Na czym polega przywództwo sytuacyjne?

Każda osoba zajmująca wysokie, kierownicze stanowisko w firmie powinna umiejętnie wykorzystywać swoje umiejętności przywódcze. Zatem jak rozwijać kompetencje przywódcze? W tym celu należy zawsze walczyć z własnymi barierami oraz ciągle podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje. W tym celu korzystne są szkolenia dla team leaderów.

zdjęcie - (the_title())

 
Na czym polega przywództwo sytuacyjne?

Każda osoba zajmująca wysokie, kierownicze stanowisko w firmie powinna umiejętnie wykorzystywać swoje umiejętności przywódcze. Zatem jak rozwijać kompetencje przywódcze? W tym celu należy zawsze walczyć z własnymi barierami oraz ciągle podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje. W tym celu korzystne są szkolenia dla team leaderów.

Jak rozwijać kompetencje przywódcze?

Kierownicze stanowisko wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Przywództwo - to nie tylko talent, ale również ciężka praca, odpowiednie narzędzia oraz samoświadomość. Co prawda są tacy, którzy sądzą, że przywódcą wystarczy się urodzić, niemniej wrodzone umiejętności to zbyt mało. Zatem jak rozwijać kompetencje przywódcze?

Kierownicze stanowisko powinien cechować:

 • optymizm - odpowiednie nastawienie to połowa sukcesu. Umiejętność przewidywania trudności oraz problemów zawsze daje szansę na odpowiednio szybkie rozwiązanie zaistniałych trudności.
 • motywacja – skuteczny przywódca powinien inspirować siebie oraz innych do działania.
 • inicjatywa – dobry przywódca powinien być nie tylko biernym drogowskazem, lecz pociągać za sobą innych, słowem oraz działaniem. Każdy skuteczny przywódca potrafi działać i zarażać swym optymizmem pozostałych pracowników
 • słuchanie - aby dobrze zarządzać należy znać opinie ludzi, którzy nas otaczają. Lider powinien wiedzieć, co jest ważne dla ludzi którzy go otaczają. Bardzo ważne jest, aby słuchać więcej, niż tylko wypowiedzi współpracowników.
 • dyscyplina – doświadczony manager umie ufać, kontrolować i skutecznie egzekwować wyznaczone cele, które to mają zostać osiągnięte poprzez wspólną pracę. Dyscyplina jest umiejętnością trzymania się ustalonego planu, który powinien być optymalny.
 • rozwiązywanie konfliktów – problemy i konflikty nie powinny nigdy rosnąc w siłę. Osoby zamieszane w niejasne i konfliktowe sytuacje nie powinny być zamiatane pod dywan lecz zawsze wysłuchane, gdyż stwarza to możliwość wypracowania ugody.
 • wyciąganie wniosków – każda osoba sprawująca kierownicze stanowisko powinna zawsze wyciągać sprawiedliwe i słuszne wnioski.

Na czym polega przywództwo sytuacyjne

Istnieją różne rodzaje zarządzania ludźmi. Jednym ze znanych sposobów jest przywództwo sytuacyjne, które to znacznie różni się od ogólnie przyjętego podejścia do zarządzania. W trendzie sytuacyjnym każda decyzja uznawana jest za właściwą, niemniej musi ona spełnić jeden warunek, którym to jest zastosowanie decyzji do odpowiedniej sytuacji.

Przywództwo sytuacyjne analizuje zawsze poszczególne decyzje w aspekcie sytuacji, w których to zostały podjęte. Zgodnie z tym trendem nie ma złych decyzji, niemniej są decyzje niedostosowane do zaistniałego przypadku.

Przywództwo sytuacyjne bardzo często prowadzi do kreatywnych rozwiązań, a co więcej ma duży wpływ na efektywność osiąganych rezultatów. Dzięki niemu unika się rozwiązywania problemów za pomocą wyuczonych zachowań czy też zgodnie z wytyczonymi procedurami, które to nie zawsze są najlepsze dla zaistniałej sytuacji. Kreatywność oraz swoboda, pozwala w tym przypadku na skuteczniejsze znajdowanie rozwiązań dla zaistniałych problemów.

Przywództwo sytuacyjne pozwala wyjść poza ustalone schematy oraz obowiązujące normy. Dzięki temu wzrasta wydajność przedsiębiorstwa oraz często dochodzi do zmniejszenia zbędnych wydatków.

Jak rozwijać kompetencje przywódcze - szkolenie dla młodych managerów

Istnieje pewien zestaw kompetencji menedżerskich, który niezależnie od poziomu zarządzania pomaga skutecznie kierować pracownikami. W celu nabycia takich kompetencji prowadzone są szkolenia dla team leaderów.
Szkolenia dla team leaderów są prowadzone przez większość prestiżowych firm, które to dbają o rozwój swoich pracowników. Jednym z kluczowych celów w szkoleniach dla menedżerów jest rozwój tych kompetencji, które pozwalają skutecznie zarządzać zespołem.
Szkolenie dla młodych managerów dotyczy szefów, na każdym poziomie zarządzania, również tych, którzy zarządzają niedużą grupą pracowników.

Szkolenia dla team leaderów uczą:

 • skutecznej komunikacji w zespole i udzielania odpowiedniej informacji zwrotnej
 • prowadzenia trudnych rozmów z podwładnymi
 • budowania autorytetu szefa
 • współpracy i zarządzania zespołem
 • Zarządzania czasem pracy
 • pracy z jednostką, delegowania i egzekwowania poszczególnych zadań

Szkolenia dla młodych menedżerów są zazwyczaj prowadzone w oparciu o osobiste doświadczenia trenerów w kwestii zarządzania ludźmi.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.