Który z modeli zarządzania zasobami ludzkimi jest najskuteczniejszy?
Zasoby ludzkie - to słowo przewija się coraz częściej, kiedy mówimy o biznesie i zarządzaniu. Niemniej jednak - co ono w zasadzie oznacza? O co tutaj chodzi? Dlaczego w ogóle mamy tak bardzo przejmować się ludźmi i pracownikami? Jakie są modele zarządzania zasobami ludzkimi?
Pracownik w XXI wieku
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że dzisiaj pracownik jest zupełnie inaczej postrzegany niż te kilkanaście nawet lat temu. Obecnie fabryki i przedsiębiorstwa prężnie się rozwijają. Pojawia się także coraz większy popyt i coraz większa konkurencja. W efekcie zaś nie możemy już dłużej traktować pracownika jako absolutnej konieczności. Dzisiaj jest to osoba, która ma za zadanie uczynić ze swojej pracy prawdziwy sukces. Teraz uważa się, że dobry, zaangażowany pracownik to prawdziwy skarb dla firmy i że trzeba o niego dbać.
W ten właśnie sposób narodziło się zarządzanie zasobami ludzkimi. Tutaj chodzi o to przede wszystkim, aby optymalnie dobrać szkolenia, grupy pracowników, szefów, wybrać dobrze zadania, zauważyć talenty itp.
Modele zarządzania zasobami ludzkimi
Warto wiedzieć, że generalnie rzecz ujmując można wyróżnić kilka modeli zarządzania zasobami ludzkimi. Jakie to są?
- Model Michigan
To jest najbardziej podstawowy model. Wyróżniono tu cztery główne obszary zadań : dobór pracowników, ocenę efektywności pracy tychże, nagradzanie ich a także rozwój kadr. W tym modelu poszczególne elementy zarządzania są powiązane, zaś przepływ danych jest jednokierunkowy. - Model harvardzki
Ten model uznaje dodatkowo pewne zmienne: partycypację pracowników, system wynagrodzeń, system pracy oraz ruchliwość pracowników - z i do organizacji. Generalnie rzecz ujmując w modelu tym uwzględniono presję czynników zewnętrznych na firmę. - Model Schulera
Ten model cechuje typowo strategiczne podejście do zarządzania. Najważniejsze są tu bowiem cele firmy.
Inne rodzaje modeli zarządzania
Generalnie rzecz ujmując jednak na zarządzanie można spojrzeć naprawdę pod różnym kątem. W takim rozumieniu można np. wyróżnić zarządzanie przez cele, zarządzanie przez projekty itp. Różnią się one tym, na co postawiony jest nacisk.
Szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi
Czy któryś z podanych wyżej modeli zarządzania zasobami ludzkimi jest najlepszy? Zdecydowanie tak nie jest. Generalnie bowiem każdy z nich charakteryzuje się pewnymi wadami i zaletami i sprawdzi się w różnych firmach czy zespołach. Słowem - nie ma rozwiązania uniwersalnego, które by zdało egzamin w każdej firmie. Dlatego też warto zainwestować w szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi. Dlaczego?
Dzięki takiemu szkoleniu dowiemy się, jak i kiedy i w co inwestować, który model będzie dla nas najlepszy. Warto jednak z pewną dozą uwagi wybrać szkolenie. Dzisiaj bowiem bardzo wiele osób organizuje różnego rodzaju szkolenia i niestety wiele z nich charakteryzuje się co najwyżej miernym poziomem. Dlatego też warto poczytać opinie i komentarze, sprawdzić, czy uzyskamy certyfikat itp.
Zarządzanie pokoleniami szkolenie
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o jednej, dość istotnej sprawie a mianowicie o tym, że dzisiaj w zarządzaniu pojawia się pewien problem, a mianowicie różnice pokoleniowe. Dawniej uważano, że nowe pokolenie to pojawia się dopiero po 25 latach. Dzisiaj zaś niektórzy skracają ten okres czasu nawet do 6 - ciu lat choć większość uznaje, że nowe pokolenie to już 10 lat różnicy. Niemniej jednak bez względu na to, którą opcję wybierzemy, to i tak mamy w jednej firmie często przedstawicieli kilku różnych pokoleń. Czy ma to znaczenie? Zdecydowanie tak!
Okazuje się bowiem, że różne pokolenia, to różne style myślenia, analizowania, pracy, podejścia do zadań. Trudno jest czasem dostosować organizację przestrzeni i pracy do jednego pokolenia, a do kilku naraz? Dlatego też warto wybrać się na zarządzanie pokoleniami szkolenie. W ten sposób na pewno zredukujemy ilość konfliktów oraz niedomówień. Ponadto wzrośnie efektywność pracy i polepszy się znacząco atmosfera w niej, co będzie korzystne dla wszystkich.