Jakie są sposoby na badanie efektywności szkoleń?

Badanie potrzeb szkoleniowych jest nieodłącznym elementem systematycznego modelu szkolenia, czyli takiego który z założenia zapewnia efekt sprzężenia zwrotnego między analizą poszczególnych potrzeb szkoleniowych, planem szkolenia, programem szkolenia, jego realizacją a także oceną efektów i uzyskanych wyników. Co to jest ewaluacja szkolenia?

6 maja 2019
zdjęcie - Jakie są sposoby na badanie efektywności szkoleń?

 Jakie są sposoby na badanie efektywności szkoleń?

Badanie potrzeb szkoleniowych jest nieodłącznym elementem systematycznego modelu szkolenia, czyli takiego który z założenia zapewnia efekt sprzężenia zwrotnego między analizą poszczególnych potrzeb szkoleniowych, planem szkolenia, programem szkolenia, jego realizacją a także oceną efektów i uzyskanych wyników. Co to jest ewaluacja szkolenia?

Badanie potrzeb szkoleniowych odbywa się na trzech poziomach, wśród których można wymienić:

 • stanowiska pracy – w tym przypadku badanie efektywności szkoleń skupia się przede wszystkim na dogłębnym badaniu identyfikacji wiedzy, umiejętności i zachowań i ma określić jakie umiejętności powinien nabyć uczestnik szkolenia, aby wykonywał swą pracę jeszcze bardziej efektywnie.
 • indywidualnym - warunkiem dokonania takiej analizy osobowej jest skupienie się na pojedynczym pracowniku, bowiem zczegółowo określone wymagania kompetencyjne pozwalają na cenę poziomu kompetencji pracownika.
 • organizacji jako całości - otóż dokonując indywidualną analizę indywidualną i analizę na poziomie stanowiska pracy, firma zawsze uzyskuje informację zwrotną nie tylko na emat poziomu kompetencji poszczególnych pracowników, lecz także ogólnego poziomu kompetencji w danej organizacji. Działania takie pozwalają na badanie potrzeb szkoleniowych na poziomie całej organizacji, opartej na analizie luki szkoleniowej. Ponadto powiązanie modelu kompetencji ze strategią firmy pozwala na odzwierciedlenie tego poziomu w poszczególnych planach szkoleniowych.

Badanie potrzeb szkoleniowych ma na celu:

 • podjęcie decyzji, kiedy oraz jakie szkolenie należy przeprowadzić
 • poznanie oraz dostosowanie szkoleń do oczekiwań organizacji
 • zapoznanie się z motywacją, postaw, umiejętności oraz zachowań uczestników
 • skuteczne wykorzystane czasu szkolenia
 • łatwiejsze skonkretyzowanie poszczególnyc celów oraz oczekiwań zgłaszanych przez zleceniodawcę
 • zmotywowanie przyszłych uczestników szkolenia do aktywnego udziału w szkoleniu
 • stworzenie solidnych podstaw do badania efektywności i skuteczności szkolenia

Co to jest ewaluacja szkolenia

Ewaluacja szkolenia jest procesem mierzenia zmian, jakie zaszły od początku procesu szkolenia aż do jego skutecznego zastosowania w danym miejscu pracy.
Ewaluacja szkolenia dotyczy znacznie szerszego wpływu szkolenia na uczestników i organizację niż walidacja, która koncentruje się tylko na efektywności samych zajęć.
Ewaluacja szkolenia mówi o tym, że szkolenie powinno być przyjemne oraz pragmatyczne. Powinno ono dawać dużo narzędzi oraz inspiracji do zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce.

Ankieta ewaluacyjna szkolenia

Ankieta ewaluacyjna szkolenia jest istotnym elementem edukacji zawodowej pracownika, bowiem pozwala ona na kontrolę jakości szkolenia.
Regularnie przeprowadza ankieta ewaluacyjna szkolenia pozwala usprawniać proces szkolenia oraz eliminować ewentualne problemy.
Zazwyczaj ankieta ewaluacyjna szkoleniajest bardzo łatwa w wypełnieniu, dlatego też wszyscy uczestnicy chętnie ją wypełnią.
Świetną metodą uzyskania informacji na temat przebiegu i efektów szkolenia są ankiety online. Otrzymując taką informację dotyczącą przeprowadzonego szkolenia można dowiedzieć się co należy poprawić w przyszłości. Weryfikując tę istotną wiedzę firma szkoleniowa może sprawdzić skuteczność przekazywania wiedzy, a w razie potrzeby usprawnić ten proces w przyszłości.

Ewaluacja szkolenie dla poszczególnych grup pracowniczych

Celem ewaluacja szkolenie jest nabycie przez poszczególnych uczestników wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do monitorowania efektywności działań rozwojowych w firmie.

Ewaluacja szkolenie skierowane jest przede wszystkim do:

 • pracowników działów szkoleń
 • pracowników działów personalnych
 • osób odpowiedzialnych za koordynację oraz ocenę szkoleń w danej organizacji
 • pracowników, którzy w codziennej pracy badają lub zamierzają badać efekty prowadzonych w firmach działań rozwojowych

Ewaluacja szkolenie jest znakomitą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami wielu wiodących polskich oraz międzynarodowych organizacji.
Po ukończeniu takiego szkolenia poszczególni uczestnicy potrafią procesowo pracować z organizacjami oraz znają dogłębnie metodykę mierzenia efektywności działań rozwojowych. Ponadto potrafią monitorować zmiany zachodzące wewnątrz organizacji czy też na bazie uzyskiwanych wyników projektować kolejne działania rozwojowe.

Ewaluacja szkolenie jest prowadzone metodą warsztatową z dużym zaangażowaniem uczestników szkolenia oraz wykorzystaniem case study.

Czy badanie efektywności szkoleń jest potrzebne?

Co prawda badanie efektywności szkoleń nie jest prostą sprawą, niemniej korzyści z niej wynikające w pełni rekompensują wszystkie niedogodności. Patrząc z punktu widzenia uczestników, najwyższa wartością ewaluacji szkoleń jest jej cel nadrzędny, w postaci usprawniania narzędzi rozwojowych oraz podnoszenia skuteczności procesów szkoleniowych w organizacjach.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.