Jakie istnieją koncepcje zarządzania zasobami ludzkimi?

Firma to dość skomplikowany mechanizm, którym trudno zawiadywać. Często jest przecież tak, że doskonale idzie nam to, co w zasadzie robiliśmy na początku – praca w zawodzie, wynajdywanie nowych produktów czy usług, zaciekawianie klientów. Generalnie jednak jak dochodzi do rządzenia, musimy się nieco dokształcić.

30 kwietnia 2019
zdjęcie - Jakie istnieją koncepcje zarządzania zasobami ludzkimi?

 Jakie istnieją koncepcje zarządzania zasobami ludzkimi?

Firma to dość skomplikowany mechanizm, którym trudno zawiadywać. Często jest przecież tak, że doskonale idzie nam to, co w zasadzie robiliśmy na początku - praca w zawodzie, wynajdywanie nowych produktów czy usług, zaciekawianie klientów. Generalnie jednak jak dochodzi do rządzenia, musimy się nieco dokształcić.

Zarządzanie zasobami ludzkimi - najważniejsza czynność

Warto wiedzieć, że według obecnych trendów i aktualnego spojrzenia na biznes, przede wszystkim na pierwszym miejscu powinniśmy postawić zarządzanie pracownikiem. Obecnie bowiem, zresztą nie bez przyczyny, uznaje się, że to pracownik jest najwyższym dobrem firmy i że trzeba zadbać o to, aby posiadał wiedzę, umiejętności oraz aby był w pełni zmotywowany do pracy na sukces naszej firmy. Generalnie zatem rzecz ujmując musimy 1) potrafić dobrze zorganizować proces rekrutacji oraz wdrażania nowego pracownika 2) umieć motywować go 3) potrafić optymalnie dobrać skład zespołu uwzględniając przeróżne talenty i predyspozycje, 4) dobrać odpowiedni typ szefa albo samemu takowym się stać.

Szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi - ważna rzecz

Jak zatem widać - jest wiele pól, w obrębie których musimy całkiem sporo wiadomości zdobyć. Dlatego też warto wybrać się na początek na szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi. Oczywiście na początek pójdzie takie podstawowe szkolenie, na którym nauczą nas najważniejszych spraw. Później jednak trzeba będzie skorzystać z nieco bardziej zaawansowanej oferty, prowadzącej do zdobycia umiejętności bez mała mistrzowskich w podanych powyżej sektorach.

Koncepcje zarządzania zasobami ludzkimi - jakie są?

Obecnie można wyróżnić przeróżne metody zarządzania zasobami ludzkimi. Ich mnogość bierze się przede wszystkim stąd, że tak naprawdę, to mamy całkiem sporo przeróżnych definicji zasobów ludzkich, a ponadto możemy spojrzeć na nie pod zupełnie różnym kątem. Poniżej przedstawione zostaną metody zarządzania ludźmi według Golemana -to jednak tylko i wyłącznie przykład, ułamek szerokiej wiedzy, jaką powinniśmy zdobyć.

 1. Styl demokratyczny
  Ogólnie rzecz ujmując, tutaj szef szanuje swoich pracowników, słucha ich pomysłów. Każdy lider takiego zespołu musi tutaj właśnie posiadać umiejętność słuchania. Problem jest jednak wtedy, kiedy dochodzi do zbyt długiego omawiania pewnych pomysłów oraz kiedy przyzwyczajeni do demokracji pracownicy muszą nagle ustąpić przed jakąś decyzją podjętą i egzekwowaną dość szybko.
 2. Styl afiliacyjny
  Tu z kolei liczy się harmonia, a ilość procedur jest naprawdę znikoma, zaś szef pełni bardziej rolę empatycznego doradcy, mentora. Warto wiedzieć, że ten styl świetnie się sprawdza, ale w momencie, w którym mamy zmotywowanych pracowników.
 3. Styl autorytarny
  Tu szef mówi - chodźcie za mną. Taki styl pasuje do ludzi z wizją.
 4. Styl trenerski
  Ten styl z kolei nastawiony jest na pewno na rozwój zespołu.
 5. Styl nakazowy
  Ten styl nietrudno sobie wyobrazić - odnosi się on do posłuszeństwa, wykonywania rozkazów.
 6. Styl procesowy
  No właśnie - na koniec warto jeszcze wspomnieć o stylu procesowym - tu co prawda nie mamy takiego autorytaryzmu, jak wcześniej. Niemniej jednak styl ten także zakłada nadrzędną władzę lidera, który pokazuje, jak coś wykonać i następnie tego wymaga.

Przywództwo w zarządzaniu oraz budowanie zespołu

Czy któryś z powyższych stylów zarządzania pracownikami jest sam w sobie dobry albo zły? Zdecydowanie tak nie jest. Tu chodzi raczej o to, że do różnych zespołów, do różnych osób pasują nieco inne style. Warto jednakże dodać, że oprócz wyboru odpowiedniego stylu, musimy jeszcze umieć stać się przywódcą oraz wiedzieć, jak budować zespół.

Dodatkowe szkolenia

Warto natomiast zainwestować w budowanie zespołu szkolenie oraz w kurs z tworzenia autorytetu. Niektórzy z nas bowiem rodzą się z pewnym zmysłem władzy i wiedzą od razu, w jaki sposób stać się przywódcą. Jednak zdecydowana większość osób musi się powoli tego nauczyć. Podobnie jest zresztą z nieco psychologicznymi umiejętnościami stworzenia dobrego, zgranego zespołu.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.