Na czym polega przywództwo sytuacyjne?

Każda osoba zajmująca wysokie, kierownicze stanowisko w firmie powinna umiejętnie wykorzystywać swoje umiejętności przywódcze. Zatem jak rozwijać kompetencje przywódcze? W tym celu należy zawsze walczyć z własnymi barierami oraz ciągle podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje. W tym celu korzystne są szkolenia dla team leaderów.

29 kwietnia 2019
zdjęcie - Na czym polega przywództwo sytuacyjne?

 Na czym polega przywództwo sytuacyjne?

Każda osoba zajmująca wysokie, kierownicze stanowisko w firmie powinna umiejętnie wykorzystywać swoje umiejętności przywódcze. Zatem jak rozwijać kompetencje przywódcze? W tym celu należy zawsze walczyć z własnymi barierami oraz ciągle podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje. W tym celu korzystne są szkolenia dla team leaderów.

Jak rozwijać kompetencje przywódcze?

Kierownicze stanowisko wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Przywództwo - to nie tylko talent, ale również ciężka praca, odpowiednie narzędzia oraz samoświadomość. Co prawda są tacy, którzy sądzą, że przywódcą wystarczy się urodzić, niemniej wrodzone umiejętności to zbyt mało. Zatem jak rozwijać kompetencje przywódcze?

Kierownicze stanowisko powinien cechować:

 • optymizm - odpowiednie nastawienie to połowa sukcesu. Umiejętność przewidywania trudności oraz problemów zawsze daje szansę na odpowiednio szybkie rozwiązanie zaistniałych trudności.
 • motywacja – skuteczny przywódca powinien inspirować siebie oraz innych do działania.
 • inicjatywa – dobry przywódca powinien być nie tylko biernym drogowskazem, lecz pociągać za sobą innych, słowem oraz działaniem. Każdy skuteczny przywódca potrafi działać i zarażać swym optymizmem pozostałych pracowników
 • słuchanie - aby dobrze zarządzać należy znać opinie ludzi, którzy nas otaczają. Lider powinien wiedzieć, co jest ważne dla ludzi którzy go otaczają. Bardzo ważne jest, aby słuchać więcej, niż tylko wypowiedzi współpracowników.
 • dyscyplina – doświadczony manager umie ufać, kontrolować i skutecznie egzekwować wyznaczone cele, które to mają zostać osiągnięte poprzez wspólną pracę. Dyscyplina jest umiejętnością trzymania się ustalonego planu, który powinien być optymalny.
 • rozwiązywanie konfliktów – problemy i konflikty nie powinny nigdy rosnąc w siłę. Osoby zamieszane w niejasne i konfliktowe sytuacje nie powinny być zamiatane pod dywan lecz zawsze wysłuchane, gdyż stwarza to możliwość wypracowania ugody.
 • wyciąganie wniosków – każda osoba sprawująca kierownicze stanowisko powinna zawsze wyciągać sprawiedliwe i słuszne wnioski.

Na czym polega przywództwo sytuacyjne

Istnieją różne rodzaje zarządzania ludźmi. Jednym ze znanych sposobów jest przywództwo sytuacyjne, które to znacznie różni się od ogólnie przyjętego podejścia do zarządzania. W trendzie sytuacyjnym każda decyzja uznawana jest za właściwą, niemniej musi ona spełnić jeden warunek, którym to jest zastosowanie decyzji do odpowiedniej sytuacji.

Przywództwo sytuacyjne analizuje zawsze poszczególne decyzje w aspekcie sytuacji, w których to zostały podjęte. Zgodnie z tym trendem nie ma złych decyzji, niemniej są decyzje niedostosowane do zaistniałego przypadku.

Przywództwo sytuacyjne bardzo często prowadzi do kreatywnych rozwiązań, a co więcej ma duży wpływ na efektywność osiąganych rezultatów. Dzięki niemu unika się rozwiązywania problemów za pomocą wyuczonych zachowań czy też zgodnie z wytyczonymi procedurami, które to nie zawsze są najlepsze dla zaistniałej sytuacji. Kreatywność oraz swoboda, pozwala w tym przypadku na skuteczniejsze znajdowanie rozwiązań dla zaistniałych problemów.

Przywództwo sytuacyjne pozwala wyjść poza ustalone schematy oraz obowiązujące normy. Dzięki temu wzrasta wydajność przedsiębiorstwa oraz często dochodzi do zmniejszenia zbędnych wydatków.

Jak rozwijać kompetencje przywódcze - szkolenie dla młodych managerów

Istnieje pewien zestaw kompetencji menedżerskich, który niezależnie od poziomu zarządzania pomaga skutecznie kierować pracownikami. W celu nabycia takich kompetencji prowadzone są szkolenia dla team leaderów.
Szkolenia dla team leaderów są prowadzone przez większość prestiżowych firm, które to dbają o rozwój swoich pracowników. Jednym z kluczowych celów w szkoleniach dla menedżerów jest rozwój tych kompetencji, które pozwalają skutecznie zarządzać zespołem.
Szkolenie dla młodych managerów dotyczy szefów, na każdym poziomie zarządzania, również tych, którzy zarządzają niedużą grupą pracowników.

Szkolenia dla team leaderów uczą:

 • skutecznej komunikacji w zespole i udzielania odpowiedniej informacji zwrotnej
 • prowadzenia trudnych rozmów z podwładnymi
 • budowania autorytetu szefa
 • współpracy i zarządzania zespołem
 • Zarządzania czasem pracy
 • pracy z jednostką, delegowania i egzekwowania poszczególnych zadań

Szkolenia dla młodych menedżerów są zazwyczaj prowadzone w oparciu o osobiste doświadczenia trenerów w kwestii zarządzania ludźmi.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.