracownik ma wówczas świadomość, że robi coś nie tylko dla samej firmy, ale również dla samego siebie. Tak rozwijająca praca jest po prostu bardzo wciągająca.

Stwórz zgrany zespół

O ile pełne zaangażowanie sprzyja indywidualności i samodzielnemu rozwiązywaniu problemów, o tyle dobrze jest, kiedy w firmie panuje niemalże rodzinna atmosfera. Oczywiście, należy umiejętnie połączyć to z jasnym podziałem obowiązków i ściśle określoną hierarchią. Poczucie bycia częścią czegoś większego zawsze działa bardzo motywująca. W dobrze zgranym zespole pracownicy angażują się jeszcze bardziej, nie chcąc rozczarować swoich współpracowników.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.