Jak wdrażać innowacje technologiczne w przedsiębiorstwie?
Dawniej firmę i przedsiębiorstwa traktowano jako pewne stałe organizmy. Dzisiaj jednakże wiemy doskonale, że wszystko tutaj podlega cały czas różnym przemianom. W związku z tym trzeba uczynić nasze postrzeganie świata również nieco bardziej elastycznym. Co to w zasadzie jednakże oznacza? Otóż przede wszystkim warto zapoznać się z niektórymi technikami, które umożliwiają wdrożenie nowych technologii w przedsiębiorstwie, pokażą jak na szybko budować naprawdę zgrane zespoły pracownicze, jak planować i organizować czas oraz zadania tak, aby nie wkładać wszystkiego w bardzo sztywne ramy. Poniższy artykuł powie nam zaś w skrócie, jak wprowadzić ducha nowości do swojej firmy.
Innowacje technologiczne w przedsiębiorstwie
Na początek warto jednak w zasadzie odpowiedzieć sobie napytanie -czy na pewno warto i trzeba wdrażać przeróżne innowacje do naszej firmy? Otóż stanowczo i zdecydowanie tak! Przede wszystkim dlatego że to właśnie one umożliwiają nam rozwój oraz wzrost rozpoznawalności marki i pozytywnego zdania o niej. Co więcej takie innowacje oferują nam możliwość zarobienia więcej i szybciej.
Jakie są źródła innowacji? Przeróżne! Dlatego nie wolno nam oszczędzać na konferencjach, szkoleniach, wyjazdach. To są wszystko miejsca, w których dowiemy się o ciekawych rzeczach, które można zmienić, nawiążemy kontakty. Oczywiście jednak nie chodzi też o to, żeby wybierać wszystkie szkolenia jak leci. Należy tego dokonać z uwagą, myśląc o tym, czego tak naprawdę potrzebujemy.
Należy także stanowczo podkreślić jedną sprawę. Mianowicie innowacje to nie tylko maszyny i nowe przedmioty. To także, a właściwie przede wszystkim, ludzie, pomysły, idee. Dlatego należy także inwestować w budowanie zaangażowania pracowników oraz w pomysłowych ludzi budujących zespół, a także w osoby, które potrafią bez małą od zera stworzyć dobry zespół.
Triber - wyjątkowi ludzie z pomysłem
Kim jest triber? No właśnie - jest to osoba o dość oryginalnych talentach. Przede wszystkim jednak, oceniana jest generalnie rzecz ujmując jako freelancer. Oznacza to, że triber nie pracuje tak de facto w hierarchii struktury firmy. Wręcz przeciwnie pracuje on w dość interesujący sposób wykorzystując szeroką wiedzę i różne techniki. Otóż bowiem triber to osoba zajmująca się szeroko pojętym tworzeniem zespołów na określone zadania. Dajmy na to, że właśnie przykładowo chcemy wprowadzić innowacje technologiczne w firmie pod postacią nowych maszyn. W związku z tym zatrudniamy tribera, którego zadaniem będzie skomponowanie idealnego zespołu. Musi on tak zatrudnić nowe osoby albo zaangażować stałych pracowników, aby zespół wykonał swoje zadania.
Oczywiście nie jest to taka prosta sprawa.
Dlatego też taka osoba musi być prawdziwym wizjonerem. Ponadto musi umieć korzystać z licznych umiejętności i wiedzy - jak stworzyć zespół, jakie są poszczególne role w zespole, kto je powinien pełnić itp. Co więcej jego atutem musi być także budowanie zaangażowania pracowników. Musi on także mieć w sobie pewien pomysł, iskrę coś co sprawi, że dany projekt/zespół naprawdę będą wyjątkowe. Takim człowiekiem - znakomitym triberem jest właśnie Joe Tankersky.
Kim dokładniej jest triber?
Na początek warto jeszcze powiedzieć, skąd w zasadzie się wzięła taka idea tribera, dlaczego jest on właśnie tak przydatny? Otóż właśnie zauważono, że przykładowo mówiąc pewien sposób organizacji pracy jak np. podczas kręcenia filmu daje naprawdę niezwykłe efekty. Tu co chwila coś się zmienia, jedne osoby dochodzą, inne odchodzą, w zasadzie nikt nie zatrudnia pracowników na ściśle określony czas, wszystko skupia się na pewien moment wokół reżysera, wszyscy są zaangażowani a efektem jest film, który daje zyski przez długi czas.
Stwierdzono, że w zasadzie taki styl pracy przecież nie skupia tylko artystów, lecz także techników, biznesmenów, prawników - przecież lista osób pracujących przy filmie jest ogromna! Skoro tak różne sposoby myślenia i zawody dało połączyć się w jedno przez osobę reżysera, to może w firmie może zostać taką osobą triber?