Jak zapobiec odejściu pracownika z pracy?

Nie da się ukryć, że istnieje wiele czynników, które motywują pracownika do pracy. Nie da się również zaprzeczyć temu, że istnieją i takie, które nas demotywują. Odchodzenie pracowników z firmy staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Bezrobocie nie jest już bowiem tak duże, a w niektórych województwach nie ma już wcale problemu z tym, aby znalezc interesującą nas pracę.

zdjęcie - (the_title())

 
Jak zapobiec odejściu pracownika z pracy?

Nie da się ukryć, że istnieje wiele czynników, które motywują pracownika do pracy. Nie da się również zaprzeczyć temu, że istnieją i takie, które nas demotywują. Odchodzenie pracowników z firmy staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Bezrobocie nie jest już bowiem tak duże, a w niektórych województwach nie ma już wcale problemu z tym, aby znalezc interesującą nas pracę.

Czasami jednak zdarza się, że praca, która kiedyś nam odpowiadała, nagle przestaje. Warto wówczas przyjrzeć się dokładnie przyczynom takiego stanu rzeczy. Jeżeli jednak prowadzimy własną firmę i to nasz pracownik chce odejść, mamy nieco utrudnione zadanie. Oczywiście, zawsze warto jest próbować przekonać pracownika do pozostania w naszej firmie. Warto jednak poznać powody, dla których pracownik chce odejść. Warto zastanowić się nad tym, czy pracownik ma w naszej firmie możliwość rozwoju. Nie da się bowiem ukryć, że większość z nas dąży wytrwale do awansu. Awans wiąże się ze zmianą dotychczasowych obowiązków oraz rzecz jasna z większymi przychodami. Ważne jest również to ile nasz pracownik zarabia.

Jeżeli mimo wytężonego wysiłku nie dostaje on podwyżki, może czuć się pokrzywdzony. Kolejną ważną kwestią jest atmosfera panująca w naszej firmie. Jeżeli atmosfera w firmie pozostawia wiele do życzenia, nie ma co się dziwić temu, że nasz pracownik zaczyna myśleć o odejściu. Warto bacznie przyjrzeć się relacjom pracowniczym. W poprawie relacji mogą pomóc wyjazdy oraz wyjścia integracyjne. Warto zachęcać pracowników również do samodoskonalenia się. Organizacja warsztatów antystresowych również może pomóc nam w utrzymaniu pracowników. Takie działania dowiodą bowiem naszej troski o pracownika. Nierzadko zdarza się, że mimo dużych wysiłków, pracownik przeszedł do konkurencji.

Odejście pracownika z pracy nie zawsze musi być odbierane tylko w kategoriach porażki. Takie wydarzenie może być bowiem dla nas cenną lekcją na przyszłość. Możemy bacznie przyjrzeć się powodom, dla których pracownik postanawia odejść z pracy. Nawet jeżeli pracownik ostatecznie postanowi odejść, warto na rozmowie końcowej wypytać go dokładnie o powód odejścia. Jeżeli nie będzie chciał powiedzieć, uszanujmy to. Jeśli jednak wyjaśni nam dlaczego odchodzi, podziękujmy mu za dotychczasową współpracę oraz za szczerość. Warto byłoby również przeprowadzać szkolenia dla kadr kierowniczych. Szkolenia powinny nosić na przykład nazwę retencja pracowników. Szkolenie retencja może pomóc w zatrzymaniu pracowników w naszej firmie. Osoby, które zarządzają zespołami pracowników w znaczącym stopniu wpływają na to, jaka atmosfera panuje w firmie. Dobrze by było, gdyby na bieżąco przyglądali się oni wzajemnym relacjom pracowniczym.

Jeżeli napotykają na nieporozumienia, koniecznie powinni spróbować odszukać ich przyczyny.
Podsumowując zebrane powyżej rozważania, z łatwością można wywnioskować, że zatrzymanie pracownika w firmie nie należy do rzeczy łatwych. Najważniejsze jest jednak poznanie przyczyn, dla których pracownik chce odejść. Do najczęstszych należą: niskie wynagrodzenie, brak perspektyw rozwojowych czy zła atmosfera w miejscu pracy. Nie na wszystkie czynniki pracodawca ma wpływ. Warto jednak porozmawiać z pracownikiem dopóki ma on wątpliwości. Możemy zaproponować mu korzystniejszy czas pracy, lepszą płacę czy poprawę atmosfery w miejscu pracy. Jeżeli jednak pracownik nie da nam szansy, postarajmy się chociaż poznać ostateczną przyczynę odejścia pracownika do konkurencji.

Warto przeprowadzać również systematyczne szkolenia dotyczące retencji pracowników. Bardzo ważne, by w szkoleniach tych uczestniczyły kadry kierownicze oraz menedżerskie. Szkolenia powinny być poprowadzone przez doświadczonego oraz odpowiednio wykwalifikowanego szkoleniowca. Tylko taka osoba będzie potrafiła poprowadzić szkolenie w sposób skuteczny i dający uczestnikom sporo do myślenia. Znalezienie właściwej osoby nie jest rzecz jasna niczym łatwym. Warto jednak podjąć ten wysiłek. Kiedy już uda nam się odszukać taką osobę, będziemy mogli skorzystać z jej usług także w przyszłości.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.