Jakie istnieją koncepcje zarządzania zasobami ludzkimi?

Firma to dość skomplikowany mechanizm, którym trudno zawiadywać. Często jest przecież tak, że doskonale idzie nam to, co w zasadzie robiliśmy na początku – praca w zawodzie, wynajdywanie nowych produktów czy usług, zaciekawianie klientów. Generalnie jednak jak dochodzi do rządzenia, musimy się nieco dokształcić.

Gamma - Jakie istnieją koncepcje zarządzania zasobami ludzkimi?

 
Jakie istnieją koncepcje zarządzania zasobami ludzkimi?

Firma to dość skomplikowany mechanizm, którym trudno zawiadywać. Często jest przecież tak, że doskonale idzie nam to, co w zasadzie robiliśmy na początku - praca w zawodzie, wynajdywanie nowych produktów czy usług, zaciekawianie klientów. Generalnie jednak jak dochodzi do rządzenia, musimy się nieco dokształcić.

Zarządzanie zasobami ludzkimi - najważniejsza czynność

Warto wiedzieć, że według obecnych trendów i aktualnego spojrzenia na biznes, przede wszystkim na pierwszym miejscu powinniśmy postawić zarządzanie pracownikiem. Obecnie bowiem, zresztą nie bez przyczyny, uznaje się, że to pracownik jest najwyższym dobrem firmy i że trzeba zadbać o to, aby posiadał wiedzę, umiejętności oraz aby był w pełni zmotywowany do pracy na sukces naszej firmy. Generalnie zatem rzecz ujmując musimy 1) potrafić dobrze zorganizować proces rekrutacji oraz wdrażania nowego pracownika 2) umieć motywować go 3) potrafić optymalnie dobrać skład zespołu uwzględniając przeróżne talenty i predyspozycje, 4) dobrać odpowiedni typ szefa albo samemu takowym się stać.

Szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi - ważna rzecz

Jak zatem widać - jest wiele pól, w obrębie których musimy całkiem sporo wiadomości zdobyć. Dlatego też warto wybrać się na początek na szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi. Oczywiście na początek pójdzie takie podstawowe szkolenie, na którym nauczą nas najważniejszych spraw. Później jednak trzeba będzie skorzystać z nieco bardziej zaawansowanej oferty, prowadzącej do zdobycia umiejętności bez mała mistrzowskich w podanych powyżej sektorach.

Koncepcje zarządzania zasobami ludzkimi - jakie są?

Obecnie można wyróżnić przeróżne metody zarządzania zasobami ludzkimi. Ich mnogość bierze się przede wszystkim stąd, że tak naprawdę, to mamy całkiem sporo przeróżnych definicji zasobów ludzkich, a ponadto możemy spojrzeć na nie pod zupełnie różnym kątem. Poniżej przedstawione zostaną metody zarządzania ludźmi według Golemana -to jednak tylko i wyłącznie przykład, ułamek szerokiej wiedzy, jaką powinniśmy zdobyć.

 1. Styl demokratyczny
  Ogólnie rzecz ujmując, tutaj szef szanuje swoich pracowników, słucha ich pomysłów. Każdy lider takiego zespołu musi tutaj właśnie posiadać umiejętność słuchania. Problem jest jednak wtedy, kiedy dochodzi do zbyt długiego omawiania pewnych pomysłów oraz kiedy przyzwyczajeni do demokracji pracownicy muszą nagle ustąpić przed jakąś decyzją podjętą i egzekwowaną dość szybko.
 2. Styl afiliacyjny
  Tu z kolei liczy się harmonia, a ilość procedur jest naprawdę znikoma, zaś szef pełni bardziej rolę empatycznego doradcy, mentora. Warto wiedzieć, że ten styl świetnie się sprawdza, ale w momencie, w którym mamy zmotywowanych pracowników.
 3. Styl autorytarny
  Tu szef mówi - chodźcie za mną. Taki styl pasuje do ludzi z wizją.
 4. Styl trenerski
  Ten styl z kolei nastawiony jest na pewno na rozwój zespołu.
 5. Styl nakazowy
  Ten styl nietrudno sobie wyobrazić - odnosi się on do posłuszeństwa, wykonywania rozkazów.
 6. Styl procesowy
  No właśnie - na koniec warto jeszcze wspomnieć o stylu procesowym - tu co prawda nie mamy takiego autorytaryzmu, jak wcześniej. Niemniej jednak styl ten także zakłada nadrzędną władzę lidera, który pokazuje, jak coś wykonać i następnie tego wymaga.

Przywództwo w zarządzaniu oraz budowanie zespołu

Czy któryś z powyższych stylów zarządzania pracownikami jest sam w sobie dobry albo zły? Zdecydowanie tak nie jest. Tu chodzi raczej o to, że do różnych zespołów, do różnych osób pasują nieco inne style. Warto jednakże dodać, że oprócz wyboru odpowiedniego stylu, musimy jeszcze umieć stać się przywódcą oraz wiedzieć, jak budować zespół.

Dodatkowe szkolenia

Warto natomiast zainwestować w budowanie zespołu szkolenie oraz w kurs z tworzenia autorytetu. Niektórzy z nas bowiem rodzą się z pewnym zmysłem władzy i wiedzą od razu, w jaki sposób stać się przywódcą. Jednak zdecydowana większość osób musi się powoli tego nauczyć. Podobnie jest zresztą z nieco psychologicznymi umiejętnościami stworzenia dobrego, zgranego zespołu.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.