Komunikacja w firmie

Pracownicy każdej firmy tworzą zespół, od którego zależy sprawne działanie przedsiębiorstwa. Oczywiście, każdy zespół może być zbudowany z ludzi o różnych charakterach i sposobie patrzenia na niektóre kwestie. Zarządzanie taką grupą ludzi nie jest proste – wymaga to dobrego rozumienia poszczególnych osobowości i ustalenia obowiązków oraz kompetencji w taki sposób, aby nie wywoływać konfliktów.

Gamma - Komunikacja w firmie

 
Komunikacja w firmie

Pracownicy każdej firmy tworzą zespół, od którego zależy sprawne działanie przedsiębiorstwa. Oczywiście, każdy zespół może być zbudowany z ludzi o różnych charakterach i sposobie patrzenia na niektóre kwestie. Zarządzanie taką grupą ludzi nie jest proste - wymaga to dobrego rozumienia poszczególnych osobowości i ustalenia obowiązków oraz kompetencji w taki sposób, aby nie wywoływać konfliktów. Dobra komunikacja w organizacji jest rzeczą niesamowicie istotną. Jeśli je zabranie, żadna organizacja nie będzie w stanie funkcjonować sprawnie.

Dlaczego komunikacja jest tak istotna?

Komunikacja międzyludzka zawsze jest podstawą sprawnego funkcjonowania jakiejkolwiek grupy. Żadne zadania organizacji nie będą wykonywane sprawnie, jeśli zabraknie prawidłowej komunikacji. Jej brak może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przede wszystkim uniemożliwia on jasny podział obowiązków oraz kompetencji poszczególnych pracowników. W takiej sytuacji niektóre zadania mogą nie zostać wykonane, bowiem każdy będzie myślał, że są one odpowiedzialnością kogoś innego. Wynikające z tego zaniedbania mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. O dobrej komunikacji możemy mówić, kiedy wszystkie informacje dotyczące zadania do wykonania są przekazywane w grupie bardzo sprawnie i od razu każdy pracownik wie, co powinien zrobić.

Brak poczucia przynależności

Brak komunikacji prowadzi również do frustracji wśród niektórych pracowników, a co za tym idzie - również poważnego pogorszenia ich motywacji do pracy. Sprawna komunikacja wewnętrzna polega również na tym, że każdy członek zespołu zostaje wysłuchany i ma możliwość przedstawienia innym swojego punktu widzenia. Przy złej komunikacji zawsze istnieje wielka szansa na to, że opinie niektórych osób zostaną po prostu pominięte. Może to wywoływać poczucie izolacji oraz odrzucenia. Pracownik taki nie czuje się nikim szczególnym dla całej organizacji. Przestaje się identyfikować ze swoim zespołem, a zadania i wyzwania jakie stawia przed nim praca nie wywołują u niego żadnej chęci działania.

Chaos organizacyjny

Przed chwilą powiedzieliśmy, że brak komunikacji może doprowadzać do sytuacji w których nikt nie podejmie się określonych zadań. Równie często zdarza się coś zupełnie odwrotnego. Przy braku jasno podzielonych zadań i kompetencji może się zdarzyć, że wielu ludzi równocześnie zacznie wykonywać konkretny element projektu, zaniedbując pozostałe. Oczywiście, bez ustalenia planu działania pojawia się ogromny chaos, bowiem każdy może wykonać zadanie na swój sposób. Radzenie sobie z takim zamieszaniem jest bardzo czasochłonne i problematyczne.

Jak zbudować dobrą komunikację?

Cechy kultury organizacyjnej to między innymi empatia i umiejętność wysłuchiwania opinii innych ludzi. Aby komunikacja w zespole stała na wysokim poziomie, jego członkowie muszą wykazywać się chęcią słuchania i szacunkiem do odmiennych od własnych światopoglądów. Warto zdecydować się na kultura organizacyjna szkolenie. Takie spotkania są organizowane dla firm na terenie całej Polski. Zdobyta tam wiedza może być bezcenna dla każdego, kto zarządza organizacją.

Kultura organizacyjna szkolenia obejmują szeroki zakres wiedzy, dotyczącej między innymi psychologii. Stworzenie sprawnie działającego zespołu wymaga przede wszystkim zrozumienia osobowości ludzi w nim pracujących oraz uznania ich potrzeb. Kultura organizacyjna szkolenia pokazują również, jak wygląda i działa organizacja, w której komunikacja stoi na faktycznie wysokim poziomie. Uczestnicy dowiadują się tam, w jaki sposób rozdzielać poszczególne obowiązki oraz kompetencje, tak, aby cały zespół mógł skutecznie ze sobą współgrać. Ważne jest stworzenie takiego podziału ról, w którym każdy pracownik czuje się potrzebny i doceniony.
Oprócz wiedzy teoretycznej kultura organizacyjna szkolenia często pokazują konkretne procedury, które pozwalają na wdrażanie nowych zasad komunikacyjnych w organizacji. Również to jest bardzo istotne. W końcu nawet najlepszy plan nie będzie skuteczny, jeśli nie zadbamy również o właściwe narzędzia do wprowadzenia go w życie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.