Komunikacja w firmie
Pracownicy każdej firmy tworzą zespół, od którego zależy sprawne działanie przedsiębiorstwa. Oczywiście, każdy zespół może być zbudowany z ludzi o różnych charakterach i sposobie patrzenia na niektóre kwestie. Zarządzanie taką grupą ludzi nie jest proste - wymaga to dobrego rozumienia poszczególnych osobowości i ustalenia obowiązków oraz kompetencji w taki sposób, aby nie wywoływać konfliktów. Dobra komunikacja w organizacji jest rzeczą niesamowicie istotną. Jeśli je zabranie, żadna organizacja nie będzie w stanie funkcjonować sprawnie.
Dlaczego komunikacja jest tak istotna?
Komunikacja międzyludzka zawsze jest podstawą sprawnego funkcjonowania jakiejkolwiek grupy. Żadne zadania organizacji nie będą wykonywane sprawnie, jeśli zabraknie prawidłowej komunikacji. Jej brak może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przede wszystkim uniemożliwia on jasny podział obowiązków oraz kompetencji poszczególnych pracowników. W takiej sytuacji niektóre zadania mogą nie zostać wykonane, bowiem każdy będzie myślał, że są one odpowiedzialnością kogoś innego. Wynikające z tego zaniedbania mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. O dobrej komunikacji możemy mówić, kiedy wszystkie informacje dotyczące zadania do wykonania są przekazywane w grupie bardzo sprawnie i od razu każdy pracownik wie, co powinien zrobić.
Brak poczucia przynależności
Brak komunikacji prowadzi również do frustracji wśród niektórych pracowników, a co za tym idzie - również poważnego pogorszenia ich motywacji do pracy. Sprawna komunikacja wewnętrzna polega również na tym, że każdy członek zespołu zostaje wysłuchany i ma możliwość przedstawienia innym swojego punktu widzenia. Przy złej komunikacji zawsze istnieje wielka szansa na to, że opinie niektórych osób zostaną po prostu pominięte. Może to wywoływać poczucie izolacji oraz odrzucenia. Pracownik taki nie czuje się nikim szczególnym dla całej organizacji. Przestaje się identyfikować ze swoim zespołem, a zadania i wyzwania jakie stawia przed nim praca nie wywołują u niego żadnej chęci działania.
Chaos organizacyjny
Przed chwilą powiedzieliśmy, że brak komunikacji może doprowadzać do sytuacji w których nikt nie podejmie się określonych zadań. Równie często zdarza się coś zupełnie odwrotnego. Przy braku jasno podzielonych zadań i kompetencji może się zdarzyć, że wielu ludzi równocześnie zacznie wykonywać konkretny element projektu, zaniedbując pozostałe. Oczywiście, bez ustalenia planu działania pojawia się ogromny chaos, bowiem każdy może wykonać zadanie na swój sposób. Radzenie sobie z takim zamieszaniem jest bardzo czasochłonne i problematyczne.
Jak zbudować dobrą komunikację?
Cechy kultury organizacyjnej to między innymi empatia i umiejętność wysłuchiwania opinii innych ludzi. Aby komunikacja w zespole stała na wysokim poziomie, jego członkowie muszą wykazywać się chęcią słuchania i szacunkiem do odmiennych od własnych światopoglądów. Warto zdecydować się na kultura organizacyjna szkolenie. Takie spotkania są organizowane dla firm na terenie całej Polski. Zdobyta tam wiedza może być bezcenna dla każdego, kto zarządza organizacją.
Kultura organizacyjna szkolenia obejmują szeroki zakres wiedzy, dotyczącej między innymi psychologii. Stworzenie sprawnie działającego zespołu wymaga przede wszystkim zrozumienia osobowości ludzi w nim pracujących oraz uznania ich potrzeb. Kultura organizacyjna szkolenia pokazują również, jak wygląda i działa organizacja, w której komunikacja stoi na faktycznie wysokim poziomie. Uczestnicy dowiadują się tam, w jaki sposób rozdzielać poszczególne obowiązki oraz kompetencje, tak, aby cały zespół mógł skutecznie ze sobą współgrać. Ważne jest stworzenie takiego podziału ról, w którym każdy pracownik czuje się potrzebny i doceniony.
Oprócz wiedzy teoretycznej kultura organizacyjna szkolenia często pokazują konkretne procedury, które pozwalają na wdrażanie nowych zasad komunikacyjnych w organizacji. Również to jest bardzo istotne. W końcu nawet najlepszy plan nie będzie skuteczny, jeśli nie zadbamy również o właściwe narzędzia do wprowadzenia go w życie.